دانشمندان با استفاده از سلول هاي بنيادي مغز استخوان انسان ، شنوايي را در خوکچه هاي هندي ترميم کردند

اخبار علمی پزشکی, اخبار علوم پايه, بهداشت عمومي, سلولهای بنیادی

سلول هاي بنيادي، قدرت شنوايي و بينايي را در حيوانات بازگرداندند .

محققان مي گويند: سلول هاي بنيادي حاصل از جنين هاي کوچک مي تواند قدرت شنوايي و بينايي را در حيواناتي که توانايي ديدن و شنيدن را از دست داده اند بازگرداند .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رويترز، يک گروه تحقيقاتي، با استفاده از سلول هاي بنيادي مغز استخوان انسان، شنوايي را در خوکچه هاي هندي ترميم کردند و يک گروه ديگر از پژوهشگران با استفاده از سلولهاي بنيادي قورباغه، نوزادان نابيناي قورباغه را صاحب چشم هاي سالم کردند.
هرچند اين اين يافته ها هنوز در انسان آزمايش نشده است، اما مي تواند به روشن شدن برخي از مهمترين فرايندهاي زيست شناختي در رشد و نمو شنوايي و بينايي کمک کند و در ايجاد حوزه جديد پزشکي باززايي مفيد واقع شود.
“آناند اسواروپ” محقق سلول بنيادي در موسسه ملي چشم و يکي از اعضاي موسسه هاي ملي سلامت آمريکا گفت: اين کشف نشانگر قابليت فوق العاده تحقيقات سلول هاي بنيادي در درمان گستره وسيعي از بيماري هاي مرگبار و ناتوان کننده است که ميليون ها انسان را مبتلا کرده است.
محققان در آمايشگاه، سلول هاي بنيادي را به سلول هاي شبه نرون تبديل کردند و سپس آنها را به گوش داخلي خوکچه هاي هندي پيوند زدند. سه ماه بعد اين خوکچه ها بخشي از شنوايي خود را بدست آوردند.
هدف از انجام اين مطالعه، رشد مجدد سلول هاي حساس شنوايي اعلام شده است. اين سلول ها نقش حياتي در قدرت شنوايي پستانداران دارند. با اين وجود محققان هنوز نمي دانند چگونه اين فرايند اتفاق مي افتد.
محققان در يک کنفرانس مطبوعاتي، هدف نهايي از انجام اين تحقيقات را ، مطالعات مشابه بر روي انسان اعلام کردند.
هنگامي که سلول هاي حساس شنوايي در گوش داخلي انسان و ساير پستانداران در اثر صداي بلند، بيماريهاي خودايمني، داروهاي سمي و يا پيري مي ميرند، آسيب دايمي به شنوايي وارد مي شود.
در اين ميان پرندگان و خزندگان خوش شانس ترند. سلول هاي شنوايي آسيب ديده در اين حيوانات، باززايي کردند و قدرت شنوايي حيوان را بازگرداندند.
در يک مطالعه ديگر، “مايکل زوبر” و همکارانش در “دانشگاه پزشکي ساني” در نيويورک با استفاده از سلول هاي بنيادي، در جنين نابينا قورباغه، چشم هاي سالم توليد کردند.
معمولا سلول هاي بنيادي قورباغه در محيط آزمايشگاه فقط به پوست تبديل مي شوند، اما گروه زوبر هفت عامل ژنتيکي مختلف را که موجب فعال شدن ژن هاي تشکيل دهنده چشم مي شوند، به ظرف آزمايش خود اضافه کردند.
زوبر گفت: هنگامي که سلول هاي تغيير يافته به جنين قورباغه پيوند زده شد، نوزادان قورباغه، مي توانستند ببينند.
آزمايش هاي ژنتيکي نشان داده است سلول هاي بنيادي به انواع بسيار متفاوت سلول ها تبديل مي شوند.
با اين وجود وي تاکيد کرد که نتيجه اين مطالعه هنوز بر روي انسان کاربردي ندارد.
وي افزود هدف پزشکي باززايي، توليد مجدد انواع مختلف سلول ها است

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا