تشخیص زودهنگام هیدروسفالی پیشگیری از آسیب‌مغزی

یک متخصص مغز و اعصاب گفت: با تشخیص زودرس هیدروسفالی می‌توان با استفاده ازلوله شانت از آسیب‌های بعدی جلوگیری می‌شود اما تشخیص دیرهنگام آن ممکن است باعث آسیب به مغز شود .

دکتر داریوش نسبی تهرانی  درباره اختلال هیدروسفالی گفت: در این بیماری آب مغزی – نخاعی در مغز تجمع یافته و از میزانی که باید بیشتر می‌شود، به این معنا که آب مغزی- نخاعی هم ترشح شده و هم مجددا جذب می‌شود حال اگر این مایع بیش از حد ترشح شود یا مقدار مورد نیاز به موقع جذب نشود باعث تجمع مایع در مغز می‌شود.

وی ادامه داد: اگراین مساله درسنین پایین رخ دهد می‌تواند باعث برجستگی جمجمه شود. اگر تجمع آب مغزی- نخاعی در نوزادان بروز یابد مغزشان بزرگتر از حالت عادی می‌شود زیرا جمجمه نوزادان کاملا به هم فیکس نشده و جمجمه بزرگ می‌شود، معمولا پیشانی نوزادانی که با چنین مشکلی مواجه هستند برجسته می‌شود اگر فشار این مایع در مغز زیاد شود می‌تواند به بافت مغز هم آسیب بزند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه در برخی شرایط این کودکان ممکن است دچار آسیب مغزی و عقب‌ماندگی ناشی از آن شوند، اظهار کرد: معمولا در نوزادان و در سنین پایین ابتلا به هیدروسفال می‌تواند‌ بنا به علل مادرزادی، اختلالات رشدی مغز، عفونت‌های مغزی مثل مننژیت یا خونریزی مغزی یا دراثر سانحه رخ دهد، در چنین حالتی علاوه بر بزرگی جمجمه کودک ممکن است وی به‌خوبی غذا نخورده یا رشد او عقب بیفتد.

وی با بیان اینکه در سنین بالاتر دلایل عفونی مثل مننژیت‌ها، تصادف و تومورمغزی می‌تواند باعث ابتلا به هیدروسفالی شود، عنوان کرد: معمولا در این سنین علائم این اختلال شامل سردرد، تهوع، استفراغ و تضعیف تدریجی مغز، کم شدن حافظه، بی‌اختیاری ادرار و به‌هم خوردن تعادل در زمان حرکت است که ناشی افزایش فشار مایع مغزی است. البته در بزرگسالی برخلاف نوزادی چون شیار جمجمه بسته شده این عضو رشد نمی‌کند.

مدیرعامل انجمن صرع ایران با اشاره به اینکه درمان این اختلال عمدتا به شیوه جراحی و استفاده از لوله شانت است،‌توضیح داد:‌ لوله شانت آب مغز را تخلیه می‌کند، البته در موارد غیر شدید ممکن است با مصرف دارو میزان مایع مغزی کم شود.

وی عکسبرداری از مغز ، سونوگرافی در دوران جنینی ، ام‌آرای و سیتی‌اسکن را از جمله راه‌های تشخیص هیدروسفالی دانست و گفت: تشخیص زودرس می‌تواند کمک کننده باشد و اگر زودهنگام از شانت استفاده کنند از آسیب‌های بعدی جلوگیری می‌شود واگر تشخیص دیرهنگام باشد ممکن است باعث آسیب به مغز شود .طبنا

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا