بررسی علت وقوع گرداب در اقیانوس ها و سواحل دریاها

گرداب یکی دیگر از پدیده های طبیعی می باشد که دلایل بسیار زیادی برای ایجاد شدنش وجود دارد. در واقع زمانی که حرف از این موضوع می شود شما یک تصوراتی از پیش تعیین شده در ذهن خود دارد و آن هم این است که انبوهی از آب ها به یادتان می آید که به صورت چرخشی در حرکت می باشند و آدم ها و کشتی ها و سایر چیز هایی که در دریا وجود دارد را به سمت خود می مکد. اغلب گرداب ها خطرناک می باشند و ممکن است مشکلات بسیار زیادی برای شما ایجاد کنند با این حال در اقیانوس های آزاد هیچ جریان مکنده و خطرناکی وجود ندارد. در ادامه شما را با علت وقوع گرداب آشنا می کنیم.

تشکیل گرداب در اقیانوس ها

علت وقوع گرداب چیست؟

اگر گرداب های کوچک را در جویبارها دیده باشید متوجه خواهید شد که این گرداب ها در جایی ایجاد می شوند که در کف جویبار تعداد زیادی برآمدگی کوچک در کنار هم قرار گرفته باشد. این برآمدگی ها که در مسیر آب می باشند سبب می شوند که آب با آن ها برخورد کرده و این مورد نیز سبب می شود آب گرد خود بچرخد. این چنین که آب در گذرگاه باریک و در پشت برآمدگی ها به گرد خود چرخ می خورد به مرور و کم کم در اطراف این مدار روی یک دیگر انباشته شده و میانه این آب روی هم جمع شده و حالت قیف پیدا می کند. علت وقوع گرداب به دلایل نیروی گریز از مرکز می باشد.

گرداب در اقیانوس

گرداب در واقع نامی می باشد که به یک مایع در حال حرکت به صورت گرد و روی یک محور داده می شود و در حقیقت حجمی از آب می باشد که در حال چرخش بوده و بر اثر جزر و مد اقیانوس ها نیز ایجاد خواهد شد.

گرداب های بزرگ و اثرات آن ها

یک سری از گرداب های بسیار بزرگ هستند که می توانند به انسان و کشتی ها آسیب های شدیدی وارد کنند. زمانی که جزر و مد رخ می دهد اگر جریان فرو نشینی قبلی کامل انجام نشود آب به صورت چرخشی در آمده و چنین مشکلی در میان جزیره ها و سواحل بسیار رخ می دهد. البته اگر این گذر گاه ها بسیار گود باشند ممکن است چرخش آب، گاهی آن را به صورت مارپیچ در آورده و در نهایت به سمت داخل بکشاند و این مورد بسیار خطرناک خواهد بود. البته این حالت خطرناک در اقیانوس ها دیده نمی شود و اگر اقیانوس آزاد باشد چیزی جز یک گرداب معمولی و بزرگ از آن مشاهده نخواهید کرد و جریان فرو مکنده ای در آن وجود ندارد.

گرداب چیست؟

مشهورترین گرداب ها

گرداب ها در سرتاسر جهان قرار دارند با این حال سه مورد از آن ها بسیار مشهور می باشند و بهتر است با آن ها نیز آشنا شوید. در واقع این سه گرداب بزرگ جهان عبارتند از :

  • ملستروم یکی از گرداب های واقع در سواحل نروژ می باشد.
  • کاریبدیساز دیگر گرداب های موجود در کانال باریک ایتالیا و سیسیل
  • گرداب بزرگ آبشار نیاگارا

حال که با دلایل ایجاد این پدیده آشنا شدید به شما توصیه می کنیم با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعات دیگری در زمینه علت وقوع گردباد و علت وقوع سونامی مشاهده کرده و اطلاعات خود را در این زمینه ها نیز بالا ببرید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا