اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بیماری های مثانه

مثانه ، یک کیسه ی عضلانی در لگن می باشد . مثانه درست در بالا و پشت استخوان عانه قرار می گیرد . زمانی که مثانه خالی است ، در اندازه و شکل یک گلابی است .

ادرار در کلیه ها ساخته می شود و از طریق  ۲ لوله به نام میزنای به مثانه ریخته می شود . مثانه ادرار را ذخیره می کند و تولید ادرار را کنترل می کند . مثانه با لایه هایی از بافت عضلانی پوشیده می شود که این عضلات ، کشیده می شوند تا ادرار را نگه دارند . ظرفیت طبیعی مثانه ، ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی لیتر است

در حین دفع ادرار ، عضلات مثانه فشرده می شوند و ۲ اسفنگتر ( دریچه ) باز می شوند تا به خروج جریان ادرار اجازه دهند . ادرار از مثانه خارج می شود و به میزراه می ریزد که ادرار را بیرون از بدن حمل می کند .

چونکه ادرار در مردان از آلت عبور می کند ، طول میزراه در مردان ۸ اینچ و در زنان ۱.۵ اینچ می باشد .

بیماری های مثانه
cystitis ( التهاب مثانه ): التهاب یا عفونت مثانه که موجب درد حاد یا مزمن ، ناراحتی ، تکرر ادرار یا تردید در ادرار می شود .
سنگ های ادراری: سنگ های ادراری ممکن است در کلیه تشکیل شوند و به مَثانه وارد شوند . اگر سنگ های ادراری جریان ادرار از مَثانه را مسدود کنند ، موجب درد شدیدی می شوند .
سرطان مثانه: تومور در مثانه معمولا پس از اینکه خون در ادرار مشاهده شد ، تشخیص داده می شود . استعمال سیگار و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در محل کار ، باعث بیشترین موارد سرطان مثانه می شوند .
بی اختیاری ادرار: دفع ادرار کنترل نشده که ممکن است مزمن باشد . بی اختیاری ادرار می تواند علل بسیاری داشته باشد .
مثانه بیش فعال: در این بیماری ، عضله ی مَثانه ، به صورت غیر قابل کنترل فشرده می شود و موجب می شود مقداری ادرار به بیرون نشت کند . بیش از حد فعال بودن عضله ی مثانه ، از معمول ترین علل بی اختیاری ادرار می باشد .
هماچوری (ادرار خونی): وجود خون در ادرار . هماچوری ممکن است بی ضرر باشد و یا امکان دارد به علت عفونت یا یک بیماری جدی مانند سرطان مَثانه رخ دهد .
حبس و نگه داشتن ادرار: ادرار،  به علت انسداد یا توقف فعالیت عضله ی مَثانه ، به صورت طبیعی از مَثانه خارج نمی شود . مَثانه ممکن است متورم شود تا بیش از یک لیتر ادرار را در خود نگه دارد .
سیستوسل: ضعیف شدن عضلات لگنی ( معمولا از زایمان ) ، به مَثانه اجازه می دهد که به واژن فشار وارد کند . مشکلات در دفع ادرار می تواند از نتایج این بیماری باشد .
خیس کردن بستر: این حالت در بچه های ۵ ساله و بالاتر اتفاق می افتد که حداقل ۱ یا ۲ بار در هفته و بیش از ۳ ماه تخت خود را خیس می کنند .
دفع ادرار دردآور: درد یا ناراحتی در حین دفع ادرار ، به علت عفونت ، التهاب مَثانه ، میزراه یا دستگاه تناسلی خارجی می باشد .
آزمایشات مثانه
آنالیز و بررسی ادرار: این تست پایه ای از ادرار انجام می شود تا مشکلات موجود در مَثانه یا کلیه ها مشخص شود . اولین بخش از این تست ، استفاده از سوند ادراری ( میله ادراری ) است . اگر غیر طبیعی بود ، بایستی ادرار در زیر میکروسکوپ مشاهده شود .
سیستوسکوپی (مشاهده مثانه): یک لوله باریک از میزراه و مَثانه عبور داده می شود . نور ، دوربین و ابزارهایی به پزشک اجازه می دهند تا مشکلات مَثانه را تشخیص دهد و آنها را درمان نماید .
آزمایشات دینامیک ادرار: یک سری از آزمایشات دفع ادرار ، معمولا در مطب دکتر انجام می شود . جریان ادرار ، فشار ادرار ، ظرفیت مَثانه و دیگر اندازه گیری ها می توانند به تشخیص مشکلات مَثانه کمک کنند .
درمان های مثانه
سیستوسکوپی: یک لوله ی باریک از میزراه و مَثانه عبور داده می شود . نور ، دوربین و ابزارهایی به پزشک اجازه می دهند تا مشکلات مَثانه را تشخیص دهد و آنها را درمان نماید .
جراحی: سرطان مثانه ، عموما به جراحی احتیاج دارد . برخی از موارد بی اختیاری ادرار و سیستوسل ( فتق مَثانه ) ، ممکن است با جراحی درمان شوند .
سوند زدن مثانه: اگر جریان ادرار مسدود شده است ، یک میله یا سوند برای کاهش فشار در مَثانه نیاز است .
داروهای ضد اسپاسم: داروها می توانند به تسکین برخی از بیش فعالی های مَثانه و بی اختیاری ادرار کمک کنند .
تمرینات کگل (kegel): تمرین عضلات لگنی ( در زمانی که جریان ادرار قطع می شود ) ممکن است موجب بهبودی بی اختیاری ادرار شود .

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *