اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

حدود ‪ ۷۰‬درصد مصدومين با گاز خردل در جنگ تحميلي عراق عليه ايران به ضايعه پوستي مبتلا شده‌اند.

حدود ‪ ۷۰‬درصد مصدومين با گاز خردل در جنگ تحميلي عراق عليه ايران به ضايعه پوستي مبتلا شده‌اند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، همايش پزشكي ورزشي جانبازان شيميايي با ضايعه شديد ريوي در شهر اصفهان برگزار گردید.

دكتر “سيد ناصر عمادي”درحاشيه اين همايش در جمع خبرنگاران افزود: از اين تعداد ‪ ۳۰‬درصد دچار عارضه ماندگار ناشي از تماس با گاز خردل شده‌اند.

عمادي تغيير رنگدانه پوست ، خارش و خشكي شديد مهمترين مشكل مصدومين شيميايي مبتلا به ضايعات پوستي محسوب مي‌شود.

وي توصيه كرد: جانبازاني كه دچار عارضه پوستي ناشي از تماس با اين گاز شده‌اند نبايد پوست خود را در شرايط ايجادكننده و تشديدكننده خشكي پوست قرارداده و حتي الامكان از تماس پوست خود با محيطهايي همچون سرما و همچنين محيطهاي حاوي مواد شيميايي جلوگيري كرده و از البسه نخي و كتان استفاده كنند.

وي به خانواده‌هاي اين جانبازان توصيه كرد كه محيط سكونت جانباز را با وسايلي همچون دستگاه‌هاي بخور ، همواره مرطوب نگاه دارند.

وي افزود: مديران يك جانباز نيز بايد تلاش كنند تا محيط كار جانباز داراي ضايعه پوستي را به گونه‌اي ايجاد كنند ضايعات پوستي وي تشديد نشود.

عمادي در بخش ديگري از اظهاراتش به اعزام سه گروه پزشكي براي تعيين ميزان ضايعات وارده ناشي از گاز اعصاب به منطقه زرده و ريجاب گيلانغرب در سال جاري اشاره كرد و گفت: اين گروه‌ها يك هزار و ‪ ۵۰۰‬نفر را كه مدعي مصدوميت با گاز اعصاب بودند را معاينه كردند.

وي افزود: بر اساس نتايج معاينات بعمل آمده از اين تعداد، خوشبختانه هيچ عارضه‌اي در آنان ، عارض نشده است.

اين عضو پژوهشكده مهندسي و پزشكي جانبازان شيميايي گفت: ‪ ۲۷۰‬نفر از اهالي منطقه زرده و ريجاب در زمان جنگ ، به هنگام بمباران با گاز اعصاب ، طي ساعات ‪ ۹‬تا ‪ ۱۳‬به شهادت رسيدند.

وي گفت: گاز اعصاب هر صدمه‌اي كه داشته باشد در همان دقايق نخست بروز مي كند.

دستیابی و تولید علم درمان مصدومين شيميايي در ایران :

همچنین دكتر “مصطفي قانعي” در حاشيه  این همايش ، در يك نشست خبري گفت : هم اكنون ايران در بخش‌هايي از جمله برونشيوليت انسدادي و پيوند قرنيه باسلول‌هاي بنيادي به دستاوردهايي دست يافته است.

قانعي گفت: در ابتداي جنگ، پزشكان كشورمان به هنگام مراجعه يك مجروح شيميايي نمي‌دانستند كه با چه نوع بيماري مواجه بودند و سال‌ها طول كشيد كه ما علم درمان مصدومان شيميايي را توليد كنيم.

وي با بيان اينكه‌كرسي بين‌المللي درمان مصدومان شيميايي دردستان پرتوان پزشكان ايران است گفت: هم اكنون ايران در شاخه پزشكي سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي (‪ (OPCW‬كه يك سازمان بين‌المللي محسوب مي‌شود از پايگاه بالايي برخوردار است و اگر در يك نقطه از دنيا سلاح شيميايي بكار رود پزشكان ايراني نيز براي كمك و درمان در آن نقطه، حضور خواهند داشت.

وي با اشاره به دو مانور برگزار شده در سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي گفت: در هردومانوري كه اين سازمان برگزار كرد ، پزشكان كشورمان حائز مقام نخست شدند.

وي اظهارداشت: درطول جنگ تحميلي بالغ بر يك هزار مجروح شيميايي به خارج از كشور براي درمان اعزام شدند ولي به گفته يك پزشك سوئدي درمانگر اين مجروحان، پزشكان خارجي متوجه شده بودند كه رزمندگان ايراني سوخته‌اند و پس از آزمايش علت سوختگي را تماس با گاز خردل تشخيص داده بودند.

قانعي با اظهار تاسف مبني براينكه متخصصان خارجي در خصوص درمان مجروحان اعزامي ايراني يا درمان را فهميدند و نگفتند و يا نفهميدند، گفت: اگر خارجي‌ها از همان ابتدا به ما در خصوص ضايعات شيميايي اطلاعاتي داده بودند امروز شاهد عارضه‌هاي بعضا شديد در مصدومان شيميايي خود نبوديم.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريه در ادامه گفت: هم اكنون حدود ‪ ۲۰‬درصد مصدومان شيميايي در حد متوسط و شديد دچار ضايعه هستند كه از اين تعداد يك هزار نفر در وضعيت شديد ريوي قرار دارند و براي ادامه حيات به مراقبت‌هاي ويژه نياز دارند.

قانعي گفت: هيچ مصدوم شيميايي با درمان خارجي‌ها نتيجه‌اي بهتراز نتيجه‌اي كه هم اكنون در داخل كشور بدست آورده، نگرفته است.

وي اظهار داشت: هم اكنون پزشكان خارجي از نظر علم درمان و تشخيص مصدومان شيميايي ، قطعا پايين تر از سطح پزشكان ايراني هستند.

رييس مركز مصدومان شيميايي گفت: حال حاضر براي هرمصدوم شيميايي با ضايعه شديد، به‌طور خاص يك پروتكل درماني – تشخيصي تدوين شده و مشخص شده كه كدام پزشك ، وضعيت كدام بيمار را پيگيري كند.

وي با اشاره به اختلاف سليقه‌هاي پزشكان در تشخيص و درمان يك بيماري از جمله مشكلات مصدومين شيميايي است گفت: با پروتكل درماني كه تدوين شده ، مصدومين نيز در خصوص فرايند درمان خود از اطمينان بيشتري برخوردارند و تيم‌هاي پزشكي نيز كار خودرا بهتر انجام داده و اطلاعات جمع آوري شده را بهتر مي‌توانند تحليل كنند.

وي تاكيد كرد: تلاش مي‌شود براي به حداكثر رساندن درمان ، تا اختلاف سليقه در درمان مصدومان شيميايي به حداقل برسد.

به گفته وي حاصل اين اطلاعات در قالب مقالات علمي مورد بحث قرار گرفته و اينكه”گاز خردل عليه ايران يك ضايعه برگشت ناپذير است” مظلوميت ملت ايران اسلامي را به گوش جهانيان مي‌رساند.
*** تيم‌هاي پزشكي بنياد شهيد مراكز مرزي غربي كشور را غربال كرده‌اند دكتر قانعي همچنين به غربالگري مناطق مرزي غربي كشور توسط تيم‌هاي پزشكي بنياد شهيد و امور ايثارگران اشاره كرد و گفت: طي يك فراخوان در اين مناطق اعلام شد كه هر كس فكر مي‌كند مشكل ريه يا چشم دارد به تيم‌هاي پزشكي براي معاينه شدن مراجعه كند.

وي در ادامه گفت: حدود چهار هزار نفر پيرو اين فراخوان به تيم‌هاي پزشكي مراجعه و معاينات لازم براي آنان به عمل آمد.
*** ميزان ناباروري مصدومان شيميايي افزايش نيافته است.

رييس مركز مصدومين شيميايي گفت: براساس نتايج يك مطالعه تحقيقي ايران درخصوص ناباروري كه در مجله آمريكايي “ناباروري” نيز به چاپ رسيده ميزان ناباروري مصدومان شيميايي در مقايسه با افراد سالم افزايش نيافته است.

وي گفت: نتايج يك تحقيق در سردشت نيز نشان مي‌دهد كه ميزان ناباروري قبل و بعد از مصدوميت شيميايي تفاوتي را نشان نمي‌دهد.

به گفته وي ، بر اساس نتايج يك مطالعه ‪ ۱۰‬ساله‌اي كه توسط دانشگاه تهران همراه مركز ملي تحقيقات كشور ، علوم پزشكي بقيه الله و بنياد شهيد انجام شده ميزان سرطان مصدومين شيميايي نيز با افراد عادي تفاوتي را نشان نمي دهد.
*** اكثر مصدومان شيميايي ضايعه چشمي به ضايعه ريوي پيشرفته‌مبتلامي‌شوند دكتر “عليرضا برادران رفيعي” استاد چشم پزشكي و فوق تخصص پيوند قرنيه نيز در اين نشست با اشاره به برخي از مصدومان از جمله جانبازان شيميايي باگازخردل دچار عارضه چشمي مي‌شوند ، گفت: عموما افرادي كه به ضايعه چشمي ناشي از گاز خردل دچار مي‌شوند به طور همزمان به ضايعه ريوي نيز دچار مي- شوند.

وي گفت: برخي از اين افراد به علت كدورت قرنيه به خونرساني قرنيه نياز دارند و برخي نيز به جايگزيني سلول‌هاي بنيادي قرنيه، پيوند قرنيه و يا تراشيدن سطح چشم براي بازتواني ، نياز دارند.

برادران رفيعي اظهارداشت: هم اكنون كميته فوق تخصصي چشم پزشكي در سراسر كشور به طور هماهنگ براي اين مصدومان از جمله جانبازان شيميايي ، عمل مي- كند و تاكنون نيز بخوبي توانسته با هماهنگي‌هاي لازمه فعاليت داشته باشد.

اين فوق تخصص پيوند قرنيه گفت: در طول چند سال گذشته ، چندين مقاله در خصوص علايم مصدومان شيميايي با گاز خردل در مورد چشم و همچنين تجربيات پيوند سلول‌هاي بنيادي و نتايج آن در جانبازان شيميايي در مجله معتبربين- المللي چشم پزشكي قرنيه به چاپ رسيده است.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *