خواب آلودگی بهاری را با تغذیه درمان کنید

خستگی و خواب آلودگی بهاری به دلیل تغییراتی در بدن با گذر فصل ها می باشد که می توانیم با تغذیه مناسب و فعالیت با این خواب آلودگی ها مقابله کنیم.
خواب آلودگی بهاری را با تغذیه درمان کنید
مدام خمیازه می کشم و فقط دوست دارم بخوابم، چرا؟ خواب آلودگی بهاری به دلایلی وابسته به مزاج افراد بروز می کند و با تغییرات در برنامه غذایی روزانه قابل کنترل و کاهش است. خورشید می درخشد, روزها طولانی تر و فصل هوای خوب شروع شده است.

بهار شده است, اما همه احساس انرژی نمی کنند ؛ خمیازه و خمیازه و زمانی که دنیا بیدار می شوند, همه می خواهند بخوابند. شاهده کامل طبیعت پس از یک زمستان سرد و سخت به طرز باور نکردنی زیبا است, اما می تواند باعث شود که شما مانند یک موجود خواب آلود رفتار کنید.

بهار، زمان خستگی است و خستگی فنر مشکل سلامت عمومی بسیاری از مردم سراسر جهان است. ظاهراً خواب آلودگی یک نشانه طبیعی است که توسط سیستم فیزیکی ما ایجاد می شود.

خواب آلودگی بهاری
در طول زمستان, بدن ما هورمون های زیادی مانند سروتونین (کاهنده استرس و تقویت شادی) را به خاطر ساعات روز کوتاه تر و داشتن بدن قوی تر تولید می کند. وقتی بهار فرا می رسد, نیروی خورشید طولانی تر و قوی تر می شود, پس بدن باید تنظیم شود.

درجه حرارت بدن بالا می رود, رگ های خونی منبسط می شوند و فشار خون پایین می رود. نور باعث می شود که بدن بیشتر هورمون سروتونین را آزاد کند در حالی که مقدار ملاتونین هنوز بالا است.

علت خواب آلودگی بهاری چیست؟
با این حال بدن قادر به مدیریت فرآیندهای سازگاری است در نتیجه چنانچه در بخش سلامت نمناک میخوانید برخی از ما احساس کسالت و خستگی بیشتری نسبت به فصل زمستان داریم.

به عبارت دیگر, دلیل علمی وجود دارد که چرا شما در بهار انرژی زیادی ندارید, بنابراین اجازه ندهید کسی به شما بگوید که همه چیز در ذهنتان است. در طول زمستان, بدن ما به دلیل کاهش فعالیت فیزیکی، هورمون های سروتونینش (کاهنده استرس و تقویت شادی) کم می شود.

افزایش کورتیزول در اثر افزایش تهدیدات محیطی نیز افزایش می یابد. در نتیجه برخی از ما احساس کسالت, انگیزه کمتری, سرزندگی و خستگی را به ویژه در اواخر فصل زمستان احساس می کنیم.

کمبود سرزندگی ممکن است به دلیل کمبود ویتامین در بدن هم باشد. برای مثال, ویتامین Dو C به دسترسی به نور خورشید و میوه ها و سبزیجات تازه وابسته هستند.

عوامل دیگری که در بهار تغییر می کنند، شامل افزایش میل جنسی و متابولیسم ناسازگار و اختلال در الگوی خواب می باشد. علائم خستگی شامل از دست دادن اشتها, خستگی مداوم, دشواری در توجه و تمرکز, خواب آلودگی, تشخیص حسی سخت, واکنش های آهسته در پاسخ به محرک ها, تفکر انتقادی, زمان واکنش, اضطراب, سطح انرژی پایین, هضم و فشار خون است.

استراتژی کلیدی برای مبارزه با خستگی بهاری, کاهش تنش و افزایش سطح انرژی داخلی است. بدین ترتیب می توانید تعادل انرژی بدن, ثبات عاطفی و الگوی خواب خود را حفظ کنید.

چگونه می توان سطح استرس را کاهش داد؟
دمای محیط و رطوبت را در سطوح مناسب حفظ کنید.
روتین روزانه و هفتگیتان را تنظیم کنید.
فعالیت ساختار یافته به بدن شما کمک می کند تا با تغییرات نسبتاً ثابت سازگار شود.
از فشار آوردن به محدودیت های خود اجتناب کنید.
هرگونه تغییر ناگهانی می تواند به عنوان عوامل تنش زایی برای بدن شما ترجمه شود پس هرگز این کار را نکنید.
فعالیت ها و الگوهای تنظیم شده تنش اضافی را در بدن شما کاهش می دهند.
به بدن خود گوش دهید تا بتوانید کارها و فعالیت های فیزیکی را انجام دهید. استراحت کنید و استراحت کنید. زمان بیشتری را صرف شرکت در فعالیت های لذت بخش کنید، تا در فعالیت های شدید و سنگین.
کاهش خستگی در بهار

خواب آلودگی بهاری و کاهش استرس
راه حل خانگی و طبیعی رفع خواب آلودگی بهاری
مقدار زیادی آب بنوشید:

آب سموم را از سیستم دفع پاک می کند و متابولیسم را افزایش می دهد. کم آبی می تواند باعث سردرد و خستگی شود. آب آشامیدنی ساده ترین و موثرترین راه برای جبران خستگی است.

بیرون بروید و ورزش کنید:

حتی 15 دقیقه نور گرفتن از خورشید می تواند بدن شما را با مقدار کافی ویتامین D پر کند. ورزش کنید و ویتامین D بسازید و سطح انرژیتان را افزایش دهید. ورزش هوازی متوسط مثل پیاده روی 30 دقیقه ای یا دویدن را شروع کنید. تمرین مقاومتی با استفاده از وزنه آزاد نیز در افزایش سطح انرژی شما موثر است.

حرکت با فکر یک راه خوب برای افزایش انرژی درونی و آرام کردن ذهن در عرض چند دقیقه است. ماهیچه های خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه پس از ورزش کشش دهید، تا به بدن خود کمک کنید اثرات جانبی ورزش در سیستم را کاهش دهد و از درد جلوگیری کند.

ورزش کردن
مقدار کمی غذای مقوی بخورید:

دقت کنید که حداقل یک سوم از برنامه غذایی تان شامل سبزیجات تازه و میوه ها برای ویتامین C باشد. برای ویتامین B1، یک ماده مغذی ضروری برای سیستم های عصبی و گردش خون، لوبیا، آجیل، دانه ها، ماهی، اسفناج، مارچوبه و غلات مصرف می کنند.

اکسیژن کافی داشته باشید:

3 بار در روز، 10 بار نفس عمیق بکشید.

دوش آب سرد بگیرید:

این یک اثر تازه کننده دارد. یک حمام با نمک اپسوم بگیرید و یا به سونا بروید. هر دو می توانند یک اثر آرامش بخش برای شما داشته باشند.

دوش آب سرد
استراحت کنید و خوب بخوابید:

محیط خواب خود را راحت و سازگار نگه دارید. یک استراتژی برای پایداری احساسی مانند مدیتیشن، پذیرش و تمرین مهربانی و یا برنامه آرامش داشته باشید.

با خوردن غذای سالم شروع کنید:

روز خود را با یک صبحانه سالم شروع کنید.

حتما صبحانه بخورید:

شما نیاز ندارید هر روز یک صبحانه کامل بخورید، اما حداقل می توانید میوه ، بلغور جو دو سر، ماست یا کورن فلکس را بخورید. این کار به شما کمک می کند تا انرژی خود را در صبح افزایش دهید و همچنین تمام ویتامین ها و مواد معدنی لازم را که باید، به دست خواهید آورد.

ذهن خود را تغییر دهید:

بر روی احساس خستگی خود تمرکز نکنید. سعی کنید این فکر را از ذهن خود حذف کنید. طرز فکر خود را عوض کنید و مثبت فکر کنید.اگر این کار جواب نمی دهد، پس سعی کنید در طول روز در محل کار استراحت کنید.

برای مثال، قهوه خود را بردارید و برای یک گپ کوچک به سمت میز هم کار خود بروید. این کار به شما کمک می کند انرژی خود را شارژ کرده و ذهن تان را تازه کنید. این یک موقعیت برد – برد برای هر دو طرف است، زیرا این یک اثر مشابه برای هم کارتان دارد.

به بدن خود گوش دهید:

بدن شما در واقع به شما می گوید که به چه چیزهایی نیاز دارد. شما فقط باید به آن گوش دهید و مطابق آن عمل کنید. اگر احساس خواب آلودگی می کنید، زود به رختخواب بروید و بیشتر بخوابید.

اگر احساس خوبی ندارید، کارتان را کم کنید و برای چند روز کم کنید و یا یک یا دو روز استراحت کنید و به جایی بروید که بتوانید کمی استراحت کنید و ذهن خود را سبک کنید.

برای ثبات عاطفی، می توانید یوگا، مدیتیشن یا هر نوع کار مشابه را امتحان کنید. فقط به بدن خود گوش دهید – اگر ناگهان مشتاق سیب هستید، بروید و خود یک سیب بخرید!

این، احتمالاً به این معنی است که شما فاقد ویتامین و موادی هستید که این میوه دارد. همینطور با غذاهای دیگر – اگر چیز خیلی خاصی می خواهید، احتمالاً بدن شما فاقد مواد مغذی آن خوراکی است. به خاطر داشته باشید که بدن می تواند به راحتی با شما ارتباط برقرار کند، شما فقط باید گوش دهید و اجازه دهید صحبت کند.

از الکل دوری کنید:

چون تاثیر منفی بر سیستم عصبی دارد و منجر به انقباضات رگ های خونی می شود.

زیاد نمک نخورید:

در آغاز روز نمک کافی برای شما انرژی خوبی را فراهم می کنند. نمک فشار خون و انرژی را افزایش می دهد، اما اگر از فشار خون رنج می برید، باید مصرف نمک را به حداقل کاهش دهید.

از آنجا که فشار خون در اولین ساعت پس از خوردن غذا در پایین ترین درجه قرار دارد، وعده های غذایی کمتری بخورید، اما بیشتر و چنانچه در بخش سلامت نمناک توضیح داده شده است به این ترتیب از خستگی و بی خوابی بعد از خوردن خودداری خواهید کرد.

اجتناب از نمک خوردن
رژیم غذایی متعادل داشته باشید:

میوه ها و سبزیجات تازه
حبوبات
غلات سبوس دار
آجیل
پروتئین های ناب
میوه های تازه:

میوه های تازه پر از عناصر بسیار مقوی و مغذی – آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند که به شما کمک می کنند احساس انرژی و طراوت بیشتری بکنید. بیشتر میوه ها از حدود 90 درصد آب تشکیل می شوند که به تصفیه سموم بدن کمک می کنند و شما را مرطوب نگه می دارند.

بهترین استفاده از میوه ها این است که آن ها را به عنوان اسنک مورد استفاده قرار دهید. با این حال، هنگام انتخاب میوه ها، مراقب باشید چون برخی از آن ها سطح قند بالایی دارند.

خوردن میوه های تازه

از بین بردن خواب آلودگی بهاری با خوردن میوه های تازه
رفع خستگی و خواب آلودگی بهاری با تغذیه
دانه کامل:

آیا پزشک به شما گفته که به روی, آهن و منیزیم بیشتری نیاز دارید, درست است؟شما می توانید بدن خود را به طبیعی ترین روش با خوردن کل مواد غذایی غنی کنید.

خوردن ذرت بو داده و خوردن غلات سبوس دار برای صبحانه بسیار مفید هستند.این می تواند اولین قدم برای خوردن یک رژیم متعادل باشد. مواد غذایی زیادی وجود دارند که به صورت دانه کامل در نظر گرفته می شوند.

سبزیجات:

دلیلش این است که رژیم غذایی گیاهخواری یکی از عناصر مهم رژیم غذایی متعادل است. همانند میوه ها, سبزیجات منبع ارزشمندی از پتاسیم, ویتامین C،A، Eهستند و می توانند خطرات بسیاری از بیماری های مزمن را کاهش می دهد. در واقع سبزیجات برای شما خوب هستند.

مصرف سبزیجات

درمان خواب آلودگی بهاری و افزایش انرژی با مصرف سبزیجات
از بین بردن خواب آلودگی بهاری با این مواد غذایی
آجیل:

باید مراقب باشید. اگر چه آجیل ها میوه هستند و حاوی قند زیادی نیستند, اما چربی بالایی دارند. این، به این معنی است که آجیل دارای سطوح بالایی از کالری است. با این حال خبرهای خوبی داریم. بررسی کربوهیدرات های پیچیده بادام در یک برنامه کاهش وزن نشان می دهد که بادام می تواند در کاهش وزن مفید باشد.

چطور؟

واضح است که بدن تمام کالری را از آجیل جذب نمی کند، بلکه همه ویتامین ها و مواد معدنی را جذب می کند. شگفت انگیز است, نه؟

پروتئین های لخم:

در نهایت پروتئین های لخم آن هایی هستند که شکمتان را پر می کنند در حالیکه می توانید وزن خود را حفظ کنید. ماست یونانی, تخم مرغ, شیر, سویا گزینه های خوبی برای صبحانه هستند چون حاوی ویتامین d و b و همچنین کلسیم هستند که شما را در طول روز تقویت خواهند کرد.

پروتئین های لخم

مصرف پروتئین ها برای تقویت بدن و رفع خواب آلودگی بهاری
نکات و ترفندها برای رفع خواب آلودگی بهاری:
تشخیص و مبارزه با خستگی بهار برای حفظ سطح انرژی در یک میزان متوازن ضروری است و نه تنها در محل کار بلکه در خانه نیز عملکرد خوبی دارد.

بارانی سرد در صبح نه تنها به گردش خون کمک می کند، بلکه احساس خوبی نیز به همراه دارد در نتیجه با خستگی بهار مبارزه می کند.

علاوه بر این، هنگام برخورد با این ناخوشی، مهم است که بدانید چطور استراحت کنید و سونا بروید و یا ماساژ می تواند مفید باشد و می تواند خستگی ناشی از تغییر فصول را رفع کند.

هر نوع ورزش که با رژیم غذایی سرشار از ویتامین D ترکیب می شود، نیز به افراد کمک می کند تا با نشانه هایی مثل خستگی ثابت، مشکل در توجه و تمرکز، کمبود اشتها، اضطراب، کمبود انگیزه، اضطراب و سطح پایین انرژی مبارزه کنند.

اگر چه خستگی بهار یک بیماری تلقی نمی شود، اما تشخیص و مبارزه با آن مانع از رخ دادن علائم می شود که تمرکز و ماندن آن ها را غیر ممکن می سازد.

درمان های برای خواب آلودگی بهاری

توصیه هایی برای درمان خستگی و خواب آلودگی بهاری
بهتر است بعد از ورزش و یا بعد از صبحانه دوش بگیرید. شما باید با آب سرد حمام بکنید، زیرا رگ های خونی را تقویت خواهد کرد و گردش خون را نیز تحریک می کند.

به محض اینکه چشم هایتان را باز می کنید, چند دقیقه دیگر در رختخواب بمانید. به افکار مثبت فکر کنید. به مردم و چیزهایی که در زندگی شما ممنون هستند فکر کنید.

شب ها, اگر وقت دارید حمام با نمک اپسوم را برای آرام کردن بدنتان انجام دهید و برای آرامشتان چند شمع روشن کنید.

10 بار در روز نفس عمیق بکشید.

فعالیت هایی که دوست دارید را انجام دهید و در طول روز استراحت کنید. این به بدن کمک می کند تا استراحت کند و آرام شود.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا