تعقیبات مشترکه نماز و آشنایی با آثار و برکات آن

تعقیبات مشترکه نماز بسیار زیاد می باشد و دارای یک سری تعقیباتی می باشد که بعد از نماز معمولا انجام می شود. در ادامه سعی کرده ایم تمامی این تعقیبات را برایتان بیاوریم و اطلاعاتی را در این زمینه به شما بدهیم.

تعقیبات مشترکه نماز

اطلاعاتی در مورد تعقیبات مشترکه نماز

تعقیبات مشترکه نماز یک سری از دعاها و ذکرهایی می باشد که باید بعد از نماز گفته شود و در ادامه تمامی آن ها را برای شما خواهیم گفت تا بتوانید با استفاده از فضایل این موارد آخرت خود را بهبود بخشید.

تسبیحات حضرت فاطمه (س)

تسبیحات حضرت فاطمه دارای فواید و ویژگی های بسیار زیادی می باشد و اشاره های بسیار زیادی به این حدیث شده است. در ادامه  چند مورد از فضایل آن را برای شما بررسی می کنیم.

در برخی از روایت های معتبر آمده است که :

ذکر کثیری که خدا در قرآن به آن امر فرموده، تسبیح حضرت فاطمه (سلام الله علیها ) است و هرکه بعد از هر نماز، مداومت بر آن داشته باشد، خدا را بسیار یاد کرده و به آیه کریمه ﴿وَاذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثِیراً﴾ عمل کرده است.

امام باقر (ع) در مورد این تسبیحات فرموده اند که :

هر که تسبیح فاطمه (سلام الله علیها) را بگوید و بعد از آن استغفار کند، خدا او را بیامرزد و آن را بر زبان صد است و در میزان عمل هزار و شیطان را دور می کند و خدا را خشنود می نماید.

به چیزی از تسبیح و تمجید، عبادت الهی انجام نشده که بهتر از تسبیح فاطمه(سلام الله علیها) باشد و اگر چیزی از آن بهتر بود حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) آن را به فاطمه عطا می فرمود.

امام صادق (ع) در مورد تعقیبات مشترکه نماز فرموده اند که :

هرکه تسبیح فاطمه (سلام الله علیها) را پس از هر نماز بگوید، پیش از آن که پاها را از حالت نماز بگرداند آمرزیده شود و برایش بهشت واجب می شود.

پس از هر نماز، خواندن تسبیح فاطمه(سلام الله علیها) نزد من بهتر است از آن که در هر روز هزار رکعت نماز بخوانند.

تعقیب های نماز

ذکر تسبیحات حضرت فاطمه (س) و روایاتی در مورد آن

یکی از موارد دیگری که باید در این رابطه بدانید این است دکه چگونه از فضیلت های این اذکار بهره مند شوید. برای این کار نیاز است که بعد از هر نماز حتما ۳۴ مرتبه ذکر ( الله اکبر) ۳۳ مرتبه ذکر ( الحمد الله ) و ۳۳ مرتبه  ذکر (سبحان الله ) بگویید. جالب است بدانید که اگر بعد از این اذکار یک مرتبه ( لا اله الا الله ) بگویید بر اساس روایت امام صادق (ع) خداوند شما را خواهد بخشید.

حضرت صاحب الامر گفته اند که:

هرکه تسبیح تربت امام حسین (علیه السلام) را در دست داشته باشد و ذکر را فراموش کند، ثواب ذکر برای او نوشته می شود.

امام صادق (ع) فرموده اند:

تسبیح تربت آن حضرت خودش ذکر می کند و تسبیح می گوید، بی آن که آدمی بگوید و فرمود: یک ذکر یا استغفار که با آن گفته می شود برابر با هفتاد ذکر است که با چیز دیگری گفته شود و اگر بدون ذکر بگرداند به هر دانه هفت تسبیح برای او نوشته می شود.

هرکه با تسبیح تربت قبر امام حسین(علیه‌السلام) یک تسبیح بگوید، حق‌تعالی برای او چهارصد حسنه بنویسد و چهارصد گناه از او محو کند و چهارصد حاجت او را برآورد و چهارصد درجه برای او بالا برد.

مستحب است رشته تسبیح کبود باشد به رنگ آسمان و از بعضی روایات استفاده می شود که اگر زنان عدد ذکر را به انگشتان خود بشمارند افضل است، ولی احادیث فضیلت تربت به طور مطلق اکثر و اقوی است.

در روایت دیگر آمده است که:

اگر با ذکر بگرداند به ازای هر دانه چهل حسنه برای او نوشته می شود و روایت شده: حوریان بهشت چون فرشته‌ای را می بینند که به زمین می آید از او درخواست می کنند که تسبیح و تربت حضرت امام حسین(علیه‌السلام) را برای ما بیاور.

امام موسی کاظم در مورد این تعقیب فرموده اند که:

مؤمن باید خالی از پنج چیز نباشد: مسواک، شانه، سجاده ای که بر روی آن نماز بخواند و تسبیحی که در آن سی و چهار دانه باشد و انگشتر عقیق؛ و ظاهر آن است که تسبیح خام و پخته هر دو خوب است و خام بهتر است.

تعقیبات مشترکه نماز

تعقیب دوم

دز این میان در بسیاری از روایت ها آمده است که اگر می خواهید امری مستحب را انجام دهید باید بعد از نماز واجب دست خود را سه مرتبه تا بالای صورت آورده و ذکر (الله اکبر) را بگویید.

روایت های این تعقیب

امام صادق (ع) فرموده اند :

مفضّل بن عمر از آن حضرت پرسید: به چه علت نمازگزار پس از سلام نماز سه مرتبه تکبیر می گوید و دست بر می دارد؟ فرمود: برای آن‌که چون حضرت رسالت پناه فتح مکه نمود، نماز ظهر را با اصحاب کنار «حَجَرالاَسوَد» خواند، چون سلام نماز را به پایان برد سه مرتبه تکبیر گفت و با هر نوبت دست برداشت، آنگاه گفت : لَاإِلٰهَ إِلّا اللّٰهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ أَ نْجَزَ وَعْدَهُ وَنَصَرَ عَبْدَهُ وَأَعَزَّ جُنْدَهُ وَغَلَبَ الْأَحْزابَ وَحْدَهُ، فَلَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَیُمِیتُ وَهُوَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ .

معنی روایت:

معبودی جز خدا نیست، یکتاست، یکتاست، یکتاست، به وعده‌اش وفا کرد و بنده‌اش را یاری نمود و سپاهش را نیرومند گرداند و بر گروه‌های کفر به تنهایی چیره شد، پس فرمانروایی و ستایش ویژه او است، زنده می کند و می میراند و او بر هر کاری تواناست.

امام باقر (ع) فرموده اند که :

هر بنده‌ای که دست‌ها را به سوی خدا بردارد حق‌تعالی حیا می کند دست‌های او را خالی بازگرداند، بنابراین وقتی که دعا می کنید دست‌ها را فرود نیاورید مگر آن که بر سر و روی خود بکشید.

تعقیب سوم نماز از نظر امامان

تعقیب سوم

بر اساس گفته های امام محمد باقر (ع) هر فردی قبل از این که پا های خود را از نماز باز گرداند سه بار باید دعایی را بخواند تا خداوند او را بیامرزد. این دعا عبارت است از :

أَسْتَغْفِرُ اللّٰهَ الَّذِی لَاإِلٰهَ إِلّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّوْمُ ذُو الْجَلالِ وَالْإِکْرامِ وَأَ تُوبُ إِلَیْهِ .

معنا :

آمرزش می طلبم از خدا که معبودی جز او نیست، زنده و به خود پاینده و صاحب بزرگی و رافت و محبت است و به سوی او باز می گردم.

نکته : در روایت هایی آمده است که اگر هر رو.ز این دعا را بخوانید خداوند ۴۰ گناه کبیره شما را خواهد بخشید.

تعقیب چهارم

کلینی بر اساس روایت هایی که از امام صادق (ع) به جای مانده است روایت کرده است که نباید یک دعا را بعد از نماز ترک کنید. این دعا عبارت است از :

أُعِیذُ نَفْسِی وَما رَزَقَنِی رَبِّی بِاللّٰهِ الْواحِدِ الصَّمَدِ الَّذِی لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ، وَأُعِیذُ نَفْسِی وَمَا رَزَقَنِی رَبِّی بِرَبِّ الْفَلَقِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثاتِ فِی الْعُقَدِ وَمِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَدَ، وَأُعِیذُ نَفْسِی وَمَا رَزَقَنِی رَبِّی بِرَبِّ النَّاسِ مَلِکِ النَّاسِ إِلٰهِ النَّاسِ مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ مِنَ الْجِنَّهِ وَالنَّاسِ .

معنا:

خودم را و آنچه پروردگارم روزی ام نموده پناه می دهم به خدای یگانه بی نیاز که نزاده و زاده نشده است و احدی همتای او نبوده و خودم را و آنچه پروردگارم روزی ام نموده پناه می دهم به پروردگار سپیده‌ از گزند هرچه آفرید و از گزند شب تیره زمانی که تاریکی اش درآید و از شر دمندگان در گره‌ ها و از شر حسود هنگامی که حسد ورزد، خود را و آنچه پروردگارم روزی ام نموده پناه می دهم به پروردگار آدمیان، فرمانده آدمیان، معبود آدمیان، از گزند وسوسه گر پنهان کار که وسوسه می کند در سینه های مردم از جنّ و آدمی.

تعقیبات مشترکه نماز

تعقیب پنجم

در این تعقیب یک روایت از امام هادی (ع) وجود دارد. در واقع یکی از یاران ایشان از او خواسته بود که دعایی را به او بیاموزد تا بعد از نماز آن را بخواند و خیر دنیا و آخرت برایش بماند. ایشان فرمودند :

أَعُوْذُ بِوَجْهِکَ الْکَرِیمِ وَعِزَّتِکَ الَّتِی لَاتُرَامُ وَقُدْرَتِکَ الَّتِی لَایَمْتَنِعُ مِنْها شَیْءٌ مِنْ شَرِّ الدُّنْیا وَالْآخِرَهِ وَمِنْ شَرِّ الْأَوْجاعِ کُلِّها وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّهَ إِلّا بِاللّٰهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ .

معنا:

پناه می آورم به جلوه بزرگوارت و توانمندی‌ات که نسبت به آن سوءقصد نشود و قدرتت که چیزی از آن امتناع نورزد، از شر دنیا و آخرت و از شر همه دردها و هیچ نیرو و توانی نیست جز به خداوند بلندمرتبه بزرگ.

تعقیب ششم

کلینی طبق روایت هایی از امام صادق و امام باقر (ع) پرسیده است و ایشان در مورد تعقیب مشترکه نماز چنین گفته اند که اگر بعد از هر نماز واجب ذکر زیر را بگویید کافی است. این ذکر عبارت است از :

اللّٰهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ کُلِّ خَیْرٍ أَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ، وَأَعُوذُ بِکَ مِنْ کُلِّ شَرٍّ أَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ . اللّٰهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ عَافِیَتَکَ فِی أُمُورِی کُلِّها وَأَعُوذُ بِکَ مِنْ خِزْیِ الدُّنْیا وَعَذابِ الْآخِرَهِ .

معنا:

خدایا از تو می خواهم از هر چیزی که دانشت آن را فرا گرفته و پناه می آورم به تو از هر شرّی که دانشت آن را فرا گرفته است، خدایا سلامتی کامل را در همه امورم از تو می خواهم و به تو پناه می آورم از خواری دنیا و عذاب آخرت.

تعقیب هفتم

طبق اطلاعاتی که در این زمینه داده شده است در این تعقیب بعد از خواندن نماز های واجب می توانید از ذکر زیر استفاده  نمایید.

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ‌مُحَمَّدٍ وَأَجِرْنِی مِنَ النَّارِ وَأَدْخِلْنِی الْجَنَّهَ وَزَوِّجْنِی الْحُوْرَ الْعِینَ .

معنا:

خدایا درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد و مرا از آتش امان ده و وارد بهشت کن و حورالعین را به همسری‌ام درآور.

روایتی از امام علی (ع):

بنده باید از نماز فارغ نشود تا از خداوند بهشت را بخواهد و از دوزخ به او پناه برد و نیز بخواهد که حورالعین‌ را به همسری او درآورد.

تعقیب هشتم نماز چیست؟

تعقیب هشتم

روایاتی از امام صادق (ع) در مورد فضیلت های حمد و آیت الکرسی و آیه ملک

چون حق‌تعالی فرمان داد این آیات را به زمین آورند به عرش الهی چنگ زدند و گفتند: پروردگارا، ما را به سوی اهل خطا و گناهکاران می فرستی ؟
حق‌تعالی به سوی ایشان وحی کرد به سوی زمین بروید، به عزّت و جلالم سوگند یاد می کنم که تلاوت نکند شما را احدی از آل محمّد و شیعیان ایشان جز آنکه نظر رحمت کنم به سوی آنان از رحمت های پنهان خود، هر روز هفتاد نظر، در هر نظری هفتاد حاجت او را برآورم و او را بپذیرم هرچند نافرمانی بسیار نموده باشد.

هرکه این آیات را بعد از هر نماز بخواند او را در«حظیره قدس» [منظور استراحتگاه بهشت است] ساکن گردانم، با هر گناهی که داشته باشد و اگر ساکن نکنم، به سوی او نظر کنم، به نظر رحمت ویژه خود، در هر روز هفتاد نظر و اگر چنین نکنم، هر روز هفتاد حاجت او را برآورم که کمتر آنها آمرزیدن گناهان باشد و اگر چنین نکنم، او را از شرّ شیطان و از شرّ هر دشمنی پناه دهم و به او بر ایشان یاری رسانم و او را از وارد شدن بهشت مانع نشود مگر مرگ.

سوره حمد

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ

الرَّحِیمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ مَالِکِ یَوْمِ الدِّینِ إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ.

معنا:

به نام خداوند بخشنده و مهربان

ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است. خداوندی که بخشنده و بخشایشگر است (و رحمت عام و خاصش همه را رسیده است). خدایی که مالک روز جزا می باشد. تنها تو را می پرستم و از تو یاری می جویم. ما را به راه راست هدایت فرما. راه آن ها که بر آن ها نعمت دادی و نه راه آن هایی که به آن ها غضب کردی.

تعقیبات مشترکه نماز

آیت الکرسی

بسم الله الرحمن الرحیم

اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَ لاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَ مَا خَلْفَهُمْ وَ لاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ وَ لاَ یَوُودُهُ حِفْظُهُمَا وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ. لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ یُومِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَیَ لاَ انفِصَامَ لَهَا فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَیَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ. اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ وَالَّذِینَ کَفَرُواْ أَوْلِیَآوُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ أُوْلَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ.

معنا:

خداست که معبودی جز او نیست؛ زنده و برپادارنده است؛ نه خوابی سبک او را فرو می گیرد و نه خوابی گران آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است، از آن اوست. کیست آن کس که جز به اذن او در پیشگاهش شفاعت کند؟ آنچه در پیش روی آنان و آن چه در پشت سرشان است می داند و به چیزی از علم او، جز به آنچه بخواهد، احاطه نمی یابند. کرسی او آسمان ها و زمین را در بر گرفته، و نگهداری آن ها بر او دشوار نیست و اوست والای بزرگ. در دین هیچ اجباری نیست. و راه از بیراهه بخوبی آشکار شده است. پس هر کس به طاغوت کفر ورزد، و به خدا ایمان آورد به دستاویزی استوار، که آن را گسستن نیست، چنگ زده است و خداوند شنوای داناست. خداوند سرور کسانی است که ایمان آورده‌اند. آنان را از تاریکی ها به سوی روشنایی به در می برد و کسانی که کفر ورزیده‌اند، سرورانشان [همان عصیانگران=] طاغوتند که آنان را از روشنایی به سوی تاریکی ها به در می برند. آنان اهل آتشند که خود، در آن جاودانند.

آیهخ شهادت جزئی از تعقیبات نماز می باشد.

آیه شهادت

﴿شَهِدَ اللّٰهُ أَنَّهُ لاٰ إِلٰهَ إِلاّٰ هُوَ وَ الْمَلاٰئِکَهُ وَ أُولُوا الْعِلْمِ قٰائِماً بِالْقِسْطِ لاٰ إِلٰهَ إِلاّٰ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ . إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللّٰهِ الْإِسْلاٰمُ وَ مَا اخْتَلَفَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتٰابَ إِلاّٰ مِنْ بَعْدِ مٰا جٰاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْیاً بَیْنَهُمْ وَ مَنْ یَکْفُرْ بِآیٰاتِ اللّٰهِ فَإِنَّ اللّٰهَ سَرِیعُ الْحِسٰابِ﴾

معنا:

خداوند درحالی‌که [به کارگردانی در همۀ امورِ هستی] قائم به عدالت است، [با زبانِ وحی و نظام استوار آفرینش و وحدتِ حاکمیت در خلقت] گواهی می دهد که هیچ معبودی جز او نیست و فرشتگان و دانشمندان نیز [گواهی می دهند که] جز او معبودی وجود ندارد، [معبودی] که توانای شکست‌ناپذیر و حکیم است‌؛ مسلّماً دین نزد خدا فقط اسلام است [ اسلامی که در قرآن تجلی دارد]، اهل کتاب [چه یهود چه نصاری، دربارۀ آن] به نزاع و کشمکش برنخاستند مگر پس از آن‌که [به‌وسیلۀ تورات و انجیل دربارۀ حق‌ بودنش] به آگاهی و یقین رسیده بودند، سبب [این نزاع و کشمکش که مانع پذیرفتن اسلام از سوی آنان شد] خوی تجاوزگری، حسد و فساد بین خودشان بود. آنان که منکر آیات حق شوند [محکوم به محاکمه در قیامتند؛] خداوند حسابرسی سریع است‌.

آیه ملک

﴿قُلِ اللّٰهُمَّ مٰالِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِی الْمُلْکَ مَنْ تَشٰاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْکَ مِمَّنْ تَشٰاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشٰاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشٰاءُ بِیَدِکَ الْخَیْرُ إِنَّکَ عَلىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ تُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهٰارِ وَ تُولِجُ النَّهٰارَ فِی اللَّیْلِ وَ تُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَ تُخْرِجُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَیِّ وَ تَرْزُقُ مَنْ تَشٰاءُ بِغَیْرِ حِسٰابٍ﴾

معنا:

بگو: خدایا! ای مالک و فرمانروای همۀ موجودات! هرکه را بخواهی حکومت می بخشی و از هرکه بخواهی حکومتِ [داده‌شده] را می ستانی و هرکه را بخواهی عزّت می دهی و هرکه را بخواهی خوار و بی‌مقدار می کنی ، هر خیری به دست توست، مسلّماً تو بر هر کاری توانایی‌؛ شب را در روز و روز را در شب فرو می بری و زنده را از مرده و مرده را از زنده بیرون می آوری و هرکه را اراده کنی بی‌حساب روزی می دهی.

تعقیب نماز با آیت الکرسی

فضایل آیت الکرسی بعد از هر نماز

خواندن دعاهایی مانند آیت الکرسی بعد از نمازها بسیار زیاد می باشد. روایاتی در این مورد وجود دارد که همه آن ها را برای شما مورد بررسی قرار می دهیم.

امام موسی کاظم (ع) فرموده اند که :

هرکه بعد از هر نماز واجب «آیت‌الکرسی» را بخواند، گزنده‌ای به او ضرر نرساند.

رسول اکرم (ص)  فرموده اند که :

یا علی بر تو باد به تلاوت نمودن «آیت‌الکرسی» پس از هر نماز واجب، به درستی که بر خواندن آن محافظت نکند مگر پیغمبر یا صدّیق یا شهید.

هرکه «آیت‌الکرسی» را پس از هر نماز بخواند او را از وارد شدن به بهشت جز مرگ مانعی نباشد

هرکه «آیت‌الکرسی» را بعد از هر نماز واجب بخواند نمازش پذیرفته شود و در امان خدا باشد و خداوند او را از بلاها و گناهان حفظ کند.

تعقیب نهم

از دیگر تعقیباتی که می توانید بعد از هر نماز آن را به جا آورید و از فضایل آن بهره مند شوید خواندن دهای شیبه هذلی می باشد.

بعد از خواندن نماز صبح آیه زیر را بگویید :

سُبْحانَ اللّٰه العَظِیمِ وَبِحَمْدِهِ وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّهَ إِلّا بِاللّٰهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ،

معنا:

منزّه است خدای بزرگ و ستایش ویژۀ اوست و هیچ نیرو و توانى نیست جز به خداى بلندمرتبه بزرگ.
تا خدا به برکت این دعا تو را از کوری و دیوانگی و خوره و پیسی و پریشانی و تباهی عقل عافیت دهد.

بعد از هر نماز می توانید آیه زیر را بگویید تا از تعقیباتش بهره مند شوید :

اللّٰهُمَّ اهْدِنِی مِنْ عِنْدِکَ، وَأَفِضْ عَلَیَّ مِنْ فَضْلِکَ، وَانْشُرْ عَلَیَّ مِنْ رَحْمَتِکَ، وَأَنْزِلْ عَلَیَّ مِنْ بَرَکاتِکَ.

معنا:

خدایا مرا از سوی خود راهنمایی کن و از احسان خود بر من جاری فرما و رحمتت را بر من بگستران و از برکاتت بر من نازل کن.

تسبیحات اربعه بعد از نماز

تسبیحات اربعه تعقیب دهم

روایت هایی از امام صادق (ع) وجود دارد که بیان کرده اند :

پس از هر نماز سی‌بار بگویید: «سُبْحانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلَا إِلٰهَ إِلّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَکْبَرُ »

هرکه این تسبیحات را پس از هر نماز واجب چهل مرتبه بخواند پیش از آن‌که از جای نماز برخیزد هر حاجتی که از خداوند بخواهد روا می گردد.

هرکه پس از نماز واجب سی مرتبه «سُبْحانَ اللَّهِ» بگوید، بر بدنش گناهی نماند جز آن‌که بریزد و در حدیث صحیح دیگری از آن حضرت روایت شده: ذکر کثیر که حق‌تعالی در کلام مجید مدح کرده، این است که پس از هر نماز واجب سی مرتبه «سُبْحانَ اللَّهِ»بگوید.

امام علی (ع) فرموده اند که :

پس از هر نماز تسبیحات اربعه را ده مرتبه بگو، چون انجام دهی هزار بلا در دنیا از تو دور شود که یکی از آن‌ها ارتداد در دین می باشد و هزار درجه در آخرت برای تو ذخیره می کنند که یکی از آن‌ها قرار گرفتن در جوار حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) است

تعقیب یازدهم

در این تعقیب تنها یک روایت وجود دارد و این روایت نیز از امام صادق (ع) می باشد که فرموده اند :

یَا مَنْ یَفْعَلُ مَا یَشاءُ وَلَا یَفْعَلُ مَا یَشاءُ أَحَدٌ غَیْرُهُ .

معنا:

ای کسی که آنچه بخواهد انجام می دهد و کسی جز او آنچه را که بخواهد انجام  نمی دهد هر حاجت که بخواهد روا مى‌شود.

تعقیب شماره دوازده نماز

تعقیب مشترکه نماز شماره دوازده

در این تعقیب مشترکه نماز به فضیلت تهلیل ماثور می پردازیم و روایت هایی که در این زمینه وجود دارد را برای شما بررسی می کنیم. امام صادق (ع) در مورد این تعقیب مشترکه نماز فرموده است که :

هرکه پس از فارغ شدن از نماز پیش از آن‌که زانوهای خود را از جای خویش حرکت دهد ده مرتبه این تهلیل را بخواند حق‌تعالی چهل هزار گناه او را محو می کند و چهل هزار حسنه برای او می نویسد و چنان است که گویا دوازده مرتبه قرآن را ختم کرده باشد.

آیه:

أَشْهَدُ أَنْ لَاإِلٰهَ إِلّا اللّٰهُ وَحْدَهُ لَاشَرِیکَ لَهُ إِلٰهاً وَاحِداً أَحَداً صَمَداً لَمْ یَتَّخِذْ صاحِبَهً وَلَا وَلَداً .

معنا:

گواهی می دهم که معبودی جز خدا نیست، یگانه است و شریکی برای او نیست، معبود یگانه و یکتا و بی‌نیاز است، نه همسری گرفته و نه فرزندی.

نکته: فضیلت های بسیاری برای این تهلیل آمده است و بهتر است این آیه را در حین طلوغ خورشید و بعد از نماز شام بخوانید تا تاثیر بیشتری بر روی شما داشته باشد.

تعقیب سیزدهم

در این تعقیب مشترکه نماز یک سری از سند هایی وجود دارد که از امام صادق (ع) به جای مانده است. ایشان روایت کرده اند که بعد از هر نماز می توانید از آیه ای کمک بگیرید و این آیه عبارت است از :

اللّٰهُمَّ اجْعَلْ لِی فَرَجاً وَمَخْرَجاً وَارْزُقْنِی مِنْ حَیْثُ أَحْتَسِبُ وَمِنْ حَیْثُ لَاأَحْتَسِبُ .

معنا:

خدایا برای من گشایشی و راه بیرون رفتن از مشکلات قرار ده و از جایی که گمان می برم و نیز از جایی که گمان نمی برم به من روزی ده.

تعقیبات مشترکه نماز

تعقیب چهاردهم

در این تعقیب مشترکه نماز شما را با آیه ای آشنا می کنیم که می توانید از آن بعد از نماز کمک بگیرید و در روز قیامت از اعمال خود نگران نباشید. رسول اکرم (ص) روایت کرده است که اگر فردی بخواهد اعمالش در روز قیامت بر او نازل نشوند باید بعد از هر نماز آیه ای را بخواند و این آیه عبارت است از :

اللّٰهُمَّ إِنَّ مَغْفِرَتَکَ أَرْجَىٰ مِنْ عَمَلِی، وَ إِنَّ رَحْمَتَکَ أَوْسَعُ مِنْ ذَنْبِی . اللّٰهُمَّ إِنْ کانَ ذَنْبِی عِنْدَکَ عَظِیماً فَعَفْوُکَ أَعْظَمُ مِنْ ذَنْبِی . اللّٰهُمَّ إِنْ لَمْ أَکُنْ أَهْلاً أَنْ تَرْحَمَنِی فَرَحْمَتُکَ أَهْلٌ أَنْ تَبْلُغَنِی وَتَسَعَنِی، لِأَنَّها وَسِعَتْ کُلَّ شَیْءٍ، بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ .

معنا:

خدایا آمرزش تو امید بخش‌تر از عمل من و رحمتت وسیع تر از گناه من است، خدایا اگر گناهم نزد تو بزرگ است، گذشت تو از گناه من بزرگ‌تر است، خدایا اگر سزاوار نبودم که به من رحم کنی، رحمت تو سزاوار است که به من برسد و مرا فرا گیرد زیرا رحمت تو هر چیزی را فرا گرفت، به مهربانی ات ای مهربان ترین مهربانان.

تعقیب پانزدهم

اگر می خواهید از بیماری و تنگدستی رها شوید باید بعد از هر نماز آیه ای را ذکر نمایید. این آیه از رسول اکرم به جای مانده است و عبارت است از :

تَوَکَّلْتُ عَلَى الْحَیِّ الَّذِی لَایَمُوتُ، وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِی لَمْ یَتَّخِذْ صاحِبَهً، وَلَا وَلَداً وَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَرِیکٌ فِی الْمُلْکِ، وَلَمْ یَکُنْ لَهُ وَ لِیٌّ مِنَ الذُّلِّ وَکَبِّرْهُ تَکْبِیراً .

معنا:

توکل کردم بر زنده ای که هرگز نمی میرد و خدا را ستایش که برنگزیده همسری و نه فرزندی و در فرمانروایی شریکی برای او نیست و برای او سرپرستی از روی خواری نمی باشد و بزرگ شمار او را بزرگ‌ شمردنی شایسته.

تعقیب شانزدهم

شیخ مفید در کتاب خود آورده است که بعد از هر نماز باید یک دعایی را بخوانید و این دعا عبارت است از:

اَللّهُمَّ انْفَعْنا بِالْعِلْمِ وَزَیِّنّا بِالْحِلْمِ وَجَمِّلْنا بِالْعافِیَهِ وَکَرِّمْنا بِالتَّقْوى اِنَّ وَلِیِّىَ اللَّهُ الَّذى نَزَّلَ الْکِتابَ وَهُوَ یَتَوَلَّى الصّالِحینَ.

معنا:

خدایا ما را به وسیلۀ دانش سود ده و به بردباری بیارای و به عافیت زیبا گردان و به تقوا گرامی دار، به درستی که سرپرست من خدا است که قرآن را نازل کرد و او شایستگان را سرپرستی می کند.

تعقیب هفدهم بعد از نماز

تعقیبات مشترکه نماز شماره هفده

در این تعقیبات شما باید دعای مکنون را بخوانید. این دعا دارای فضایل بسیار زیادی می باشد و از امامان و دیگر اولیای الهی بسیار روایاتی در این مورد وجود دارد.

امام علی (ع) در این مورد روایتی دارند که این عبارت است از :

هرکه مایل است از دنیا بیرون رود درحالی‌که از گناهان پاک شده باشد همچون طلایی که از ناخالصی پاک می شود و در قیامت هیچ کس از او بازخواست و دادخواهی نکند، پس از نمازهای پنج‌گانه پروردگار را بخواند و آن خواندن دوازده مرتبه ﴿قُلْ هُوَ اللَّه أحَد﴾ است، آنگاه دست‌ها را به سوی آسمان بگشاید و این دعا را بخواند.

رازهای مکنون از نظر امام علی (ع)

اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِاسْمِکَ الْمَکْنُونِ الْمَخْزُونِ الطّاهِرِ الطُّهْرِ الْمُبارَکِ وَاَسْئَلُکَ بِاسْمِکَ الْعَظیمِ وَسُلْطانِکَ الْقَدیمِ یا واهِبَ الْعَطایا یا مُطْلِقَ الاُْسارى یا فَکّاکَ الرِّقابِ مِنَ النّارِ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَفُکَّ رَقَبَتى مِنَ النّارِ وَاَخْرِجْنى مِنَ الدُّنْیا آمِناً وَاَدْخِلْنِى الْجَنَّهَ سالِماً وَاجْعَلْ دُعآئى اَوَّلَهُ فَلاحاً وَاَوْسَطَهُ نَجاحاً وَآخِرَهُ صَلاحاً اِنَّکَ اَنْتَ عَلاّمُ الْغُیُوبِ .

معنا:

خدایا از تو می خواهم به نامت، آن نام پوشیده محفوظ و پاک و پاکیزه و پربرکت و از تو می خواهم به نام بزرگت و سلطنت دیرینه‌ات، ای بخشنده‌ی عطاها، ای آزادکننده‌ی اسیران، ای رهایی‌بخش بندگان از آتش، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و مرا از آتش رهایی ده و ایمن از دنیا بیرون بَر و به سلامت وارد بهشت کن و قرار ده آغاز دعایم را رستگاری و میانه‌اش را کامیابی و پایانش را درستی، به یقین تو دانای نهان‌هایی.

البته در برخی از منابع این آیات به این شکل آمده است :

یا فَکّاکَ الرِّقابِ مِنَ النّارِ اَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُعْتِقَ رَقَبَتى مِنَ النّارِ وَاَنْ تُخْرَجَنى مِنَ الدُّنْیا سالِما وَتُدْخِلَنِى الْجَنَّهَ آمِنا وَاَنْ تَجْعَلَ دُعآئى اَوَّلَهُ فَلاحا وَاَوْسَطَهُ نَجاحا وَآخِرَهُ صَلاحا اِنَّکَ اَنْتَ عَلاّمُ الْغُیُوبِ .

معنا:

ای رهاننده‌ی مردم از آتش، از تو می خواهم بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستی و مرا از آتش برهانی و از دنیا به سلامت بیرون ببری و در حال امنیت وارد بهشت کنی و آغاز دعایم را رستگاری و میانه اش را کامیابی و پایانش را درستی قرار دهی، به یقین تو دانای نهان هایی.

تعقیبات مشترکه نماز

فضیلت های خواندن سوره توحید

امام صادق (ع) فرموده اند که:

هرکه به خدا و روز قیامت ایمان دارد باید پس از هر نماز واجب خواندن سوره ﴿قُلْ هُوَ اللَّه أحَد﴾ را ترک نکند، به یقین هرکه آن را بخواند خدا خیر دنیا و آخرت را برای او گرد آورد و پدر و مادرش را و هرکه از پدر و مادرش پدید آمده می آمرزد.

حضرت محمد (ص) نیز در مورد تعقیبات مشترکه نماز و خحواندن سوره حمد بعد از نماز فرموده اند که:

هرکه پس از هر نماز سوره «توحید» را بخواند از آسمان رحمت بر سرش فرو ریزد و آرامش بر او نازل شود و خدا به سوی او به مِهر و رحمت نظر اندازد و گناهانش را بیامرزد و هر حاجت که بخواهد برآورده نماید و در امان خدا باشد.

تعقسیب هجدهم آمرزش گناهان

یکی از تعقیبات مشترکه  که بعد از نماز باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد این است که فرد برای آمرزش گناهان خود چه دعایی را بخواند. در ادامه این بخش از تعقیبات مشترکه نماز این مورد را نیز برای شما بررسی می کنیم.

اهل بیت (ع) در مورد این بخش از تعقیبات مشترکه نماز بیان کرده اند که هر که پس از هر نماز محاسن خود را به دست راست بگیرد و دست چپ را به جانب آسمان بگشاید و سه مرتبه بگوید:

یا ذَاالْجَلالِ وَالاِْکْرامِ اِرْحَمْنى مِنَ النّارِ

(ای دارای بزرگی و رأفت و محبت رحم کن بر من از آتش.)

اَجِرْنى مِنَ الْعَذابِ الاَْلیمِ

(پناه ده مرا از شکنجه دردناک.)

سپس می توانید دست از محاسن خود برداشته و سه مرتبه بگویید:

یا عَزیزُ یا کَریمُ یا رَحْمنُ یا غَفُورُ یا رَحیمُ

(ای توانمند، ای مهمان‌نواز، ای بخشنده، ای آفریننده، ای مهربان.)

دست های خود را بالا بیاورید و پشت آن ها را به آسمان بگیرید و سه بار بگویید :

اَجِرْنى مِنَ الْعَذابِ الاَْلیمِ

(پناه ده مرا از شکنجه دردناک.)

و بگویید:

وَصَلَّى اللَّهُ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَالْمَلاَّئِکَهُ وَالرُّوحُ

(رود خدا بر محمّد و خاندانش و فرشتگان و روح)

نکته : بعد از خواندن این تعقیبات مشترکه نماز می توانید امیدوار باشید که خداوند گناهان شما را خواهد بخشید.

تعقیب نوزدهم بعد از نماز

تعقیب نوزدهم

در نوزدهمین تعقیبات مشترکه نماز که از شیخ مفید در کتاب بلد الامین آمده است باید دعایی را بخوانید تا بتوانید از شر بد ترین و دردناک ترین عذاب های الهی درامان باشید. این دعا ذعبارت است از :

یا مَنْ لا یَشْغَلُهُ سَمْعٌ عَنْ سَمْعٍ یا مَنْ لا یُغَلِّطُهُ السّآئِلُونَ وَیا مَنْ لا یُبْرِمُهُ اِلْحاحُ الْمُلِحّینَ اَذِقْنى بَرْدَ عَفْوِکَ وَمَغْفِرَتِکَ وَحَلاوَهَ رَحْمَتِکَ.

معنا:

ای آن که او را شنیدنی از شنیدن دیگر باز نمی دارد، ای آن‌که خواهندگان او را به اشتباه نمی اندازند، ای آن‌که اصرار اصرارکنندگان او را خسته نمی کند ، خنکی گذشت و آمرزشت و شیرینی رحمتت را به من بچشان.

تعقیبات مشترکه نماز شماره بیست

در این تعقیبات مشترکه نماز آمده است که یک سری آیاتی هستند که اگر ان ها را بخوانید می توانید نعمت هخا و ثواب های بسیاری را بدست آورید. این آیات عبارت است از :

﴿فَسُبْحٰانَ اللّٰهِ حِینَ تُمْسُونَ وَ حِینَ تُصْبِحُونَ، وَ لَهُ الْحَمْدُ فِی السَّمٰاوٰاتِ وَ الْأَرْضِ وَ عَشِیًّا وَ حِینَ تُظْهِرُونَ، یُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَ یُخْرِجُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَیِّ وَ یُحْیِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهٰا وَ کَذٰلِکَ تُخْرَجُونَ﴾. ﴿سُبْحٰانَ رَبِّکَ رَبِّ اَلْعِزَّهِ عَمّٰا یَصِفُونَ وَ سَلاٰمٌ عَلَى الْمُرْسَلِینَ وَ الْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعٰالَمِینَ﴾.

معنا:

«خداوند را هنگامی که وارد شب می شوید و چون به صبح در می آید [به پاکی از هر عیب و نقصی] ستایش کنید [تا پیوسته توجه قلبی به این حقیقت داشته باشید‌]؛ همۀ ستایش‌ها در آسمان‌ها و زمین ویژۀ اوست و شب و هنگامی که وارد ظهر می شوید [نیز خداوند را با تسبیح‌گفتن از هر عیب و نقصی پاک و منزّه بدارید‌]؛ [خداوندی که] زنده را از مرده و مرده را از زنده پدید می آورد و زمین را پس از مردنش حیات می بخشد و [شما را نیز] این‌گونه [از قبرها زنده] بیرونتان می آورند.»؛ «پروردگارت که دارای قدرت شکست‌ناپذیر است از همۀ اوصافی که [مشرکان او را به آن] توصیف می کنند منزّه و پاک است‌؛ سلام و درود بر همۀ رسولان‌؛ همۀ ستایش‌ها ویژۀ خداوند، پروردگار جهانیان است.»

تعقیب آخر

در تعقیبات مشترکه نماز یکی از دعاها برای طول عمر بیشتر می باشد. در این تعقیبات مشترکه نماز این دعا بسیار خوب است و بسیاری از افراد آن را تایید کرده اند. اگر می خواهید تعقیبات مشترکه نماز را برای این مورد انجام دهید باید حواستان باشد زیرا این این دعا مردن را به تاخیر می اندازد و فرصت دوباره زیستن را خواهد داد. این دعا عبارت است از :

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ اَللّهُمَّ اِنَّ رَسُولَکَ الصّادِقَ الْمُصَدَّقَ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَآلِهِ قالَ اِنَّکَ قُلْتَ ما تَرَدَّدْتُ فى شَىْءٍ أَنَا فاعِلُهُ کَتَرَدُّدى فى قَبْضِ رُوحِ عَبْدِىَ الْمُؤْمِنِ یَکْرَهُ الْمَوْتَ وَاَکْرَهُ مَسآئَتَهُ اَللّهُمَّ فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجَّلْ لِوَلِیِّکَ الْفَرَجَ وَالْعافِیَهَ وَالنَّصْرَ وَلا تَسُؤْنى فى نَفْسى وَلا فى اَحَدٍ مِنْ اَحِبَّتى.

معنا:

خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، خدایا رسول راستگوی تصدیق‌ شده‌ات (درود تو بر او و خاندانش) گفت که تو فرمودی: در هیچ کاری از کارهایم که کنندۀ آن بودم بی رغبت نبودم چون بی رغبتی ام در قبض روح بنده مؤمنم درحالی که او مرگ را خوش ندارد و من هم رنجاندن او را خوش ندارم، خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و برای ولی‌ات گشایش و عافیت و یاری را نزدیک گردان و درباره خودم و احدی از دوستانم بدی قرار مده.

تعقیبات نماز

در این مطلب تمامی آن چه که باید در رابطه با تعقیبات مشترکه نماز بدانید را برای شما بررسی کردیم و تمامی روایت هایی که در این مورد وجود داشت را برایتان نوشتیم. در ادامه می توانید سایر مطالبی که در این زمینه نوشته شده است را مانند خواص دعای ناد علی و خواص سوره قصص مشاهده کرده و اطلاعات خود را افزایش داده و برای این کار کافی  است تا بر روی لینک های داده شده کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا