” جراحي ليزري چشم يا ليزيك ” می تواند خشكي چشم، نور زننده و حتي تمايل به خودكشي را در افراد افزایش دهد.

يك گروه مشورتي از اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا خواست در مورد توصيه به بيماران درباره خطرهاي بالقوه جراحي ليزري چشم يا ليزيك گامهاي بيشتري بردارد.

برخي از بيماراني كه تحت اين نوع عمل جراحي قرار گرفته‌اند از خشكي چشم، نور زننده و حتي تمايل به خودكشي شكايت دارند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رويترز ، جين وايس متخصص چشم موسسه چشم كرسج در ديترويت و رييس اين ميزگرد مشورتي گفت ما به غربالگري و اطلاعات بهتر و در برخي موارد پزشكان بهتر نياز داريم.

اين توصيه به دنبال ساعتها شهادت گروهي از بيماران كه پس از عمل جراحي ليزيك دچار تاري ديد، دو بيني و ساير مشكلاتي كه به افسردگي و در برخي موارد تمايل به خودكشي انجاميده است انجام مي‌شود.

اين ميزگرد مشورتي با اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا در مورد موثر و بي‌خطر بودن عمل جراحي ليزيك هم عقيده‌اند اما اعلام كرد اطلاعات واضح تري در مورد عوارض جانبي اين شيوه درماني بايد ارايه شود. آنها همچنين توصيه كردند اين اداره عكس‌هايي در وب سايت خود منتشر كند و ديدگاه بهتري در مورد ايجاد هاله و ساير عوارض بينايي به بيماران بدهد.

‪halos‬ ميليون‌ها آمريكايي تحت عمل جراحي ليزيك قرار گرفته اند. طي اين عمل جراحي با استفاده از ليزر قرنيه چشم تغيير شكل داده مي‌شود تا ديگر نيازي به عينك يا لنز نباشد.

از سال ‪ ۱۹۹۸‬تاكنون كه اين جراحي در آمريكا تاييد شد ‪ ۷۰۰‬هزار نفر عمل ليزيك انجام داده اند. اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا بعد از يك بررسي كه در سال ‪ ۲۰۰۶‬نشان داد اطلاعات موجود به مشكلات گسترده اين جراحي اشاره نمي‌كند نگاه ديگري به اين شيوه درماني دارد. هنوز اطلاعات كافي در مورد عوارض نادر اما جدي اين شيوه درماني وجود ندارد.

اين اداره قصد دارد سال آينده با همكاري موسسه ملي چشم و دو انجمن ديگر يك بررسي در مورد رضايت بيماران انجام دهد.

اين گروه مشورتي خواستار اتخاذ اقدامات بيشتر اين اداره شده است. هرچند برخي بيماران نقش گروههاي پزشكي را مسئله تضاد منافع مي‌دانند.

بيماران به ميزدگرد مشورتي گفتند بعد از جراحي ليزيك بينايي آنها هرگز بهبود نيافته است.

يك بيمار پس از عمل از درد مداوم چشم و افسردگي شكايت شده است.او مي گويد ‪ ۱۰‬سال پس از جراحي هنوز مشكل من حل نشده است.

سايرين عوارض جراحي را توان كاه و شديد توصيف مي‌كنند. كالين دوريان بعد از عمل جراحي ليزيك در دوران تحصيل در دانشكده حقوق خودكشي كرد. وي در يادداشتي در مورد خودكشي خود نوشته بود روي هم افتادن تصاوير و ساير مشكلات هر روز مرا بيشتر و بيشتر ديوانه مي‌كنند.

جراحان و ساير نمايندگان صنعت از رضايت بيشتر بيماران از بينايي خود پس از جراحي خبر دادند. آنها گفتند افسردگي يك مشكل پيچيده است و هيچ مطالعه اي ارتباط مستقيمي را بين افسردگي و جراحي ليزر چشم نشان نمي‌دهد.

اريك داننفلد متخصص چشم مركز پزشكي دانشگاه نيويورك از اين شيوه درماني به عنوان راهي براي بهبود زندگي بيماران دفاع كرد.

او مي‌گويد واقعيت اين است كه بعد از ليزيك بينايي اكثريت عظيمي از بيماران بهتر يا نظير زماني بوده است كه از عينك يا لنز استفاده مي‌كرده اند.كمتر از يك درصد بيماران به عوارض شديد دچار شده اند.

ساير بيماران شامل كاركنان نظامي و معلولان ويلچري مي‌گويند ليزيك قدرت بينايي آنها را در شرايط دشوار و پرتكاپو بهبود بخشيده است.

گروه ميزگرد مشورتي با اشاره به بازاريابي سنگين اين شيوه درماني اعلام كرد همه پزشكان اقدامات احتياطي كافي را انجام نمي‌دهند و اظهارات چندين تن از بيماران را بازتاب دادند كه جراحان را به خاطر عدم حذف بيماران نامناسب براي جراحي يا عدم تاكيد بر خطرهاي بالقوه مقصر مي‌دانستند.

اما اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا كه اين جراحي را بي‌خطر و موثر اعلام كرده است دستگاههاي ليزيك را نظارت مي‌كند نه جراحان يا درمانگاهها را.

مالوينا ايدلمان رييس بخش چشم پزشكي مركز دستگاه اف دي‌اي گفت ما نمي توانيم طبابت را كنترل كنيم. بيشتر پزشكان شركت‌كننده در ميزگرد مشورتي خود تحت جراحي ليزيك قرار نگرفته‌اند و عينك را انتخاب كرده اند.

براساس اعلام تحليلگران سهام بررسي ميزدگرد مشورتي مي‌تواند به شركتهاي مرتبط با ليزيك از جمله سازنده دستگاه آن ، آسيب بيشتري وارد كند.

كاهش رشد اقتصادي آمريكا تقاضا براي اين جراحي انتخابي را كاهش داده است و درآمدهاي اين شركتها را پايين آورده است.

بيشتر شركتهاي بيمه بهداشتي نيز جراحي ليزيك را كه براي هر چشم چند هزار دلار هزينه دربردارد تحت پوشش قرار نمي‌دهند

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا