تعدادی از داروهاي ضد افسردگي با ابتلا به آب مرواريد ارتباط دارند

اخبار داروسازی, اخبار علمی پزشکی, مشروح اخبار, مقالات و تحقیقات پزشکی

داروهاي ضد افسردگي خطر ابتلا به آب مرواريد را افزايش مي دهند  .

يک مطالعه که در کانادا انجام شده نشان مي دهد، خطر ابتلا به آب مرواريد در افراد مسني که يک نوع از داروهاي ضد افسردگي را مصرف مي کنند، بيشتر است.   

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از یونایتدپرس ،  بر اساس اين مطالعه که در مجله Ophthalmology منتشر شده است، به نظر مي رسد که مصرف داروهاي ضد افسردگي مهار کننده انتخابي بازجذب سرتونين، خطر ابتلا به آب مرواريد را حدود 15 درصد افزايش مي دهد.
در اين مطالعه پژوهشگران يک موسسه تحقيقاتي در کانادا نتيجه بررسي اطلاعات حدود 19 هزار فرد 65 ساله و مسن تر را که تمامي آنها آب مرواريد داشتند با حدود 190 هزار فرد عادي مقايسه کردند.
در اين مطالعه ديده شد که داروي “لووکس” (Luvox ) يا “فلووکسامين” (fluvoxamine) خطر ابتلا به آب مرواريد را 39 درصد، داروي “افکسور” (Effexor) يا “ونلافاکسين” (venlafaxine) خطر ابتلا به اين بيماري را 33 درصد و داروي “پاکسيل” (Paxil) يا “پاروکسيتين”(paroxetine) خطر ابتلا به آب مرواريد را 23 درصد افزايش مي دهد.
لنز چشم داراي گيرنده هاي سروتونين است و مطالعه بر روي حيوانات نشان داده است که سروتونين اضافي مي تواند لنز چشم را کدر و مات کرده و به تشکيل آب مرواريد منجر شود.
با اين وجود اين مطالعه نشان داد که تمامي داروهاي ضد افسردگي چنين خاصيتي ندارند و ظاهرا برخي از اين داروها با ابتلا به آب مرواريد ارتباطي ندارند.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا