انواع سنگ فیروزه نیشابور زنده اصل

برای استفاده از این نوع سنگ فیروزه نیشابور نمونه خام آن که از معادن به خصوصی که در این شهر بزرگ و تاریخی وجود دارد بسیار قابل و عالی است که کارشناسان خاصی در این نکته ورود کرده و با توجه به علومی که فرا گرفته اند می توانند بسیار خوب و زُبده در این امر فعالیت کنند.

انواع سنگ فیروزه نیشابور زنده اصل

از نوع سنگ فیروزه نیشابور زنده به عنوان سنگ تزیینی همچنان در میان دیگر سنگهای ایرانی و همچنین از دیگر سنگهای کشورهایی چون تبت مصر آمریکا همچنان سرآمد و چون نگینی می درخشد.

اگه بخواهیم از اعتقاداتی که بومیان غربی که در آمریکا زندگی می‌کنند که سنگ فیروزه داشته باشه باید به این نکته اشاره کنیم که بومیان آمریکا همچون مایاها و اینکاها از این سنگ معنوی همچون سیلیس خوش یمن بسیار الهامات زیادی را می گرفتند به طوری که در مراسمهای مذهبی شان از آن بهره می گرفتند در این آیینها این مردم از سنگ فیروزه علاوه بر انگشتر فیروزه ماسکهایی را تعبیه می کردند که آن را به صورت خود می زدند و در مراسمات خود مشغول به رقص و پایکوبی می شدند.

سنگ فیروزه نیشابور اصل

سنگ فیروزه ای که رنگ آن صاف و یکدست باشد و هیچ رگه ای در آن وجود نداشته باشد را سنگ فیروزه عجمی می گویند این نوع سنگ فیروزه بیشترین قیمت و طرفدار را در میان انواع دیگر دارد اگر رنگ آن هم به آبی سیر نزدیک تر باشد قیمت آن بیشتر هم خواهد بود اختلاف رنگ این نوع سنگ ها به دلیل تراکم عنصر مس موجود در آن است هر چقدر تراکم این عناصر در سنگی بیشتر باشد سنگ سخت تر بوده و دوام رنگ بیشتری دارد چون این سنگ ها در مقیاس کوچک تر یافت می شوند بیشتر از این نوع سنگ در نگین های انگشتر استفاده می شود

انواع سنگ فیروزه نیشابور زنده اصل

این نوع سنگ فیروزه دارای رگه های ناخالصی از جنس سنگ میزبان آن است و بیشتر از نوع قبلی که ذکر کردیم در معادن پیدا و استخراج می شود و در اندازه های بزرگتر تراش می شوند و از آن انگشتر هایی با نگین بزرگ از فیروزه رگه‌دار، دست بند و گردن بند می سازند در ساخت این نوع جواهرات از فلزات مرغوبی هم چون طلا و نقره استفاده می کنند تا زیبایی های آن را چند برابر کند رگه های موجود در سنگ فیروزه نیشابور اصل و سنگ فیروزه شجری به رنگ های سیاه، طلایی و قهوه ای می باشد علت آن هم مربوط به معدن و سنگ های میزبان آن می باشد.

نوعی از سنگ فیروزه شجری وجود دارد که به آن فیروزه شجری-عنکبوتی می گویند که رگه های موجود در آن شبیه به تار های عنکبوت می باشد حتی این نوع ممکن است دارای رگه های طلایی رنگ نیز باشد که بسیار نایاب و زیباست.

 

انواع فیروزه نیشابور

سنگ فیروزه یکی از سنگ های معدنی و قیمتی ایران است که بسیار محبوب و مشهور می باشد بهترین معدن سنگ فیروزه در ایران در نیشابور می باشد برای همین سنگ فیروزه نیشابور در دنیا شناخته شده و به نام است . آن چه در این مطلب خواهید خواند تاریخچه فراز و نشیب سنگ فیروزه نیشابور ویژگی های معادن آن و قدمت آن در ایران است.

سنگ فیروزه غریب به ۷۰۰۰ سال است در ایران استخراج می شود در گذشته استخراج این سنگ گران بها به صورت کاملا سطحی و با ابزار های ساده انجام می شده است و در گذر زمان استخراج آن پیشرفته تر شده است و در هنگام استخراج از تونل های عمیق برای پیدا کردن رگه های فیروزه استفاده می کردند.

انواع سنگ فیروزه نیشابور زنده اصل

در سال ۱۱۰۰ ه.ش برای نخستین بار در استخراج انواع فیروزه نیشابور از معدن از باروت استفاده شده است که هر چند سرعت عمیق تر کردن این تونل ها را افزایش داده اما باعث شد تا فیروزه های استخراجی با کاهش اندازه و در نتیجه با کاهش قیمت روبرو شود تا اواخر دوره صفویه این معادن توسط حکومت و به صورت کاملا منظم و علمی استخراج می شد ولی با آغاز دوره قاجار استخراج معادن به اشخاص حقیقی سپرده شد و با استخراج غیر علمی و غیر اصولی روبرو شد در نتیجه بسیاری از این معادن از بین رفت و یا از آب پر شد و باعث فراموش شدن سنگ فیروزه ایران در بازار های جهانی شد.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا