دانشمندان موفق به كشف داروي سرطان تهاجمي پروستات شدند

دانشمندان انگليسي موفق به  كشف داروي مرگبار‌ترين نوع سرطان شدند

دانشمندان از كشف داروي جديد درمان سرطان تهاجمي پروستات به عنوان مهمترين پيشرفت ۷۰ سال اخير در اين زمينه ستايش كردند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بي.بي.سي ، ايبراترون به طور بالقوه مي‌تواند تا ۸۰ درصد بيماران مبتلا به يك نوع سرطان مرگبار پروستات را درمان كند كه به شيمي درماني كنوني مقاوم است. اين دارو با جلوگيري از توليد هورمون‌هاي عامل سرطان كار مي‌كند.

موسسه تحقيقات سرطان (انگليس)‌ اميدوار است طي ۲ تا ۳ سال آينده قرص اين دارو را به بازار عرضه كند. در حال حاضر آزمايش باليني روي ۱۲۰۰ بيمار در سراسر جهان در حال انجام است.

سرطان پروستات رايج‌ترين سرطان بين مردان است. برآورد شده است كه هر سال تا ۱۰ هزار مرد در انگليس به مرگبارترين نوع اين سرطان، كه تقريبا هميشه كشنده است، مبتلا مي‌شوند. ميانگين عمر اين بيماران پس از شيمي‌درماني به ندرت به ۱۸ ماه مي‌رسد.

ابيراترون مانع توليد هورمون‌هاي جنسي در سراسر بدن مي‌شود. آخرين بررسي بر مبناي شرايط ۲۱ بيمار مبتلا به سرطان پروستات پيشرفته تهاجمي است، اما اطلاعات مربوط به ۲۵۰ بيمار در سراسر جهان گردآوري شده است.

مصرف اين دارو باعث كوچك شدن چشمگير غده و كاهش ميزان پروتئين توليدي سرطان موسوم به آنتي‌ژن خاص پروستات در اكثر بيماران شد.

بسياري از بيماران مي‌گويند كيفيت زندگي آنان كاملا بهتر شده است و بسياري از آنان مصرف مرفين را كه براي تسكين درد ناشي از گسترش سرطان به استخوان‌هاي خود مي‌خوردند، قطع كرده‌اند.

دكتر جان بونو پژوهشگر اصلي اين طرح گفت آزمايش‌هاي گسترده‌تري لازم است. در اين مرحله هيچ بيماري اين دارو را بيشتر از ۵/۲ سال مصرف نكرده به اين دليل معلوم نيست تاثير آن بر ادامه عمر بيماران تا چه حد است.

اما وي گفت: ما معتقديم كه گامي مهم در درمان بيماران مرحله نهايي سرطان پروستات برداشته‌‌ايم. اين مردان سرطان پروستات بسيار پيشرفته دارند كه مداواي آن به طور استثنايي دشوار است و تقريبا هميشه منجر به مرگ مي‌شود.

اين اميد وجود دارد كه ايبراترون به درمان سرطان‌هاي ديگر از جمله سرطان سينه كمك كند.

پروفسور ديويد وب از دانشگاه ادينبورگ گفت: اين دارو كاملا اميدبخش به نظر مي‌رسد. اما هنوز در مراحل اوليه پيشرفت باليني است. قبل از اظهارنظر درباره مفيد بودن آن بايد مزايا و ضررهاي آن را به دقت سنجيد.

عوارض جانبي مهم داروها پس از مطالعات گسترده‌تر باليني آشكار مي‌شود كه در مورد اين دارو هنوز انجام نشده است.اما حرف‌هاي بيماري به نام سيمون بوش بسيار اميدواركننده‌تر است.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا