بواسیر چیست؟

بواسیر عبارت‌ است‌ از سیاهرگ‌های‌ گشادشده‌ ( واریسی‌) در راست‌ روده‌ یا مقعد. بواسیر ممکن‌ در مجرای‌ مقعدی‌ (بواسیر داخلی‌) یا در مدخل‌ مقعد (بواسیر خارجی‌) واقع‌ شده‌ باشد. بواسیر ممکن‌ است‌ سال‌ها وجود داشته‌ باشد اما تنها با وقوع‌ خونریزی‌ بدان‌ پی‌برده‌ شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، بواسیر ناشی از فشار زیاد روی ورید های لگن و ناحیه مقعد است که باعث متورم شدن آنها می شود. یکی از مهم ترین عوامل ایجاد کننده بواسیر، زور زدن زیاد هنگام اجابت مزاج است که میتواند ناشی از یبوست باشد. همچنین حاملگی به ویژه در شش ماه آخر به خاطر تغییرات هورمونی که موجب افزایش خون رسانی به لگن می شود و بزرگ شدن جنین که موجب فشار بر عروق لگنی می شود، یکی از شایع ترین علل بواسیر در خانم ها می باشد. چاقی نیز از دیگر عوامل شایع ایجاد کننده ی بواسیر است.

بنابراین از عوامل ایجاد کننده ی بواسیر می توان به دلایل زیر اشاره کرد : تعجیل در کامل کردن اجابت مزاج، سپری کردن مدت طولانی در توالت و زور زدن زیاد، زور زدن به علت یبوست یا اسهال شدید، چاقی به ویژه در نواحی شکم و لگن، حاملگی و زایمان، بیماری های طولانی مدت قلبی و کبدی که بر جریان خون تأثیر می گذارند و در نهایت وجود توده در لگن که علت نادری است.

حدود ۴۰ درصد از مبتلایان به هموروئید یا بواسیر هیچ گونه علائم شایع خونریزی، خارش مقعد و درد را ندارند. اما در یک معاینه فیزیکی، و یا در طول یک آزمایش مانند کولونوسکوپی برای غربالگری سرطان روده، ممکن است پی به وجود بواسیر برد.

بواسیر از رگ‌های خونی در کانال مقعد به وجود می‌آید و در واقع می‌توان به آن رگ‌های واریسی مقعد گفت. هموروئیدهای خارجی همراه با احساس برآمدگی در خارج مقعد هستند در حالی که بواسیر داخلی ممکن است پنهان بماند. با بالاتر رفتن سن بواسیر شایع می‌شود. همچنین افرادی که بیشتر یبوست را تجربه می‌کنند، و یا با فشار اجابت مزاج دارند، بواسیر را تجربه می‌کنند. گاهی اوقات در افرادی که اسهال دارند یا در طول یا پس از بارداری هستند، نیز بواسیر رخ می‌دهد.

افراد مبتلا هنگام اجابت مزاج متوجه خون قرمز روشن می‌شوند و اگر خونریزی از رکتوم توسعه داشته باشد، باید حتماً به پزشک مراجعه کرد.

تغییر رژیم غذایی می‌تواند به جلوگیری از بروز بواسیر کمک کند. افزایش فیبر در رژیم غذایی، خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات و استفاده کردن از ملین‌ها می‌تواند برای بیماران مفید باشد. ضمن این که افرادی که بدون علامت هستند، و بواسیر در آنها پنهان است، ناچار به انجام جراحی و برداشتن آن هستند.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا