با آناتومی کبوتر و اسکلت بندی این پرنده آشنا شوید

به طور کلی کبوتر را می توان پرنده ای پوشیده از پر دانست که انواع مختلفی را شامل می شود و هر کدام خصوصیات منحصر به فرد خود دارند و شما می توانید بر اساس آناتومی کبوتر, آن ها را بشناسید.

آشنایی با آناتومی کبوتر

جالب است بدانید که پرندگان دارای سازگاری های ویژه ای هستند برای مثال تبدیل دست ها به بال، وجود رها، داشتن کیسه های هوادار، داشتن عضلات قوی در روی سینه، داشتن منقار، فقدان دندان، داشتن استخوان برشه یا همان استخوان تیغه مانندی که روی استخوان جناغ سینه به صورت عمودی قرار دارد و پیوسته بودن دو استخوان تر قوه در جلوی سینه از جمله ویژگی های است که در اغلب پرندگان عمومیت خواهد داشت.

ساختار پیچیده بدن کبوتر

علاوه بر این در پرندگان مختلف به تناسب نوع زندگی، سازگاری های ویژه ای در شکل دستگاه گوارش، شکل منقار و وضع انگشتان پا حاصل آمده است. دستگاه های داخلی بدن پرندگان در طرح کلی مشابه دستگاه های سایر مهره داران خواهد بود.

ساختمان بدن کبوترها:

در واقع کبوترها نیز دارای ساختمان و ساختار پیچیده ای هستند که تا حدود زیادی مشابه ها انسان خواهد بود اما با این حال در ادامه سعی داریم به بیان قسمت های مختلف بدن کبوترها به صورت کامل بپردازیم:

بدن این جانور به جز منقار، بند پایینی پا و انگشتان به وسیله ی پر پوشیده خواهد شد. شما می توانید رها را از لحاظ اندازه به سه قسمت شامل پرهای بزرگ، پوش برها و کرک ها تقسیم نمایید. هر پر بزرگ این پرنده شامل یک محور مرکزی و رشته ها است. محور پر محکم بوده و در آن دو بخش متمایز به وضوح دیده خواهد شد.

قاعده ی محور پر برهنه و توخالی بوده و در پوست وترد می شود. در نوک آن نیز سوراخی وجود دارد که از طریق آن تغذیه خواهد شد. بالای محور نیز توپر بوده و به آن رشته های پر مربوط می شوند. رشته های پر خود به وسیله الیاف ظریف تری به یکدیگر مرتبط هستند و در بدن کبوتر، سر، گردن، تنه بال ها و پاها قابل تشخیص اند.

آناتومی بدن کبوتر ها

یکی از اجزای سر منقار می باشد که برآمده ای روی آن وجود دارد که از ویژگی های کبوتران به حساب خواهد آمد. دهان نیز شکاف عریضی است که بین دو نیمه منقار قرار گرفته و دو سوراخ بینی در روی نیمه بالی منقار دیده خواهد شد.

چشم ها نیز در طرفین سر جای گرفته اند و سوراخ های گوش در عقب چشم ها قرار گرفته و به وسیله ای از حلقه هایی از پر احاطه می شوند. چشم ها در حرفه ثابت هستند و روی هر چشم سه پلک وجود دارد که شامل پلک فوقانی، پلک تحتانی و پلک وسطی خواهند بود و از گوشه چشم خارج می شوند.

گردن کبوترها نیز نسبتا بلند و قابل انعطاف بوده و حرکات چرخشی سر را انجام می دهد. تنه این پرنده نیز از طرفین فشرده شده و در جلو به یک بخش نوک تیز و از عقب به دم ختم می شود. بدن در مجموع دو شکلی بوده و این یکی از سازگاری های پرنده برای پرواز در هوا است.

نقش پر در بدن کبوتر

بال ها نیز در حال پرواز گسترده و در حالت عادی در طرفین بدن جمع می شوند. هر گاه بال را بگسترانید، خواهید دید که پوست شانه و باز و بر سطح آن می افزایند. پوست روی بال را به خوبی لمس کنید تا در زیر آن به وجود استخوان های بازو، ساعد، شانه و باز و بر سطح آن می افزایند. می توانید پوست روی بال را لمس کنید تا در زیر آن به وجود استخوان های بازو، ساعد، کف دست و انگشتان پی ببرید.

پاها کوتاه و تنومند هستند و به وسیله فلز های شاخی پوشیده شده اند. در نمونه های دست آموز دیگر ممکن است روی پاها پر وجود داشته باشد. در هر پا چهار انگشت وجود دارد که هر کدام به یک چنگال یا ناخن شاخصی ختم می شوند.

طرح کلی اسکلت و آناتومی بدن کبوتر مشابه انسان و دیگر مهره داران بوده اما با این حال برخی از ویژگی های آن اختصاصی هستند. استخوان پرندگان غالبا توخالی بوده و این وضعیت موجب سبکی وزن آن ها و تسهیل عمل پرواز می شود. همچنین جمجمه آن ها نیز با یک کندیل روی اولین مهره گردن استوار می شود.

استخوان های موجود در بدن کبوتر

مهره های گردن زیاد و انعطاف پذیر هستند و حرکت چرخشی سر ناشی از این وضعیت خواهد بود. ستون مهره های کبوتر مانند انسان ها شامل گردن، پشت، خاجی و دنبالچه است. منطقه خاجی طویل و منطقه دنبالچه کوتاه است و منطقه پشتی ستون مهره ها شامل ۵ مهره است که تنها چهارم آن آزاد است.

مهره های پیشین به یکدیگر و به آخرین مهره گردن چسبیده اند در حالی که مهره پنجم آن به مهره خاجی متصل می شود. منطقه خاجی بین ۱۴ تا ۱۵ مهره به هم پیوسته دارد. همچنین برخی دنده ها به مهره های گردن و برخی دیگر به مهره های پشت متصل می شوند. برخی از دنده ها به وسیله ی زواید استخوانی به یکدیگر متصل می شوند.

جناغ سینه پهن بوده و روی آن تیغه عمودی به نام استخوان برشه قرار دارد. عضلات پرواز به طرفین این تیغه عمودی می چسبند. از استخوان های کمربند شانه ای، دو استخوان تر قوه ای در جلوی سینه به هم چسبیده و جمعا استخوانی به شکل ۷ را پدید می آورند که آن را به غلط استخوان جناغ می خوانند و در شرط بندی می شکنند.

همچنین استخوان ران نیز درون بدن قرار گرفته و تقریبا موازی با تنه قرار می گیرد. آن قسمت پا که ممکن است ران تصور شود در واقع ساق پا بوده و بخشی از پا که پوشیده از فلس است استخوان کف پا نامیده شده و در اصطلاح علمی آن را کانن می خوانند.

تمام ویژگی های اسکلت پرندگان در روی اسکلت آماده که معمولا در آزمایشگاه های مرکزی وجود دارند قابل بررسی و مشاهده خواهند بود.

اسکلت بدن کبوتر ها

همچنین پس از اتمام مبحث آناتومی بدن کبوتر به شما پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با پرنده خفاش و پرنده فاخته نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا