خواص دارویی اسرولا

اسرولا یا Acerola نوعی میوه سرشار از ویتامین های A و C ؛ تیامین ، ریبوفلاوین و نیاسین است. مردم به عنوان دارو از ان استفاده می کنند .

اسرولا برای درمان یا پیشگیری از ابتلا به بیماری  اسکوربوت (بیماری در اثر کمبود ویتامین C رخ میدهد) ، استفاده می شود. هم چنین برای پیشگیری از بیماری های قلبی ،” سخت شدن عروق ” (تصلب شرایین) ، تشکیل لخته های خون و سرطان ها به کار می رود.

بعضی برای درمان سرماخوردگی شایع ، زخم بسترها و خونریزی چشمی ( خونریزی های مردمک ) ، پوسیدگی دندان ، عفونتهای لثه ، افسردگی ، تب یونجه و اختلالات کلاژنی از ان استفاده می کنند .

ورزشکاران از اسرولا برای افزایش استقامت فیزیکی استفاده می کنند.

مکانیزم اثرگذاری این میوه

مزیت اسرولا به واسطه میزان بالای ویتامین C در آن است .

موارد استفاده و خواص طبی اسرولا

احتمال اثر در موارد زیر دارد
•به عنوان منبع ویتامین C از بروز اسکوربوت جلوگیری می کند .

مدارک ناکافی در این موارد وجود دارد
•پیشگیری از بیماری قلبی
•درمان سرماخوردگی شایع
•پیشگیری از سرطان
•پوسیدگی دندان
•افسردگی

به مدارک و شواهد بیشتری نیاز است تا تاثیرات اسرولا برای این مشکلات ارزیابی شود .

عوارض جانبی

اسرولا احتمالا برای بیشتر افراد بزرگسال بی خطر است . البته ممکن است عوارض جانبی مثل تهوع، دل درد ، خواب آلودگی و بیخوابی به همراه داشته باشد . مصرف دوز بسیار بالای ان هم می تواند اسهال ایجاد کند .

احتیاط و هشدارها
•بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی برای بی خطر بودن استفاده از اسرولا در طول حاملگی و شیردهی وجود ندارد . برای حفظ امنیت بهتر است از مصرف ان در این دوره ها اجتناب شود .
•نقرس: ویتامین C در اسرولا ممکن است سطح اسید اوریک را بالا ببرد و بیماری نقرس را بدتر کند .
•سنگ کلیه: در دوزهای بالا اسرولا ممکن است شانس ابتلا به سنگ کلیه را بالا ببرد که به علت وجود ویتامین C در اسرولا است .

تداخلات دارویی

متوسط: برای مصرف همزمان با موارد زیر محتاط باشید
•فلافنازین (پرولیکسین) با اسرولا فعل و انفعالاتی دارد.

اسرولا با داشتن میزان بالای ویتامین A و C ممکن است سطح پرولیکسین را در بدن بسیار کاهش دهد . ممکن است عملکرد خوب پرولیکسین را هم کم کند
•والفارین ( کومادین ) با اسرولا واکنش میدهد .

وارفارین برای کند کردن تشکیل لخته های خون استفاده میشود . اسرولا به دلیل داشتن میزان بالای ویتامین  C میتواند اثربخشی ان را کم کند و کاهش اثر بخشی وارفارین ممکن است خطر تشکیل لخته را افزایش دهد . لازم است به طور منظم خون شما کنترل شود . ممکن است لازم باشد دوز وارفارین شما تغییر کند .

خفیف: هنگام استفاده با موارد زیر دقت کنید
•استروژنها با اسرولا فعل و انفعالاتی دارند

اسرولا به خاطر میزان بالای ویتامین C ، میتواند جذب استروژن بدن را افزایش دهد . افزایش جذب استروژن  اثرات و عوارض جانبی استروژنها را بیشتر میکند . بعضی از قرصهای استروژن حاوی پری مارین ، اتینیل استرادیول ، استرادیول و مواد دیگری است .

دوز

دوز مناسب اسرولا به چند عامل مثل سن و وضعیت سلامتی فرد و عوامل دیگری بستگی دارد . در حال حاضراطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مناسب اسرولا وجود ندارد . توجه داشته باشید محصولات طبیعی لزوما بی خطر نیستند و میزان دوز آنها بسیار مهم است.

از اجرای دستورالعملهای مربوطه اطمینان حاصل کنید و قبل از استفاده با پزشک ، متخصص دارویی و افراد حرفه ایی دیگر در حوزه ی سلامتی مشورت کنید.

اسامی دیگر

Acérola, Acerola Cherry, Barbados Cherry, Cerise des Antilles, Cerise de la Barbade, Puerto Rican Cherry, West Indian Cherry. Malpighia glabra, Malpighia punicifolia

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا