بهترین ترکیب کود برای بونسای و میزان مناسب کوددهی این درختچه

اگر می خواهید درختچه بونسای رشد مطلوبی داشته باشد باید شرایط مناسب جهت ین کار را مهیا نمایید. یکی از این شرایط، انتخاب کود مناسب این درختچه می باشد. از این رو در این مطلب با بهترین کود برای بونسای آشنا می شوید.

آشنایی با بهترین کود برای بونسای

نگهداری از بونسای نیازمند مهیا کردن شرایط مناسب جهت رشد این درختچه زیبا می باشد. باید به مواد مورد نیاز گیاه جهت رشد آن اهمیت داده و با دادن کود مخصوص زمینه رشد مطلوب آن را فراهم نمایید. ولی بهتر است پیش از خرید بهترین کود مناسب بونسای ابتدا با نحوه و میزان و زمان کوددهی این گیاه آشنایی کامل به دست آورید. آنچه که با مطالعه این مطلب به آن اشاره شده است.

ماهیت درختچه بونسای

اگر می خواهید درختچه بونسای همیشه شاداب و زیبا باقی بماند نیاز است که به تغذیه آن نیز علاوه بر سایر موارد رشد گیاه اهمیت داده شود و با تهیه کود مناسب این گیاه را تغذیه نمود. البته پیش از اقدام به خرید کود ابتدا باید درباره ویژگی ها و خصوصیات بونسای آگاهی کافی داشته باشید.

ماهیت بونسای از خلق ایده های نو در باغبانی چین و ژاپن ایجاد شد. از شیوه های مختلف پرورش برخی درختان در هرس کردن به وجود آمده که سایز کوچکتری پیدا کرده و قابلیت پروش در گلدان یافت. دقیقا مشخص نیست که این هنر از کوچک کردن چه درختی شروع شده ولی در حال حاضر بونساهای متفاوتی از درختانی مانند نارون، جنسینگ، شمشاد، افرا و کاج و … حاصل شده اند.

انتخاب بونسای آپارتمانی اکثرا از گونه های درختان گرمسیری یا نیمه گرمسیری است. با وجود انواع گوناگونی از بونسای ها مانند بونسای انگور، بونسای جنسینگ و … می توان گفت روش های مختلفی هم به منظور نگهداری از آنها هست. برخی از این درختچه های زینتی را باید با احتیاط در آپارتمان نگهداری نمود. موضوع خیلی مهم درباره نگهداری از بونسای خرید بهترین کود برای آن می باشد.

تهیه مواد غذایی و مغذی برای این درخچه اهمیت زیادی دارد. هرس زیاد این درختچه سبب می شود تا به کودهای حیوانی و شیمیایی نیاز پیدا کند. زیرا در بیشتر انواع آن ها هر اندازه میزان رساندن مواد غذایی مورد نیاز به بونسای بیشتر باشد، رشد و طول عمر بیشتری خواهد داشت.

کود مخصوص بونسای

اگر برای شما نیز جای سوال است که کود مناسب این درختچه چیست و این کود مخصوص باید چه موادی داشته باشد تا با شیوه زندگی این گیاه سازگار باشد؟ باید اشاره کرد همانطور که می دانید برای گیاهان از انواع کودهای شیمیایی، حیوانی و ارگانیک می توان بهره برد. ولی استفاده از این مواد برای این درختچه ها کاری ضروری به نظر می رسد.

زیرا خاک این درختچه ها باید سبک باشد از این رو مواد غذایی زیادی ندارند. به این ترتیب الزاما باید مواد غذایی مورد نیاز خود را از کودها به دست آورند. با توجه به این که مصرف کودهای حیوانی چندان برای این درخچه توصیه نشده است، در ادامه درباره کودهای شیمیایی مناسب بونسای بحث می شود.

مواد تشکیل دهنده کودهای شیمیایی بونسای

کودهای شیمیایی انواع متعددی دارند. ترکیبات هر یک از آن ها هم حاوی یکی از عناصر مورد نیاز برای گیاهان یا مجموعه ای از آن ها می باشند. در این بین بونسای به علت نوع به وجود آمدن آن برای رشد به مواد خاصی نیاز دارد. برای انتخاب ساده تر از میان انواع کودها و یافتن کود مخصوص این درختچه مدنظر بهتر است با عناصر مفید و مناسب رشد این نوع گیاه آشنا شوید. که شامل موارد زیر هستند:

 • نیتروژن یا ازت: این ماده برای بهتر شدن عملیات فتوسنتز گیاه و ضمنا تحریک رشد و جوانه زنی اهمیت دارد.
 • فسفر: تاثیر زیادی روی رشد ریشه های گیاه داشته و از فاکتورهای مهم رشد در بونسای محسوب می شود چرا که سبب افزایش طول عمر گیاه می شود.

 • آهن: جزو عناصر ضروری و مهم رشد بونسای می باشد. کودهایی که مناسب بونسای هستند دارای آهن می باشند. این ماده سبب تقویت و انرژی بخشیدن به بونسای می شود.
 • پتاسیم: گیاهان مانند انسان ها جهت رشد به کلسیم نیاز دارند و پتاسیم کمک می کند تا کلسیم مورد نیاز گیاه تامین شود. از این رو در ترکیب کود بونسای حضور دارد.
 • منیزیم: به منظور بهتر شدن اوضاع فتوسنتز، بهبود جذب پتاسیم، فعال سازی آنزیم ها و تامین پروتئین مورد نیاز بونسای عنصر منیزیم کاربرد دارد. منیزیم رشد گیاه را بهبود می بخشد.
 • روی: این عنصر سبب شادابی برگ ها و ساقه های بونسای می گردد.
 • منگنز: عنصر منگنز به بهتر شدن جذب فسفر و کلسیم کمک کرده و فرایند فتوسنتز را هم بهبود می بخشد تا رشد بهتر گیاه را شاهد باشیم.

کود سه بیست

کودهای سه بیست یکی از انواع کودهای شیمیایی هستند که حاوی میزان یکسانی از عناصر فسفر، پتاسیم و نیتروژن می باشند. مصرف کود سه بیست بیشتر برای پروش و نگهداری گیاهان آپارتمانی پیشنهاد می شود. ولی باید در نظر داشت که با وجود منحصر به فرد بودن ترکیب این کودها، برای رشد بونسای چندان مناسب نیستند.

از این رو بهتر است ترکیب های دیگری را به عنوان کود مخصوص بونسای در نظر داشته باشید.

بهترین ترکیب کود بونسای

همانطور که پیشتر ذکر شد استفاده از عناصری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای رشد بونسای لازم است. همچنین خرید کودهای سه بیست به علت ترکیبات مخصوصشان، برای بونسای مناسب نیست. در حقیقت کودهای مناسب برای بونسای بایستی به میزان بیشتری حاوی عنصر نیتروژن باشند.

میزان فسفر و پتاسیم هم در برخی از بونسای ها باید مساوی بوده و برای برخی دیگر باید میزان کمتری عنصر پتاسیم وجود داشته باشد. این تفاوت ترکیبات هم به علت متفاوت بودن هر یک از بونسای ها می باشد. زیرا به طور مثال بونسای شمشاد و جنسینگ با بهترین کودی که برای بونسای نارون استفاده می شود، تفاوت دارد. از آنجا که روش کوددهی و زمان استفاده از آن به اندازه ترکیبات کود اهمیت دارد. در ادامه به این موارد نیز می پردازیم.

زمان مناسب کوددهی بونسای

انواع بونسای دارای زمان بندی مختلفی در کوددهی می باشند. ولی به طور کلی در بهار و تابستان هر ۱۵ روز یک مرتبه باید کود مخصوص دریافت کنند. در فصل سرد مانند پاییز و زمستان هم این موضوع متفاوت است. تنها باید از فسفر در این فصول به منظور کوددهی بونسای استفاده کرد. نکته قابل توجه این است که بونسای اگر در حال گلدهی و میوه دهی باشد نباید با کود تغذیه شود.

روش کوددهی بونسای

می توان با کودهای مایع و قرصی شیمیایی نسبت به کوددهی بونسای اقدام کرد. فقط روش کوددهی متفاوت می باشد. استفاده از کودهای مایع به منظور بونسای متداول تر می باشد. کود مایع را با میزان معینی آب ترکیب کرده و بونسای را با آن تغذیه نمایید. کودهای قرصی نیز طوری هستند که باید روی سطح خاک قرار گرفته و با هر بار آبیاری مقداری از این کود وارد خاک پای گیاه می شود.

دقت کنید که جهت کوددهی برنامه ریزی معینی داشته باشید. چرا که بونسای به نامنظم بودن برنامه تغذیه خیلی حساس است. روش کوددهی هم به دو صورت اسپری محلول کود بونسای به برگ ها یا به صورت آبیاری با کود مایع پای درخت می باشد.

میزان مناسب کوددهی بونسای

میزان ۱۰ میلی لیتر کود مخصوص بونسای در یک لیوان آب، مقدار مناسبی جهت کوددهی به بونسای است. یک قاشق چایخوری از کود بونسای را در یک لیتر آب حل نموده و در باز زمانی ۱۵ روزه پای درخت استفاده نمایید.

چند نکته مهم درباره کوددهی بونسای

گیاهانی که در حال رشد باشند، باید کوددهی در فصل رشد صورت گیرد. در طی مرحله رشد گیاه بونسای به میزان زیادی به کود نیاز دارد. با کوددهی ریشه گیاه تقویت شده و برگ های بیشتری تولید می شوند. به این ترتیب تغذیه بونسای با خرید بهترین کود اهمیت زیادی دارد. برخی از نکات مهم در کوددهی بونسای شامل موارد زیر می باشد:

 • کوددهی در زمان مناسب و به موقع صورت گیرد.
 • مراقبت بعد از کوددهی و چک کردن سلامت گیاه پس از کوددهی
 • انتخاب بهترین برند کود تاثیر زیادی در کیفیت کود دارد.
 • انتخاب بهترین کود برای هر مرحله از رشد گیاه. به طور معمول در ابتدای رویش است یا نزدیک به گلدهی می باشد.
 • به حجم کود بونسای با توجه به قیمت آن دقت کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا