داروی هالوبتازول برای چه مصرف می شود؟

هالوبتازول یک داروی موضعی است که به شکل کرم و پماد موجود است، در ادامه به طور کامل با این دارو آشنا می شوید

داروی هالوبتازول برای چه مصرف می شود؟
هالوبتازول Halobetasol موضعی برای رفع قرمزی، خارش، تورم و دیگر ناراحتی های پوستی استفاده می شود. این دارو یک کورتیکواستروئید می باشد ( داروی مشابه کورتیزون یا استروئید). به علاوه این دارو فقط با نسخه ی پزشک موجود است.

این محصول به دو شکل کرم و پماد در دسترس می باشد. سایر نام های تجاری این دارو عبارتند از:

التراویت Ultravate
التراویت ایکس Ultravate X

نکات مهم قبل از مصرف دارو
در تصمیم گیری برای مصرف دارو، خطرات مصرف دارو و مزایای آن را با یکدیگر مقایسه کنید. این تصمیم توسط پزشک و بیمار گرفته می شود. در مورد این دارو نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند:

حساسیت به هالوبتازول
اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارندهو یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید.

پماد برای کودکان
بررسی های انجام شده بر روی داروی هالوبتازول نشان می دهد که این دارو را می توان برای کودکان 12 سال و بیشتر نیز مصرف کرد و هیچگونه محدودیتی مصرفی وجود ندارد. به هرحال به خاطر سمی بودن این دارو، مصرف آن باید با احتیاط باشد.

کودکان مقدار زیادی از این دارو را از طریق پوست جذب می کنند که باعث بروز عوارض جانبی جدی می شود. اگر کودک شما از این دارو مصرف می کند، توصیه های پزشک را با دقت دنبال کنید. مصرف این دارو برای کودکان کمتر از 12 سال توصیه نمی شود.

پماد هالوبتازول برای سالمندان
مطالعات انجام شده بر روی این دارو نشان می دهد که مصرف آن بر روی سالمندان هیچگونه مشکلی ندارد.

تداخلات دارویی و موارد منع مصرف دارو
گرچه برخی داروها به هیچ وجه نباید با هم مصرف شوند، اما بعضی داروها را با وجود تداخل، می توان همزمان با هم مورد مصرف قرار داد. در چنین مواقعی پزشک میزان مصرف دارو را تغییر می دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را در پیش می گیرد. به هرحال مصرف هرگونه داروی دیگری را با پزشک خود درمیان بگذارید.

به علاوه بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل با بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره ی مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

بروز دیگر مشکلات دارویی ممکن است بر روی مصرف این دارو نیز تاثیر بگذارد. هرگونه مشکل دارویی خود را با پزشک درمیان بگذارید. به ویژه مشکلات زیر:

سندروم کوشینگ Cushing’s syndrome (اختلال غده ی آدرنالین)
دیابت
قند خون ( قند خون بالا)
فشار خون داخل جمجمه (فشار بالا در سر)، مصرف این دارو ممکن است شرایط این بیماری را وخیم سازد، بنابراین با احتیاط مصرف شود.
وجود عفونت پوستی در محل یا نزدیک مصرف دارو
زخم های بزرگ، پارگی پوست یا صدمه های شدید پوستی در محل مصرف دارو احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.
درماتیت اطراف دهان (مشکل پوستی)
روزاسه ( مشکل پوستی) – این دارو نباید در بیمار مبتلا به چنین شرایطی استفاده شود.

مصرف صحیح داروی موضعی
بسیار مهم است که این دارو درست طبق دستور پزشک مصرف شود. مقدار و مدت مصرف دارو را تغییر ندهید و طبق توصیه ی پزشک عمل کنید. در غیر اینصورت آسیب های پوستی و عوارض جانبی افزایش خواهند یافت.

این دارو فقط باید روی پوست مصرف شود. از مصرف آن در اطراف چشم ها، بینی، دهان و یا واژن جدا خودداری کنید. از این دارو بر روی پوست های زخمی و آسیب دیده استفاده نکنید، در صورت مصرف فورا ناحیه را با آب بشویید.

از این دارو بر روی صورت، کشاله ی ران یا زیر بغل مصرف نکنید، مگر با دستور پزشک. برای استفاده از دارو:

قبل و بعد از مصرف دارو دست های خود را با آب و صابون بشویید.
لایه ی نازکی از دارو را روی محل مورد نظر قرار داده و به آرامی مالش دهید.
محل مورد درمان را پس از مصرف دارو با باند یا چسب نپوشانید، مگر تحت توصیه و مراقبت پزشک.

مقدار مصرف
پماد
مقدار مورد استفاده از این دارو برای بیمارهای مختلف، متفاوت است. فرد بیمار باید طبق دستورالعمل روی بسته بندی یا توصیه ی پزشک معالج خود عمل کند. اطلاعات زیر تنها حد متوسط مصرف دارو را نشان می دهد. به هرحال مقدار مصرف دارو را بدون اجازه ی پزشک تغییر ندهید. مقدار مصرف دارو به قدرت دارو نیز بستگی دارد. به علاوه تعداد دفعات مصرف دارو در روز و فاصله ی بین هر دفعه به مشکل بیمار و شدت آن بستگی دارد.

مصرف موضعی دارو (کرم یا پماد)
بزرگسالان و کودکان 12 سال دو تا سه بار در روز از دارو بر روی محل آسیب دیده استفاده می کنند.

در صورتی که یک وعده مصرف دارو را فراموش کردید، می توانید هر لحظه ی ممکن آن را مصرف کنید. در صورتی که زمان مصرف وعده ی بعدی دارو رسیده، به هیچ وجه هر دو وعده را باهم مصرف نکنید.

بهتر است دارو را در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت و نور نگهداری کنید. دارو دور از دسترس کودکان باشد. در صورت گذشتن تاریخ مصرف دارو و یا نیاز نداشتن به آن، دارو را دور بیندازید.

هشدارها
مدتی پس از مصرف دارو، پزشک باید پیشرفت و بهبود بیماری و یا بروز عوارض جانبی احتمالی را بررسی کند. اگر پس از چند روز از مصرف دارو بهبودی حاصل نشد یا عوارضی بروز کرد، با پزشک درمیان بگذارید.

استفاده زیاد یا طولانی مدت از این دارو خطر بروز مشکلات مربوط به غدد آدرنال را افزایش می دهد. احتمال بروز این مشکل در کودکان بیشتر است. اگر هر کدام از این علائم را در خود یا کودکی که از این دارو مصرف می کند، مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

تاری دید
سرگیجه یا غش
تند شدن یا نامنظم شدن ضربان قلب
تشنگی شدید یا زیاد شدن ادرار
تحریک پذیری و یا خستگی و ضعف غیر معمول

در صورت بروز جوش های پوستی، سوزش، تورم و یا التهاب پوست، مصرف دارو را فورا متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید. بر روی محل تحت درمان از مواد آرایشی یا دیگر محصولات پوستی مصرف نکنید.

عوارض جانبی هالوبتازول
به همراه تاثیرات اولیه، هر دارویی عوارض جانبی ناخواسته ای نیز به دنبال خواهد داشت. گرچه همه این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما به هرحال در صورت بروز هر یک، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهد بود.

در صورت مشاهده ی هریک از عوارض زیر، فورا به پزشک خود مراجعه کنید:

تاول در زیر پوست
سوزش، خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدنو احساس قلقلک
خشک شدن پوست
قرمزی یا گرگرفتگی پوست
خارش
کهیر یا تاول
جوش
سوزش
نازک شدن و کبودی آسان پوست، به ویژه زمانی که روی صورت یا قسمت های چین خورده ی پوست استفاده می شود.
گرم شدن غیرعادی پوست
تاول، سوزش، پوسته پوسته شدن، خشکی و یا خارش پوست، قرمزی شدید، درد یا تورم
قرمزی یا پوسته پوسته شدن اطراف دهان

علت بروز عوارض زیر نامشخص می باشد:

سوزش و خارش ودرد در نواحی مودار و یا چرک در ریشه مو
افزایش رشد موهای پیشانی، پشت، بازوها و پاها
روشن شدن رنگ طبیعی پوست
روشن شدن رنگ پوست در نواحی تحت درمان
بروز خط های قرمز روی بازوها، صورت، پاها، ران و کشاله ی ران
نرم شدن پوست

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا