بلفاروپلاستی | مراحل، مراقبت ها، عوارض

چشم ها از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده صورت هستند که علاوه بر جنبه زیبایی، نقش مهمی در انتقال احساسات ما ایفا می کنند. برخی افراد به دنبال شریط محیطی و ژنتیکی، دچار مشکلاتی در نواحی چشم می شوند. ظاهر ناخوشایند چشم ها، علاوه بر کاهش زیبایی و اعتماد به نفس، می تواند سلامتی و بینایی ما را به خطر بیندازد. افتادگی پلک ها یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برخی افراد را وادار به جستجوی درمان های پزشکی می کند. افتادگی و پف چشم ها در نواحی فوقاتی و تحتانی چشم ها، علاوه بر اینکه جذابیت ظاهری شما را کاهش می دهد، می تواند دید محیطی را مختل کند و به بینایی آسیب وارد کند.

بلفاروپلاستی | مراحل، مراقبت ها، عوارض

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، از طریق حذف چربی اضافی در بالا و پایین چشم ها، افتادگی و پف چشم ها را از بین میبرد و زیبایی و اعتماد به نفس را به چهر شما باز می گرداند. در این بخش از مقالات خانه سفید به بررسی بلفاروپلاستی و چگونگی انجام آن می پردازیم.

 بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی که در اصطلاح عامیانه به جراحی پلک معروف است، یک نوع روش درمانی برای از بین بردن افتادگی و پف چشم ها است. بلفاروپلاستی عملی است که بصورت سرپایی انجام می شود و در اغلب موارد نیاز به بیهوشی ندارد و با بی حسی موضعی قابل انجام است. این درمان اغلب در یک روز طی ۲ الی ۳ ساعت انجام می شود. اما در صورت تشخیص پزشک ممکن است بیش از یک جلسه طول بکشد. بلفاروپلاستی اغلب با هدف بهبود ظاهر پلک ها انجام می شود، با این حال، نقش مهمی در بهبود بینایی محیطی ایفا می کند.

 مهمترین کاربردهای بلفاروپلاستی عبارتند از ؛

برداشتن چربی اضافی از پلک ها که دید محیطی را مبهم می کنند

 • درمان شل شدن یا افتادگی پوست پلک بالا و پایین
 • درمان چین و چروک های اطراف چشم
 • از بین بردن کیسه های زیر چشم

 نکاتی که قبل از انجام بلفاروپلاستی باید بدانید

انجام جراحی بلفاروپلاستی برای هر ۲ پلک اغلب جدا از هم انجام می شود. بنابراین اگر قصد دارید هر دو پلک خود را جراحی کنید، ممکن است این روند ۲ جلسه طول بکشد.  بلفاروپلاستی فقط برای درمان افتادگی و پف چشم ها استفاده می شود و برای ابروها کاربرد ندارد. بنابراین اگر به دنبال بهبود ظاهر ابروها هستید، می توانید همزمان با بلفاروپلاستی با مشورت پزشک جراح، لیفت ابرو انجام دهید.

بلفاروپلاستی در صورتی که با هدف زیبایی انجام شود، شامل بیمه نمی شود. همانطور که می دانید، جراحی های زیبایی واجد شرایط بیمه نیستند، مگر اینکه با هدف درمانی انجام شوند. بنابراین بلفاروپلاستی فقط در صورتی شامل بیمه می شود که با هدف درمان مشکل بینایی انجام شود.  افراد سیگاری بیشتر در معرض عوارض جانبی قرار می گیرند. بنابراین اگر برای انجام جراحی مصمم هستید، لازم است مدت ها قبل از جراحی سیگار را ترک کنید.

بلفاروپلاستی | مراحل، مراقبت ها، عوارض

 مسائل پزشکی قبل از بلفاروپلاستی

قبل از انجام جراحی پلک لازم است طیف وسیعی از مشکلات پزشکی خود را با پزشک جراح در میان بگذارید تا بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. علاوه بر این، آگاهی پزشک از برخی مسائل باعث می شود عمل موفقیت آمیزی داشته باشید و عوارض جانبی را به حداقل برسانید. مهمترین مسائل پزشکی قبل از بلفاروپلاستی عبارتند از :

 •  سلامت جسمی : قبل از شروع درمان پزشک جراح شما را معاینه می کند تا اطمینان حاصل کند بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا خیر.
 •  تاریخچه پزشکی : سوابق پزشکی قبل از انجام بلفاروپلاستی می تواند بر تصمیم های این عمل از جمله نوع بی حسی تاثیر بگذارد. در صورت داشتن بیماری هایی از قبیل؛ گلوکوم، خشکی پوست، اختلالات تیروئید، بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت و … پزشک خود را مطلع کنید.
 •  معاینه چشم : قبل از انجام بلفاروپلاستی لازم است توسط چشم پزشک معاینه شوید.
 •  آگاهی از عوارض جانبی احتمالی : ارزیابی عوارض احتمالی بلفاروپلاستی به شما کمک می کند بتوانید تصمیم بگیرید که آیا این جراحی برای شما مناسب است یا خیر.
 •  داروهای مصرفی : قبل از انجام جراحی، لازم است پزشک خود را از داروها، مکمل ها، عصاره های گیاهی، ویتامین ها و داروهای بدون نسخه ای که مصرف می کردید مطلع کنید.
 •  تاریخچه حساسیت به دارو :  اگر تا به حال نسبت به داروهایی خاص واکنش آلرژیک داشته اید یا عوارض جانبی شدید تجربه کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید.
 •  آمادگی برای جراحی :  بعد از انجام بلفاروپلاستی پزشک معالج دستورالعمل هایی به شما ارائه می دهد که شامل باید و نبایدهایی است که طی دوره ریکاوری باید به دقت دنبال کنید. برای مثال، ممکن است لازم باشد داروی خاصی را مصرف کنید یا دوز داروی دیگری را تغییر دهید. پیروی از توصیه های پزشک از مهمترین اقداماتی است که به شما در دریافت نتیجه مطلوب کمک می کند.

 چگونگی انجام جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

قبل از انجام جراحی، بسته به تشخیص پزشک، بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی اعمال می شود. پزشک به شما مشاوره خواهد داد که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب تر است. این نوع جراحی با توجه به جزئیات جراحی ممکن است با روش های مختلفی انجام شود، اما بطور معمول جراح مراحل زیر را انجام می دهد.

برای درمان افتادگی پلک بالا، ابتدا یک برش روی چین پوست پلک بالا ایجاد می شود. این برش برای بلفاروپلاستی پلک پایین، در زیر مژه ها یا ناحیه داخلی پلک تحتانی ایجاد می شود. سپس چربی، ماهیچه و پوست اضافی از پلک ها برداشته می شود و از طریق بخیه یا چسب برش ها بسته می شوند. معمولا برش ها روی چین و چروک های طبیعی پلک ایجاد می شوند.

بلفاروپلاستی | مراحل، مراقبت ها، عوارض

 عوارض بلفاروپلاستی یا جراحی پلک

شایعترین عوارض بلفاروپلاستی عبارتند از ؛

 •  درد یا ناراحتی خیف در ناحیه تحت درمان،
 • بی حسی،
 • تورم و کبودی در اطراف چشم،
 • کبودی احتمالی در سفیدی چشم ها،
 • حساسیت شدید به نور،
 • تحریک پذیری چشم بصورت خشک یا خیس شدن،
 • واکنش آلرژیک به بیهوشی،
 • خطرات جراحی مانند خونریزی یا عفونت،
 • ایجاد لخته های خونی،
 • تاری دید،
 • کند شدن فرایند پلک زدن،
 • التهاب و اسکار.

موارد نامبرده عوارض جانبی شایع در بلفاروپلاستی هستند. اما سبک زندگی و تاریخچه پزشکی شما می تواند در بروز عوارض جانبی دخیل باشد. بنابراین برای کاهش عوارض احتمالی لازم است حتما قبل از جراحی با پزشک جراح در این باره مشورت کنید.

 دستورالعمل های بعد از بلفاروپلاستی

یکی از مهمترین عوامل دخیل در موفقیت هر نوع جراحی، رعایت توصیه های مراقبتی بعد از عمل است. بلفاروپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست و لازم است شما بعد از انجام جراحی پلک، نکات مراقبتی را به دقت دنبال کنید تا علاوه بر سرعت بخشیدن به روند بهبودیف بتوانید عوارض احتمالی را به حداقل برسانید. مهمترین توصیه های بعد از بلفارپلاستی به قرار زیر است ؛

بعد از انجام جراحی پلک، دستورالعمل های مراقبت از زخم را به دقت دنبال کنید. برای مثال داروها و پمادهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید.

 • از ضربه دیدن چشم ها خودداری کرده و از ماساژ دادن آنها پرهیز کنید.
 • در صورت مشاهده تورم و التهاب، از کمپرس سرد برای کنترل ناراحتی استفاده کنید.
 • تا کامل شدن فرایند بهبودی کامل، از چشمان خود در برابر نور خورشید محافظت کنید و از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • در صورت داشتن درد از استامینوفن استفاده کنید.
 • ۲تا ۳ هفته قبل از جراحی، از کشیدن سیگار و مصرف الکل خودداری کنید.
 • قبل از انجام جراحی مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید تا احتمال بروز خونریزی حین جراحی و پس از آن به حداقل برسد.

 چشم انداز بلند مدت بلفاروپلاستی

بعد از انجام جراحی پلک ممکن است تا چند روز تورم و کبودی در ناحیه تحت درمان ایجاد شود اما جای نگرانی نیست، این تورم با گذشت زمان کاهش میابد. بسیاری از افرادی که بلفاروپلاستی انجام می دهند متوجه می شوند که این جراحی تفاوت زیادی در ظاهر آنها ایجاد کرده است. بلفاروپلاستی بخصوص برای کسانی که دارای افتادگی شدید پلک فوقانی هستند یا کیسه های بزرگی زیر چشمان خود دارند، بسیار رضایت بخش بوده است.

با وجود اینکه نتیجه بلفاروپلاستی چندهفته بعد از جراحی نمایان می شود، اما نتایج نهایی بعد از گذشت چند ماه قابل مشاهده است. بلفاروپلاستی برای افراد بالای ۴۰ سال، ۱۰ الی ۱۲ سال ماندگاری دارد و نتایج آن تا حد زیادی دائمی است. البته در هر صورت با افزایش سن، علایم پیری ظهور می کنند و شما ناچار هستید تا آثار پیری را تجربه کنید.

 چه کسانی کاندید مناسبی برای بلفاروپلاستی هستند؟

بهترین افراد برای جراحی پلک، کسانی هستند که از سلامت کامل برخوردار هستند و انتظارات وافع بینانه ای از نتایح عمل دارند. اغلب متقاضیان جراحی بلفاروپلاستی، بالای ۳۵ سال سن دارند و با مشاهده علایم پیری، برای بلفاروپلاستی اقدام می کنند. اما در برخی موارد که افتادگی پلک زمینه ژنتیکی دارد، ممکن است متقاضیان کم سن تر باشند.

جراحی پلک، علاوه بر اینکه ظاهر شما را بهبود می بخشدف می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. با این حال، ممکن است این جراحی ظاهر ایده آل شما را ایجاد نکند. بنابراین مهم است که قبل از انجام جراحی به اهداف خود در این زمینه فکر کنید و آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر شما نیز از ظاهر ناخوشایند پلک ها خسته شده اید یا به دلیل افتادگی پلک ها دچار اختلال در بینایی هستید، می توانید از خدمات کلینیک خانه سفید بهره مند شوید و جراحی بلفاروپلاستی را تحت نظر برترین پزشکان ما انجام دهید تا نتایج مورد انتظار خود را دریافت کنید

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا