داروی ضد فشارخون وراپامیل (VERAPAMILE)

وراپامیل VERAPAMILE
 نام تجاري:

 بركاتنس، كورديلوكس، سكورون اس آر، يونيور

اشكال دارو:

قرص، قرصهاي آهسته رهش، شربت، آمپول.
وارپامیل برای کنترل پرفشاری خون ، آنژین صدری (درد قلبی قفسه سینه )، و بی نظمی ضربان قلب و نیز جلوگیری از سردرد میگرنی تجویز می شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  وراپاميل از دسته مسددهاي كانال كلسيم است كه كارشان تداخل در هدايت پيام ها در عضلات قلب و عروق خوني است. اين دارو كه براي درمان فشارخون بالا و آريتمي مصرف ميشود براي آنژين نيز تجويز ميشود به اين شكل كه از حملات مكرر آنژين مي كاهد اما اگر حمله شروع شده باشد نمي تواند به سرعت و در حد كافي اثر تسكيني روي درد داشته باشد. وراپاميل توانايي تحمل فشارهاي فيزيكي را بالا مي برد و بدليل عدم اثر روي تنفس براي مبتلايان به آسم قابل استفاده است.

وراپاميل به خاطر اثراتي كه بر قلب دارد در برخي از ناهنجاريهاي ضرباني قلب نيز استفاده ميشود. در اينگونه موارد علاوه بر قرص از آمپول نيز مي توان استفاده كرد. وراپاميل براي كساني كه فشارخونشان پايين است يا ضربان قلب آنها كند است و يا دچار نارسايي قلبي هستند تجويز نميشود زيرا ممكن است اين ناراحتي ها را وخيم تر كند. اين دارو موجب يبوست نيز ميشود.

پزشکتان ممکن است به دلایل دیگری نیز برایتان وراپامیل تجویز کند. این دارو در بدن از طریق جلوگیری از ورود کلسیم به داخل سلول ها عمل می کند؛ به همین علت است که آن را مسدودکننده کانال کلسیمی می نامند. این خاصیت مسدودکنندگی باعث می شود مقدار کلسیم در سلول های عروق خونی و قلب کاهش یابد و به دنبالش ضربان قلب کندتر و عروق خونی گشادتر شوند. که در نتیجه فشارخون پایین می آید، جریان خون افزایش می یابد، و از بارکاری قلب نیز کاسته می شود.
چگونگی مصرف
مهم است که هر روز دارویتان را سر ساعت معینی مصرف کنید. انواع طولانی اثر وارپامیل معمولاً روزی یک بار مصرف می شوند. معمولاً بهتر است دارو ناشتا خورده شود تا بعداً فراموش نشود. اگر روزی چند نوبت وارپامیل مصرف می کنید باید تلاش کنید، هیچ نوبتی فراموش نشود.

 اکثر انواع وارپامیل را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد، بجز دو نوع خاص (کالان طولانی رهش و ایزوپتین طولانی رهش ) که معده را ناراحت می کنند و باید با غذاخورده شوند. هرروز پیش از خوردن وراپامیل ، نبض تان را یک دقیقه بشمارید (اگر این کار را بلد نیستید از یک پزشک یا پرستار بخواهید به شما آموزش دهد).

اگر نبضتان ۵۰ یا کمتر بود. پیش از خوردن وارپامیل آن روز با پزشکتان مشورت کنید. هیچ گاه بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستورات به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، اگر بیش از ۸ ساعت تا نوبت بعدی مانده بود، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرف کنید. در غیر این صورت نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان باز گردید.

در مواردی که بیش از یک نوبت در روز وارپامیل می خورید اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده بود، نوبت فراموش شده را رها کنید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید و بدون مشورت با پزشکتان آن را قطع نکنید. پیش از قطع وارپامیل مقدارش باید به تدریج کاهش یابد.

در اکثر مواردی که وراپامیل تجویز می شود، بیماری را کنترل می کند نه درمان . بنابراین ممکن است لازم باشد آن را سال ها یا تا پایان عمر مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید.
مقدار و زمان مصرف: 2 تا 3 بار در روز (براي قرص و شربت)، 1 تا 2 بار در روز (براي قرصهاي آهسته رهش).
مقدار مصرف براي بزرگسالان: 120 تا 480 ميليگرم در روز.
شروع تأثير دارو: 1 تا 2 ساعت (براي قرص)، 2 تا 3 دقيقه (براي آمپول).
ادامه اثر دارو: 6 تا 8 ساعت. درمان طولاني مدت. برخي اثرات اين دارو تا 12 ساعت باقي مي ماند. قرصهاي آهسته رهش تا 12 الي 24 ساعت عمل مي كنند.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم زیر مصرف وارپامیل را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید: درد قفسه سینه ؛ مشکل در تنفس ، تنگی نفس ، یا خس خس سینه ؛ ضربان قلب زیر ۵۰ در دقیقه ؛ سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم شدید پس از برخاستن از وضعیت خوابیده یا نشسته ؛ تورم دست ها و پاها یا افزایش وزن ناگهانی (۵/۱ کیلو در ۴۸-۲۴ ساعت )؛ التهاب لثه ها؛ بثورات جلدی ؛ یا تپش قلب (احساس تکان خوردن شدید قلب در قفسه سینه ). علایم زیر ممکن است تا عادت کردن بدنتان به دارو رخ دهند: سردرد، سرگیجه ، خستگی ، ضعف ، گرگرفتگی و احساس گرما، تهوع ، یا یبوست . اگر این علایم ادامه یافتند یا مشکل ساز شدند، وضعیت را با پزشکتان در میان بگذارید.
موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف وارپامیل ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به وراپامیل یا دیگر مسدودکننده های کانال کلسیمی
بارداری یا شیردهی
مصرف داروهای دیگر، به ویژه کاربامازپین ، سیکلوسپورین ، استروئیدها، یا دیگر داروهای فشارخون یا قلب (داروهای مُدر، مسدودکننده های بتا، کینیدین ، دیگوکسین ، دیزوپیرامید، فلکاینید، یا پروکاینامید).
سابقه یا ابتلا به حساسیت ها، کم فشاری خون ، حملات قلبی ، یا بیماری های کلیوی یا کبدی
هنگام مصرف وارپامیل توصیه می شود
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیرنظر داشته باشد.
در مورد یک سطح فعالیت بدنی بی خطر با پزشکتان مشورت کنید. وارپامیل ممکن است درد قفسه سینه را کاهش دهد یا حتی از آن جلوگیری کند و در نتیجه شما بیشتر از مقدار مجاز فعالیت کنید.
وزنتان را متناسب با قد و استخوانبندی تان نگاه دارید. در صورت نیاز به کاهش وزن از پزشکتان کمک بخواهید.
اگر وارپامیل را برای درمان پرفشاری خون مصرف می کنید، نمک کمتر مصرف کنید. از پزشکتان دستورات تغذیه ای بخواهید یا درخواست کنید تا برای کمک بیشتر شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کند.
اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید. از پزشکتان بخواهید شما را به یک مشاور یا گروه ترک سیگار معرفی کند.
الکل ننوشید.
از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده ، یا نشسته به ایستاده آرام تغییر وضعیت دهید تا دچار سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم و غش نشوید.
برای جلوگیری از مشکلات دندانی و لثه ای ناشی از این دارو بهداشت دهانتان را با زدن مسواک ، نخ کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشک حفظ کنید.
قرص های طولانی رهش را درسته ببلعید؛ آنها را نجوید، نشکنید یا خرد نکنید.
اگر با مصرف وراپامیل دچار تهوع شدید، آن را با شیر یا غذا بخورید.
برای روزهای تعطیل داروی کافی در دسترس داشته باشید.
یک برگ شناسایی پزشکی همراه داشته باشید که نشان دهد وراپامیل مصرف می کنید.
سایر پزشکان را از این که وراپامیل مصرف می کنید آگاه سازید؛ این دارو ممکن است روی برخی آزمون های آزمایشگاهی تأثیر بگذارد.
وراپامیل را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم ، و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط وراپامیل فاسد می شود).
وراپامیل تاریخ مصرف گذشته را دور از دستر کودکان ، در توالت دور بریزید.
هنگام مصرف وارپامیل نباید
تا پیش از مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگی کنید یا با ابزار خطرناک که نیاز به هوشیاری کامل دارند کار کنید. اگر ضعف یا سرگیجه مشکل ساز شد با پزشکتان مشورت کنید.
بدون مشورت با پزشکتان هیچ دارویی را، حتی داروهای محرک و سرفه یا سرماخوردگی که بدون نسخه قابل تهیه هستند، مصرف کنید.
بدون مشورت با پزشکتان زیاد آب گریپ فروت مصرف کنید. آب گریپ فروت اثرات وراپامیل را افزایش می دهد.
بدون هماهنگی با پزشکتان نوع وراپامیل مصرفی خود را تغییر دهید. برخی انواع وراپامیل باید یک نوبت در روز و برخی انواع چند نوبت در روز مصرف شوند.

نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.
فراموش كردن نوبت دارو: بمحض يادآوري دارويتان را مصرف كنيد. اگر نوبت بعدي 3 ساعت (قرص،شربت) يا 8 ساعت ديگر (قرصهاي آهسته رهش) است فعلاً يك نوبت مصرف و از نوبت بعد صرفنظر كنيد.
متوقف كردن دارو: بدون اجازه پزشك اين دارو را قطع نكنيد. زيرا امكان عود نشانه هاي بيماري وجود دارد.
مصرف مقدار اضافي: با مصرف بيشتر از مقدار تجويز شده ممكن است احساس سرگيجه دست دهد.
عوارض نامطلوب:
وراپاميل عوارض جانبي كمتري از ديگر مسددهاي كانال كلسيم دارد اما مي تواند نشانه هاي جزئي متعددي مثل تهوع، يبوست و سردرد ايجاد كند.

نشانه ها – يبوست، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها -سردرد،شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها – تهوع/استفراغ، شيوع شايع، موارد

مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها – ورم قوزك پا، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها – برافروختگي ، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها – گيجي، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.
تداخل دارويي:

مسددهاي گيرنده بتا: اگر با وراپاميل مصرف شوند خطر ايجاد ضربان غيرطبيعي قلب وجود دارد و نارسايي قلبي افزايش مي يابد. لذا اين دو با هم نبايد تجويز شوند.
كاربامازپين: اثرات اين دارو مي تواند بوسيله وراپاميل تشديد شود.
ديگوكسين: اثرات اين دارو مي تواند بوسيله وراپاميل تشديد گردد. لذا مقدار ديگوكسين بايد كم شود.
داروهاي ضدفشارخون: همراه با وارپامين فشارخون را بيشتر كم مي كنند.
احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

اختلالات مزمن كبد، مصرف داروهاي ديگر.
براي خانم هاي باردار: معمولاً تجويز نميشود. اگر در مراحل پاياني بارداري مصرف شود ممكن است جلوي زايمان را بگيرد.
براي خانم هاي شيرده: اين دارو در شيرمادر نفوذ مي كند اما به مقدار طبيعي براي شيرخوار بي ضرر است.
براي اطفال و كودكان: در صورت لزوم از مقدار دارو كم شود.
براي سنين بالاي 60: مشكلي نيست.
مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: اگر با مصرف وراپاميل احساس سرگيجه كرديد از انجام اينگونه امور بپرهيزيد.
الكل: از مصرف الكل بپرهيزيد. الكل موجب كاهش بيشتر فشارخون، سرگيجه و ناراحتي هاي ديگر ميشود.
جراحي و بيهوشي عمومي: ممكن است لازم شود كه مصرف اين دارو را قبل از هرگونه جراحي قطع كنيد. به پزشك و دندانپزشك قبلاً اطلاع دهيد.
استفاده بلند مدت:
مشكلي نيست. آزمايش منظم فاكتورهاي خوني در طي درمان لازم است.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا