بيني الکترونيکي ، می تواند به تشخيص زودهنگام انواع سرطان کمک کند

محققان دانشگاه کرنفیلد ( Cranfield ) در بدفوردشایر می گویند آزمايش استنشاقي جديدي ارائه کرده اند که مي تواند نشانه هاي اوليه سرطان سينه، ريه، روده و پروستات را تشخيص دهد. آنان دستگاهی به نام Breathotron ساخته اند که سرطان را بو می کشد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ،  پژوهشگران معتقدند بررسي هاي بيشتر مي تواند به ارائه يک “بيني الکترونيکي” (ENose) ارزان قيمت و قابل حمل منجر شود که پزشکان با استفاده از آن بتوانند بيماري ها را زودهنگام تشخيص دهند.
اين تحقيق نشان مي دهد که بيني الکترونيک مي تواند نفس سالم و بدخيم را از هم تشخيص داده و بين نفس بيماران مبتلا به انواع سرطان، تمايز قايل شود.
اين دانشمندان مي گويند اگر بتوانند اين نتايج اوليه را در مطالعات وسيع بعدي تاييد کنند، فناوري جديد مي تواند به ابزار ساده اي براي تشخيص زودهنگام و همچنين تصويربرداري از سرطان تبديل شود.
اين شيوه همچنين مي تواند راه ساده اي براي ارزيابي و نظارت بر موثر بودن درمان سرطان و تشخيص زودهنگام عود بيماري ارائه کند.
پژوهشگران نفس 177 داوطلب سالم و مبتلا به سرطانهاي مختلف بين سنين 20 تا 75 ساله را مورد بررسي قرار دادند.
به گفته آنها پالس هاي نفس اين افراد از سنجنده هايي که مي توانند ميزان بسيار اندک مواد شيميايي را تشخيص دهد عبور داده شد. سپس مواد شناسايي شده براي تحليل داده به رايانه ارسال مي شود.

پروفسور هاف بار ( Barr  )  مجری این تحقیقات، این دستگاه را پیشرفت هیجان انگیزی توصیف می کند که می تواند بطور چشمگیری شیوه تشخیص سرطان را در سالهای آتی متحول کند.
به جای استفاده از چشم، این دستگاه به پزشکان امکان می دهد از یک بینی پیشرفته برای بو کشیدن مراحل اولیه سرطان استفاده کنند.
دانشمندان می گویند این دستگاه علاوه بر تشخیص سرطان می تواند ذات الریه و عفونت های روده ای را نیز شناسایی کند.
این دستگاه در حال حاضر در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان عمومی کلتنهام برای تحقیق بر روی ذات الریه بکار گرفته شده است.

بینی الکترونیکی (ENose) در اصل توسط آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا در کالیفرنیا طراحی شد تا نشتی های ضعیف آمونیاک در شاتلها را ردیابی کند. این بینی با استفاده از لایه های پلیمری که رسانائی الکترونیکی آنها در مواجه با مواد گوناگون متفاوت است طراحی شد. اکنون سازندگان آن بر این باورند که می توان از این بینی الکترونیکی بعنوان یک ردیاب بسیار حساس در تشخیص ترکیبات مشخصی که توسط سلولهای سرطانی تولید می شوند استفاده کرد.

چنین دستگاهی برای جراحان در زمانیکه در حال جراحی بخشهای از بدن هستند و مشخص کردن نسج تومورها بسیار سخت و ریسکی است با ارزش است.

در حال حاضر جراحان با استفاده از بازرسی های بصری اسکنهای قبل از جراحی برای مشخص کردن نسج سرطانی استفاده می کنند. اما تشخیص نسج سرطانی مغز مشکل است و زمانیکه جمجمه باز است تغییر شکل می دهند که باعث می شود اسکنها با مشاهدات جراحان متفاوت باشد. به همین دلیل ، برداشتن نسج سرطانی و جلوگیری از آسیب به بخشهای سالم کار سختی است.

بینی الکترونیکی به تازگی سرطان ریه و دیابت را در بیمارانی که به درون آن باز دم کرده بوند تشخیص داد.

شاید  می توان با متصل کردن این دستگاه به تجهیزات تصویر برداری و اسکن برداری دیگر ، تصویر بسیار شفافی از مغز تهیه کرد تا بخشهای گرفتار سرطان به دقت مشخص شوند.
نتايج اين تحقيقات در نشريه انگليسي سرطان منتشر شده است.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا