تداخل این مواد غذایی با دارو ها را جدی بگیرید!

به طور کلی اثر بخشی داروها تا حد زیادی به مواد غذایی و نوشیدنی هایی که استفاده می کنید بستگی دارد. برخی از مواد غذایی با دارو ها تداخل دارند حتی غذاهای سالم از جمله میوه و سبزیجات نیز با برخی از داروها می توانند فعل و انفعالات ناخواسته و احتمالا خطرناک ایجاد کنند.

تداخل مواد غذایی با دارو ها

بهتر است بدانید که تداخل مواد غذایی با داروها در واقع به این معنا است که یک ماده مغذی یا ترکیبی خاص در غذا موجب تغییر در متابولیسم دارو در بدن می شود. تداخل مواد غذایی با دارو ها می تواند دوز دریافتی دارو در بدن را به شدت افزایش یا تا حد زیادی کاهش دهد.

چگونگی تداخل مواد غذایی با دارو

یا حتی منجر به افزایش عوارض جانبی داروها شود که برخی از این عوارض می توانند خطرناک باشند. این تداخلات می توانند بر نحوه هضم و پردازش غذا توسط بدن بسیار تاثیر بگذارد. توجه داشته باشید که تداخلات دارویی در هنگام مصرف همزمان چندین نوع دارو با یکدیگر و یا حتی دارو ها برخی از غذاهای یا نوشیدنی ها رخ خواهد داد.

با وجود اینکه اغلب تداخلات دارویی خطرات جدی را ایجاد نمی کنند اما در برخی مواقع تداخلات دارویی می توانند بسیار خطرناک و کشنده باشند. به همین خاطر بهتر است پیش از مصرف داروهای مهم از تداخل دارویی آن مطمئن شوید.

انواع مواد غذایی که با داروها تداخل دارند:

همانطور که می دانید برخی از داروها با یکدیگر تداخل دارند اما آنچه می خورید و یا می نوشید نیز می توانند در داروهای مصرفی تان تاثیرگذار باشند. به همین خاطر بهتر است پیش از اینکه برای اولین بار دارویی را مصرف کنید حتما با پزشک یا دکتر داروساز مشورت نمایید تا اگر مسئله ای بود از مصرف آن دوری کنید.

اگر مجبور هستید تا به صورت روزانه دارو مصرف کنید بایستی تداخل آن ها با مواد غذایی از جمله گریپ فروت، شیر، قهوه و یا جنسینگ را کاملا بشناسید و به آن توجه داشته باشید. با این حال در ادامه برخی از مواد غذایی که مصرف همزمان آن ها با دارو تداخل ایجاد می کند را شرح داده ایم:

تداخل داروها با مواد غذایی

این میوه موجب تغییر روشی می شود که سلول های خاص روده داروها را دریافت و جابه جا می کنند و می تواند تقریبا ۵۰ دارو را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع گریپ فروت می تواند تاثیر برخی از داروها مانند فکسوفنادین برای درمان آلرژی را کم کرده و تاثیر برخی دیگر را قوی تر نماید از جمله مواردی مانند آتورواستاتین که سطح کلسترول در بدن را به شدت کاهش می دهد.

یکی دیگر از تداخل های دارویی را می توان تداخل با شیر دانست زیرا این فرآورده لبنی می تواند پردازش آنتی بیوتیک های خاص را برای بدن مشکل نماید. مواد معدنی موجود در شیر مانند کلسیم و منیزیم همراه با پروتئین کازئین بخشی از علل ایجاد این مشکل خواهند بود.

اگر آنتی بوتیک مصرف می کنید بایستی حتما در مورد غذاها و یا نوشیدنی هایی که باید از مصرف آن ها خودداری کنید اطلاعات لازم را کسب نمایید.

به طور کلی برخی از افراد از ماده شیرین بیان به عنوان داروی گیاهی برای کمک به هضم غذا و برخی دیگر از آن برای طعم دادن به غذاها استفاده خواهند کرد. اما گلیسیریزین یک ماده شیمیایی موجود درون شیرین بیان است که می تواند اثر برخی از داروها از جمله داروی سیکلوسپورین را که باعث می شود افرادی که پیوند کلیه انجام داده اند عضو پیوندی را رد نکنند ضعیف نماید.

اختلال در جذب دارو با مصرف شیرین بیان

شکلات تلخ به صورت خاص می تواند اثرات داروهایی که موجب آرامش و یا خوابیدن می شوند مانند زولپیدم تارتارات را ضعیف نماید. همچنین می تواند قدرت برخی از داروهای محرک مانند متیل فنیدیت را به شدت افزایش دهد. چنانچه از یک مهارکننده MAO که برای درمان افسردگی است استفاده می کنید قطعا این ماده می تواند فشار خون شما را به صورت خطرناکی بالا ببرد.

مکمل آهن نیز می تواند تا حد زیادی اثرات لووتیروکسین را کاهش دهد. لووتیروکسین در واقع داروثیی است که وقتی بدن به اندازه ی کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند و در اصطلاح مبتلا به کم کاری تیروئید است به بدن این هورمون را می دهد.

اگر از این دارو و حتی مولتی ویتامین ها استفاده می کنید بایستی حتما بررسی کنید که حاوی آهن باشد. همچنین اگر نیاز به آهن دارید بایستی از پزشک تان در مورد مصرف مکمل و داروی مصرفی تان مشورت بگیرید.

توجه داشته باشید که الکل موجب می شود تا برخی از داروها مانند داروهای فشار خون و قلب کم اثر و یا حتی کاملا بی فایده شوند. همچنین این ماده می تواند اثر برخی از داروها را قوی تر کند و یا عوارض جانبی خطرناکی را ایجاد نماید.

روش های جلوگیری از تداخل دارو با غذا

همچنین قهوه نیز می تواند تاثیر داروهای ضد روان پریشی از جمله لیتیوم و کلوزاپین را ضعیف نماید اما اثرات و عوارض جانبی سایر داروها را تقویت کند. این موارد شامل آسپیرین، اپی نفرین و آلبوترول خواهند بود. مصرف قهوه می توان جذب و مصرف آهن را به شدت برای بدن دشوار سازد بنابراین یکی دیگر از مواردی که بایستی مراقب باشید تداخل دارو با قهوه است.

  • آنتی هیستامین ها:

از دیگر تداخل های دارویی مواد غذایی با دارو می توان به انتی هیستامین ها اشاره کرد که این مواد به عطسه و آبریزش بینی ناشی از آلرژیک کمک شایانی می کنند اما در مقابل برخی از آن ها می توانند داروهای فشار خون را کم اثر کرده و ضربان قلب شما را نیز به شدت افزایش دهند. توصیه می شود که در صورت استفاده از داروی فشار خون حتما با پزشک تان در مورد راه های دیگر کنترل آلرژی مشورت نمایید.

این ماده نیز می تواند اثرات داروی وارفارین را تا حد زیادی کاهش دهد و همچنین در صورت مصرف داروهای رقیق کننده ی خون از جمله آسپرین و هپارین و البته داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسین احتمال خونریزی داخلی را در فرد بیمار دو چندان نمایید.

اگر از مهار کننده های MAO استفاده می کنید ماده جینسینگ می تواند موحب سردرد، مشکلات خواب، بیش فعالی و عصبی شدن شود بنابراین بهتر است مراقبت های لازم را انجام دهید.

تاثیر الکل بر جذب دارو توسط بدن

داروی گیاهی سنت جان نیز معمولا برای کمک به افراد مبتلا به افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد و تاکنون درمانی اثبات شده برای این بیماری و یا هر بیماری دیگری مطرح نشده است. این گیاه دارویی می تواند موجب آزاد شدن آنزیم های کبدی یعنی مواردی که برخی واکنش های شیمیایی را در بدن افزایش می دهد، شود که در نهایت اثر برخی از داروها را به شدت تضعیف خواهد کرد.

این دسته از داروها شامل داروهای کلسترول مانند لوواستاتین، داروی اختلال نعوظ سیلدنافیل و دیگوکسین است که برای درمان برخی از بیماری های قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه برخی از افراد از این گیاه برای کمک یا جلوگیری از فشار خون بالا، زوال عقل، صدای زنگ در گوش و سایر بیماری ها استفاده می کنند اما تاکنون هیچ تحقیقات اثبات این موارد را نشان نداده است. توجه داشته باشید که این گیاه دارویی می تواند اثر داروهای مورد استفاده برای کنترل تشنج از جمله کاربامازپین و والپروئیک اسید را تضعیف نماید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا