خانه حسن پور اراک بنایی تاریخی با قدمت صد ساله

یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی در اراک خانه حسن پور بوده که جذابیت های گردشگری زیادی دارد. قدمت این خانه به زمان احمد شاه قاجار باز می گردد. جالب است بدانید، ابتدا در این مکان اولین شرکت فرش راه اندازی شده و بعدها تغییر کاربری داده است.

حیاط خانه حسن پور

معرفی خانه حسن پور اراک

این خانه یکی از بناهای تاریخی شهر اراک بوده و قدمتی صد ساله دارد. تحقیقات و بررسی ها نشان داده که ساخت این بنا در زمان تاجران انجام شده و ساخت آن در زمان یکی از معروف ترین تاجران فرش، با نام حاج علی مشیری انجام شده است. این خانه امروزه از دیدنی های اراک به شمار می آید و از دیگر دیدنی های اراک می توان به حمام چهارفصل نیز اشاره کرد.

خانه حسن پور کجاست

در تاریخچه این بنا رویدادها و اتفاقات مهمی به ثبت رسیده اند. همانطور که اشاره شد، این بنا در ابتدا یک کارخانه فرش بوده که نقش مهمی در تجارت شهر اراک داشته است. بعدها این خانه به یک مدرسه تبدیل شد و محلی برای تعلیم و تربیت بود. در آن زمان نام این مدرسه، مدرسه مجیدی بوده است. آخرین مالک این بنا نیز شخصی به نام جواد حسن پور بوده که این بنا را به عنوان یک خانه مسکونی مورد استفاده قرار داده است.

خانه حسن پور اراک

سال ها بعد این خانه به وسیله اداره میراث فرهنگی خریداری شده و مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. در سال ۱۳۸۲ نیز این بنا به عنوان یک موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در این استان راه اندازی شد. امروزه این موزه و ویژگی های مهم آن مورد توجه بازدیدکنندگان و توریستان زیادی هستند.

ویژگی های خانه:

اینگونه از بناها به دلیل برخورداری از سبک و نوع معماری خود بسیار جالب توجه هستند. این بنا دارای دو طبقه بوده و زمین آن به مساحت ۶۰۰ متر مربع است. در طبقه همکف می توانید، اتاق های زمستان نشین را مشاهده کنید که البته از معماری بسیار ویژه ای برخوردار می باشند. انبار و مطبخ نیز یکی دیگر از بخش های این همکف هستند.

خانه حسن پور و دیدنی ها

این بنا دارای یک حیاط مرکزی بوده و در جهت های مختلفی از آن نیز اتاق هایی واقع شده اند که رو به حیاط باز می شوند. سازه اصلی این بنا را خشت تشکیل داده است. این خانه بنایی آجرکاری شده با تزئینات زیبای کاشی کاری می باشد. آشپزخانه، نانواخانه و انبار و دستشویی از بخش های دیگری بوده که در این بنا مشاهده می کنید.

دیدنی های خانه:

در نمای بیرونی خانه حسن پور اراک نیز کاشی کاری های اسلیمی را می بینید که بسیار زیبا و دیدنی هستند. این بنا امروزه از بخش های مختلفی تشکیل شده و شامل نمایشگاه خط، نمایشگاه شیشه، سفال، سرامیک، گیلم و فرش و … می باشد.

معماری خانه حسن پور

با بازدید از هر یک از بخش های این موزه می توانید، اطلاعات مهمی را درباره صنایع دستی ایرانی و ارزش آن ها کسب کنید. یکی از جذاب ترین بخش هایی که در این موزه مشاهده می کنید، نمایشگاه فلز و آثار حجمی می باشد.

ملیله کاری زنجان که یک هنر ارزنده و نفیس بوده در این موزه به نمایش گذاشته شده است. نمایشگاه آثار چوبی، نمایشگاه منسوجات، مجسمه سازی و … از بخش های جذاب این موزه دیدنی هستند. از دیگر دیدنی های اراک می توان به روستای هزاوه اشاره نمود که جذابیت های گردشگری زیادی دارد.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا