انواع تومور نخاعی و روش های متفاوت معالجه آن ها

یکی از اختلالات و مشکلات خطرناکی که امکان دارد در سیستم عصبی بدن رخ بدهد وجود تومور های نخاعی می باشد که در قسمت نخاع و ستون فقرات شکل گرفته و دلایل مختلفی در بروز آن نقش دارند. وجود این نوع تومورها درون بدون می تواند پیامدهای مختلفی را به دنبال داشته باشد که باید هر چه سریعتر توسط راه های درمانی مربوطه رفع و معالجه گردد. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به بررسی انواع تومور نخاعی و دلایل بروز آن بپردازیم.

آشنایی با انواع تومور نخاعی

به طور کلی می توان گفت تومور های نخاعی از جمله خطرناک ترین و مهمترین تومورهای مغز و ستون فقرات به حساب آمده که قادر هستند بر روی عصب های نخاع فشار وارد کرده و منجر به درد زیادی شوند و همینطور در موارد جدی تر سبب فلج شدن فرد گردند. در واقع هر یک از انواع تومور نخاعی دارای علائم و نشانه های مختص به خود بوده که با هم تفاوت داشته و مشکلات گوناگونی را برای فرد به وجود می آورند.

علائم انواع تومور نخاعی

بهتر است بدانید ستون فقرات از استخوان های انباشته شکل گرفته که مهره نام برده می شوند. تونلی که در قسمت مرکزی آن ستون قرار دارد به نخاع معروف می باشد. یک لوله باریک از بافت عصبی که از راه اعصاب و ریشه های عصبی که از نخاع شاخه می گیرند پیغام های را میان بدن و مغز می فرستند. مجموعه نخاع و مغز با یکدیگر دستگاه عصبی مرکزی را شکل می دهند.

تومور های نخاعی زمانی ایجاد می شوند که بافتی از سلول های غیر عادی در نخاع شکل بگیرد. سلول های غیر عادی قادر نیستند همچون سلول های طبیعی به میزان لازم رشد نمایند و از بین بروند بلکه به شکل غیر قابل کنترلی رشد و تکثیر پیدا می کنند. این نوع تومورها ضمن راه های درمانی موجود جزء تومور های خطرناک و کشنده به حساب آمده چرا که درصد خوش خیم بودن آن در این نوع از تومورها خیلی کم بوده و معمولا به دلیل متاستاز ایجاد می شوند. البته در شناسایی و درمان به موقع خطری به همراه نداشته و فرد می تواند به روند زندگی خود ادامه بدهد.

اقسام مختلف تومور نخاعی

اقسام مختلف تومور نخاعی

سه نوع رایج از تومور نخاعی وجود دارد که در ادامه به شرح آن ها پرداخته ایم.

تومور های ستون فقرات

این گروه از تومور های نخاعی شامل دو دسته می شوند که دسته اول تومور های اولیه بوده و در قسمت ستون مهره ها به وجود می آیند که از محل استخوان یا اجزای دیسک کمر رشد پیدا می کنند. تومور های اولیه به طور معمول در کسانی که در سنین جوانی به سر می برند به وجود می آیند. استئوژینیک سارکوما شایع ترین نوع سرطان بدخیم از این بیماری محسوب می شود. اغلب تومور های اولیه نخاع و ستون مهره ها خیلی کمیاب بوده و به طور معمول رشد خیلی کندی دارند.

دسته دوم تومور های متاستازیک نام دارند که در واقع می توان گفت تومور های نخاعی و ستون فقرات به طور معمول از سرطانی در قسمت های دیگر بدن متاستاز می کنند. این نوع تومورها معمولا سبب ایجاد دردی می گردند که با استراحت نیز رفع نمی شوند و امکان دارد شدت آن در زمان شب افزایش یابد و به طور معمول با نشانه های شدید دیگری مثل احساس تب و لرز، کم شدن وزن، حالت تهوع و استفراغ همراه می باشند.

اقسام مختلف تومور نخاعی

تومور نخاعی اینترادورال – اکسترامدولاری

این نوع تومور ها که در درون سخت شامه قرار داشته تومورهایی می باشند که درون کانال نخاعی اما بیرون از عصب ها رشد می کنند. این تومورها به طور معمول خوش خیم بوده و رشد کندی دارند. در حالی که قادر هستند که موجب ایجاد نشانه هایی مثل درد و ضعف گردند. انواع تومور نخاعی این گروه شامل مننژیوما و تومور های لایه عصبی می باشند که تومور مننژیوما در غشا های اطراف طناب نخاعی شکل گرفته و به طور معمول خوش خیم می باشند البته برخی مواقع امکان دارد بدخیم نیز باشند. این نوع تومورها در بانوان میان سال و پیر مرسوم تر می باشد.

نوع دوم که تومور های لایه عصبی نام داشته از ریشه های عصبی منشا می گیرند که از طناب نخاعی خارج می شوند. این نوع تومورها به طور معمول خوش خیم بوده و رشد کندی داشته و مدت زمانی زیادی طول می کشد تا سبب ایجاد مشکل عصبی گردند.

اشکال مختلف تومور نخاعی

تومور نخاعی اینترامدولاری

این نوع تومورها از درون طناب نخاعی یا از درون یکی از رشته های عصبی رشد پیدا کرده و به طور معمول از سلول هایی به وجود می آید که به شکل فیزیکی از طناب نخاعی مراقبت می کنند و سلول های گلیال را می پوشانند. این تومور ها اغلب در محل گردن ایجاد شده و معمولا خوش خیم می باشند اما با این حال عمل جراحی به منظور بیرون آوردن آن ها سخت می باشد.

انواع مختلف تومور نخاعی

نشانه های تومور

به طور کلی می توان گفت علائم تومور نخاعی به ناحیه قرار گرفتن تومور و نوع تومور بستگی دارد. در ادامه مهمترین این موارد را شرح داده ایم.

  • کم شدن میزان حساسیت فرد به شرایط دمایی
  • داشتن حالت تهوع و تب
  • وجود دردهایی که در زمان صبح پس از برخاستن از خواب شدت گرفته
  • احساس درد زیاد در قسمت مچ پا، زانو
  • مختل شدن عمل راه رفتن
  • نداشتن توانایی در هماهنگ کردن و کنترل بدن
  • وجود درد های شدید در محل گردن که با احساس ضعف در دست ها و شانه همراه بوده
  • کم شدن وزن شدید
  • مبتلا شدن به مشکلات عصبی و عدم توانایی در کنترل ادرار و مدفوع
  • وجود دردهایی که با استراحت نیز تغییری نکرده و در زمان خواب شدت گرفته

تومور های نخاعی در بدن

دلیل ایجاد تومورهای نخاعی

دلیل به وجود آمدن و شکل گرفتن این تومورها هنوز شناسایی و مشخص نشده است ولی از شایع ترین دلایل تومور های نخاع می توان به جهش و نقص ژنتیکی اشاره نمود.

روش های موثر درمان این بیماری

با توسعه و گسترش علم پزشکی انواع تومور نخاعی از راه های متفاوتی قابل معالجه می باشند که در ادامه مهم ترین آن ها را شرح داده ایم.

درمان با استفاده از دارو

نخستین و شایع ترین روش درمان این بیماری به وسیله تجویز دارو صورت می گیرد. پزشک متخصص در این شیوه درمانی طبق تجربه و مصلحت اندیشی خود به تجویز کردن داروهای مختص این بیماری اقدام می کند. دوره درمان این بیماری در اشخاص مختلف بر اساس شدت بیماری در آن ها امکان دارد فرق داشته باشد.

روش های درمان تومور نخاعی

انجام عمل جراحی

مهمترین روش درمانی این بیماری انجام دادن عمل جراحی می باشد که بعد از صورت گرفتن آزمایشات مربوطه به وسیله پزشک انجام می گیرد. این عمل جراحی به دو صورت جراحی باز و جراحی بسته صورت می پذیرد.

بهره مندی از پرتودرمانی

در بعضی اوقات که عمل جراحی بر روی فرد بیماری انجام می گیرد به خاطر به جای ماندن بافت های کوچکی از سلول های تومور بر روی ستون مهره های فرد با توجه به تجویز و دستور پزشک پرتودرمانی برای بیمار انجام می گیرد تا اثرات باقی مانده از بیماری را به صورت کامل نابود کند و در کل آن را پاکسازی نماید.

انجام شیمی درمانی

از دیگر روش های درمان تومور نخاعی و از بین بردن آن بهره گرفتن از روش شیمی درمانی می باشد. بهتر است بدانید که از این روش برای درمان خیلی از سرطان ها استفاده می شود. البته تشخیص این که کدام روش درمانی بر روی بیمار انجام گیرد بستگی به نظر پزشک دارد.

نحوه درمان تومور نخاعی

در پایان به منظور آشنایی با روش های درمان تومور مغزی و درمان تنگی کانال نخاعی می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا