تشخیص دیابت با هوش مصنوعی

گروهی از پژوهشگران در بیمارستانی در ایالات متحده موفق شدند روشی جدید برای تشخیص و درمان دیابت در بیمارستانی در آمریکا پیدا کنند.

این درمان به کمک هوش مصنوعی نه تنها  بیماری دیابت افراد را تشخیص می‌دهد بلکه به درمان افراد نیز کمک شایانی می کند.در حال حاضر یک بیمارستان در شهر کورالویل  ایالت متحده آمریکا از دستگاهی جدید و  مبتنی بر هوش مصنوعی که علائم دیابت را پیش از ایجاد بیماری تشخیص می‌دهد، استفاه می‌کند.

ویژگی های این دستگاه چیست؟

دستگاه مذکور قادر به اسکن و تجزیه و تحلیل شبکیه چشم بیماران در معرض خطر است. درواقع این دستگاه بیماری “رتینوپاتی دیابتی” (Diabetic retinopathy) افراد را بدون هیچ گونه کمک انسانی تشخیص می‌دهد.

رتینوپاتی دیابتی  عارضه‌ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ‌های خونی رخ می‌دهد.

فناوری های مورد استفاده در این دستگاه هوشمند چیست؟

این فناوری” IDx-DR ” نام دارد و با دقت ۸۷ درصد بیماری افراد را تشخیص می‌دهد. IDx-DR  در ماه آوریل این دستگاه توانست آزمایشات بالینی بیش از ۹۰۰ بیمار را صحیح تشخیص دهد.

این دستگاه هوش مصنوعی در حال حاضر توسط “مرکز دیابت و اندوکرینولوژی”( Diabetes and Endocrinology Centre)  ایالت آیووا آمریکا استفاده می‌شود.

این دستگاه هوشمند چه مزایایی دارد؟

طبق گفته بیمارستان، سالانه حدود ۷۲۰۰ فرد به این بخش مراجعه می‌کنند. این دستگاه همچنین می‌تواند نتایج آزمایشات را در عرض چند دقیقه نمایش دهد.

روش کار چگونه است؟

IDx-DR از یک “دوربین شبکیه‌”(retinal camera) برای ثبت تصاویر از چشم بیمار استفاده می‌کند.دکتر “مایکل آبرامف”(Michael Abramoff)، توسعه دهنده این دستگاه و چشم پزشک گفت: پس از ثبت تصاویر، الگوریتم‌های یادگیری دستگاه، تصاویر را همانگونه که من به عنوان یک متخصص چشم انجام می‌دهم، بررسی می‌کند تا متوجه شود آیا بیمار اختلالاتی مانند خونریزی، میکروآنوریسم و بسیاری از اختلالات دیگر که بیماری دیابت سبب ایجاد آنها می‌شود را دارد یا خیر.

بر اساس یک پژوهش در آمریکا بین آلودگی هوا و خطر ابتلا به بیماری دیابت ارتباط معناداری وجود دارد.

پژوهشگران پزشکی در سنت لوئیز آمریکا تخمین می‌زنند که در سال ۲۰۱۶ از هر هفت مورد جدید ابتلا به بیماری دیابت در جهان، یک مورد آن نتیجه آلودگی هوا بوده باشد.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که خطر ابتلا به دیابت حتی در زمانی که آلودگی هوا کم است یا به میزانی است که در حال حاضر از سوی سازمان بهداشت جهانی بی‌خطر محسوب می‌شود، افزایش می‌یابد.

به نظر می‌رسد آلودگی علاوه بر این‌که موجب کاهش تولید انسولین در بدن می‌شود، از تبدیل گلوکز خون به انرژی در بدن هم جلوگیری می‌کند.

رژیم غذایی ناسالم، اضافه وزن و عدم تحرک عمدتا از مواردی هستند که در ابتلا به دیابت موثرند.

بیش از ۴۲۱ میلیون نفر در جهان به بیماری دیابت مبتلا هستند. این بیماری یکی از بیماری‌هاییست که به سرعت در حال گسترش است.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا