اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

جراحان برای نخستین بار توانسته اند بزرگترین عمل پیوند صورت را انجام دهند

پزشكان آمريكايي در يك عمل جراحي پلاستيك موفقيت‌آميز توانستند صورت فرد گلوله خورده را پيوند بزنند. در اين عمل جراحي كه در دانشگاه «مريلند» انجام شد، پزشكان توانستند استخوان فك،‌ دندان و زبان بيمار را ترميم كنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دیلی میل ،  «ريچارد» 37 ساله در سال 1997 ميلادي مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود و جراحت وارده به حدي بود كه براي بيرون رفتن از خانه مجبور به استفاده از ماسك بود.

در اين عمل جراحي كه ساعت‌ها به طول انجاميد از اعضاي صورت يك اهدا كننده به صورت «ريچارد» پيوند زده شد.

به گفته پزشكان دانشگاه «مريلند»، «ريچارد» كه پس از اين حادثه حس بويايي خود را از دست داده بود اكنون با بيني جديدش حس بويايي‌اش را مجددا بدست آورده است.

در نتیجه این عمل پیوند كه در بیمارستان مریلند در آمریكا انجام شد، گیرنده، ‘ریچارد نوریس’ صورتی جدید از جمله فك، دندان و زبان دریافت كرد.

ریچارد نوریس 37 ساله از 15 سال پیش كه گلوله ای تصادفا به صورتش شلیك و به شدت مجروح شد، خانه را ترك نكرده بود و در مواقع ضروری كه مجبور بود ، بیرون برود ، صورتش را با ماسك می‌پوشاند.

هزینه این جراحی توسط نیروی دریایی آمریكا پرداخت شده است . در این عمل جراحی گروه جراحان با استفاده از اعضای بدن یك اهدا كننده همزمان روی 5 نفر عمل پیوند انجام دادند. مجموعه این عمل های جراحی 72 ساعت طول كشید. از این میان تنها عمل پیوند صورت ‘ نوریس ‘ بود كه 36 ساعت طول كشید.

او لب ها و بینی خود را در اثر سانحه تیراندازی از دست داده بود و حركات دهانش بسیار محدود شده بود.

‘ادواردو رودریگز’ سرپرست گروه جراحان پس از این عمل گفت: نوریس می تواند به زندگی عادی خود بازگردد.

وی گفت: هدف از این عمل جراحی آن بود كه اعضای صورت كاركرد اصلی خود را دوباره به دست آورند و در ضمن از نظر زیبایی نیز نتایج مطلوبی به دست آوریم.

گروه جراحان در دانشگاه مریلند می گویند نوریس اكنون می تواند دندان های خود را مسواك بزند، ریش خود را بتراشد و حس بویایی خود را بازیافته است.

دولت آمریكا برآورد كرده است كه حدود 200 سرباز مجروح ممكن است برای دریافت عمل پیوند صورت واجد شرایط باشند.

اولین پیوند صورت در سال 2005 در فرانسه روی زنی انجام شد كه صورتش توسط سگ خانگی اش به شدت آسیب دیده بود.

در سال 2010 نیز اولین پیوند كامل صورت در اسپانیا انجام شد.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *