بیماری های عضله دوسر بازو

عضله دوسر بازو ، یک ماهیچه در بخش جلویی بازو می باشد . عضله دوسر ، شامل یک سر کوتاه و یک سر بلند می باشند که به عنوان یک ماهیچه ی واحد عمل می کنند .

عضله دوسر ، از طریق بافت های پیوندی محکمی به نام تاندون ، به استخوانهای بازو می چسبند. تاندونهایی که عضله دوسر را به مفصل شانه متصل می کنند ، تاندونهای پروگزیمال نامیده می شوند . تاندونی که عضله دوسر را به استخوانهای ساعد( زند زیرین و زند زبرین )  متصل می کند ، تاندون دیستال نامیده می شود . زمانی که عضله دوسر ، منقبض می شود ، ساعد را به سمت بالا می کشد و آن را به سمت بیرون می چرخاند .

بیماری های عضله دوسر بازو
کشش عضله دوسر: یک عضله دوسر کشیده ، در نتیجه ی کشیدگی بیش از حد و پارگی تعدادی از فیبرها یا تاندونهای عضله دوسر می باشد . درد و گاهی اوقات تورم از نشانه های معمول هستند .
پارگی تاندون پروگزیمال: زمانی رخ می دهد که یکی از دو تاندون عضله دوسر در شانه ، از استخوان پاره شود . درد ناگهانی شانه و تورم ملایم عضله دوسر،  از نشانه ها هستند .
پارگی تاندون دیستال: پارگی تاندون عضله دوسر ، در ساعد ، غیر معمول است . درد ناگهانی در جلوی بازو و ضعف ساعد از علایم هستند .
التهاب تاندون پروگزیمال عضله دوسر: استفاده مکرر از عضله دوسر یا مشکلاتی در شانه ، می تواند موجب سوزش تاندون پروگزیمال شود . درد در شانه و عضله دوسر از اصلی ترین علایم هستند .
انقباض عضله دوسر: عضله دوسر بازو ، دائما با خم شدن بازو منقبض می شود . انقباض عضله دوسر ممکن است بعد از یک ضربه شدید رخ دهد .
آزمایشات عضله دوسر
معاینه جسمانی: پزشک با معاینه و لمس عضله دوسر ، سرنخ هایی را برای بیماری های احتمالی عضله دوسر ، جمع می کند .
تست سرعت: شخصی بازوی خود را به سمت بیرون نگه می دارد و آرنج را کمی خم می کند و کف دست را بالا می آورد . سپس پزشک بازو را به سمت پایین فشار می دهد . درد در ناحیه ی خاصی از شانه در حین انجام تست سرعت ، نشانه ی التهاب تاندونهای عضله دوسر می باشد .
تست یرگاسون: شخصی آرنج خود را ۹۰ درجه خم می کند ، در حالیکه پزشک دست هایش را محکم گرفته است و به بازو فشار وارد می کند . درد در ناحیه ی خاصی از شانه در حین انجام تست ، نشانه ی التهاب تاندونهای عضله دوسر می باشد .
سی تی اسکن (CT scan): کاوشگر سی تی اسکن ، امواج چندگانه ی X را می گیرد و یک کامپیوتر آنها را به تصاویری از عضله دوسر و ساختارهای اطرافی تبدیل می کند .
ام آر آی (MRI scan): کاوشگر ام آرآی ، از مغناطیس با قدرت بالا و یک کامپیوتر استفاده می کند تا تصاویر دقیقی را از عضله دوسر و ساختارهای اطرافی آن ایجاد کند .
سونوگرافی عضله دوسر: یک وسیله روی سطح پوست قرار داده می شود و امواج صوتی با فرکانس بالا را از ساختارهای عضله دوسر ، برگشت می دهد این سیگنالها به تصاویری روی یک صفحه ویدیویی تبدیل می شوند و به پزشک اجازه می دهند تا ساختارهای درون بدن را ببیند . سونوگرافی عضله دوسر ، ممکن است به تشخیص مشکلات تاندونی عضله دوسر کمک کند .
درمان های عضله دوسر
PRICE theraoy: مخفف کلمات ( مراقبت ، استراحت ، استعمال یخ و کمپرس) است که این حالت برای اغلب پیچ خوردگی های عضله دوسر درمان مناسبی می باشد .
تسکین کننده های درد: داروهای ضد درد بدون نسخه  مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن و استامینوفن ممکن است به تسکین درد خفیف عضله دوسر کمک کنند . درد شدید عضله دوسر ، ممکن است به مسکن های درد تجویزی نیاز داشته باشند .
درمان جسمانی: یک برنامه ی ورزشی و کششی که متخصص آن را  کنترل کرده باشد ، می تواند موجب بهبودی برخی از آسیب ها و جراحات عضله دوسر شود .
جراحی عضله دوسر: جراحی گاها برای جراحات عضله دوسر ، توصیه می شود . در افرادی که دچار التهاب شدید در تاندون عضله دوسر هستند ، یا تاندون قطع یا پاره شده دارند ، جراحی ممکن است مفید باشد .
تنودسیس عضله دوسر: جراحی عضله دوسر ، برای بریدن تاندون در جایی که  به شانه می چسبد و چسباندن مجدد آن به استخوان بازو . تنودسیس عضله دوسر ، می تواند درد و التهاب تاندونهای عضله دوسر را کاهش دهد .
بریدن تاندون عضله دوسر: جراح ، تاندون عضله دوسر آسیب دیده را در شانه می برد تا از درد در حال پیشرفت و التهاب جلوگیری کند . جراحی ، درد را کاهش می دهد اما ممکن است منجر به ضعف عضله دوسر شود .

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا