اقدامات موثر در درمان خانگی طحال

به طور کلی طحال یکی از اعضای مهم بدن انسان به شمار می آید که از شایع بیماری هایی که برای این عضو به وجود می آید التهاب و بزرگ شدن آن است که برای درمان آن می توانید علاوه بر اقدامات دارویی از روش های خانگی نیز استفاده نمایید.

آشنایی با درمان خانگی طحال

بهتر است بدانید که در واقع طحال عضو کوچکی است که سایز آن به اندازه یک مشت دست کوچک می باشد و در قسمت بالا و راست شکم قرار گرفته است. این عضو بدن معمولا از طریق قفسه سینه محافظت می شود و وزن میانگین آن تقریبا ۲۰۰ گرم می باشد که تقریبا ۱۱ سانتی متر در افراد جوان درازا خواهد داشت.

چگونگی درمان خانگی طحال

وظیفه اصلی این عضو بدن را می توان به نوعی سالم نگه داشتن بدن دانست. در واقع مسئولیت اصلی طحال این است که خون را فیلتر و یا پاکسازی کند و مواد اضافی از سلول های خونی را از بین ببرد و سپس آن را وارد رگ ها نماید و همچنین به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا عملکرد بهتری داشته باشد.

یکی از شایع ترین عارضه هایی که برای این عضو بدن به وجود می آید بزرگ شدن آن است که اغلب در اثر عوامل مختلفی مانند وجود عفونت باکتریایی، بروز عفونت، مشروبات الکلی، سرطان پخش شده در بدن، التهاب مربوط به رژیم غذایی با مواد شیمیایی بالا، مواد نگهدارنده، حشره کش ها و یا دیگر سم ها، بیماری های کبدی، سلول های خونی غیر طبیعی، آرتروز، بیماری های خونی، واکنش های خود ایمنی، تورم غده لنفاوی، التهاب ناشی از مواد افزودنی در مواد غذایی، داشتن انگل و وارد شدن ضربه طحال رخ می دهد.

البته که مشکلات دیگری نیز می توانند این عضو بدن را دچار اختلال نمایند که به این منظور در ادامه سعی کرده ایم به نکات مهم جهت مراقبت و درمان خانگی برای رفع مشکل طحال بپردازیم:

راهکار های خانگی برای رفع مشکل طحال

انجام فعالیت های ورزشی:

توجه داشته باشید که انجام حرکات ورزشی می تواند بر روی جریان گردش خون تغییراتی ایجاد نماید و میزان آن را به مراتب بالا ببرد. این امر در اغلب اوقات می تواند مایعات درون غدد لنفاوی را به صورت درست به جریان در بیاورد.

داشتن رژیم متعادل غذایی:

از دیگر درمان های خانگی طحال می توان به داشتن رژیم متعادل غذایی اشاره کرد. پیشنهاد می شود زمانی که افراد یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشند و متابولیسم بدن آن ها به درستی انجام می شود و باعث می شود انواع مواد لازم به فرد برسد مواد غذایی که متعادل باشد می تواند آنتی اکسیدان مواد معدنی و سایر ویتامین ها را به بدن برساند و در نهایت رادیکال های مضر را از بدن دفع خواهد کرد.

سعی کنید مواد غذایی که التهاب را از بین می رود مانند میوه ها و سبزیجات استفاده نمایید و از غذاهای سنگین و قندی اجتناب نمایید.

فعالیت های ورزشی برای درمان طحال

استرس و فشار روانی خود را کم کنید:

زمانی که شما دچار فشار روانی می شوید به مراتب سیستم ایمنی بدن شما دچار ضعف می شود یک سری از اختلالات روی گوارش و غدد لنفاوی شما بروز می کند و می تواند موجب بزرگ شدن طحال گردد. پس طبق توصیه کارشناسان سلامت سعی کنید با راه هایی که می شود استرس را مدیریت نمود از جمله قدم زدن، دوش گرفتن و مشغول شدن به سرگرمی های مورد علاقه خود از بزرگ شدن طحال جلوگیری نمایید.

مصرف روغن های گیاهی:

یکی دیگر از راه های مراقبت پرستاری و درمان خانگی طحال مصرف روغن های گیاهی می باشد که شما می توانید از روغن هایی مانند روغن کندر و یا روغن لیمو بر روی قسمت طحال خود ماساژ دهید تا از بزرگ شدن آن جلوگیری نمایید. معمولا این روغن ها التهابات ناشی از بزرگ شدن طحال را کاهش خواهند داد.

استفاده از درخت گنه:

این درخت خاصیت های زیادی داشته و موجب می شد تا التهاب و تورم در قسمت طحال فروکش نماید و همچنین از کم خونی پیشگیری می نماید. پس استفاده از آن جز درمان خانگی طحال محسوب شده و بسیار حائز اهمیت واقع شده است.

استفاده از روغن های گیاهی برای درمان طحال

مصرف زنجبیل:

اگر طحال شما دچار اختلالاتی شده باشد که نتواند مواد مغذی را به خوبی از طریق خون جذب نماید شما می توانید با مصرف زنجبیل اختلالات به وجود آمده در این عضو را برطرف نمایید و از در نهایت از بزرگ شدن طحال پیشگیری نمایید.

استفاده از فلفل چیلی:

فلفل چیلی نیز خاصیت بسیار زیادی داشته و سرشار از مواد معدنی می باشد. بسیاری از محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف آن می تواند جزو درمان های خانگی طحال محسوب می شود و تورم آن را کاهش دهد. پس با مصرف آن به سلامت خود اهمیت دهید.

مصرف ویتامین ث:

مصرف ویتامین ث دارای آنتی اکسیدان قوی می باشد و می تواند بر روی سیستم ایمنی بدن و سلامت افراد نقش مهمی ایفا نماید. از این مصرف مصرف آن موجب می شود رادیکال های مضر بدن از بین برود و طحال بهتر به عملکرد خود ادامه بدهد از این رو اختلالات مربوط به این عضو را نیز برطرف خواهد کرد.

راهکار های موثر برای رفع مشکل طحال

مصرف شاه تره:

یکی دیگر از درهای خانگی طحال مصرف شاه تره و پرسیاوش می باشد که می توانید هر دوی این گیاه را با گل گاوزبان و کشمش ترکیب نمایید و بجوشانید. سپس آن را صاف نمایید و در سه وعده صبح، ظهر و شب ان را میل نمایید. این گیاه در درمان طحال بسیار موثر واقع شده است.

مصرف ریوند چینی:

برای التهاب حاصل از طحال و درمان خانگی آن می توانید ریوند چینی، کشوت، گل محمدی و ریشه گل کاسنی را با یکدیگر به خوبی بجوشانید و سپس تخم خیار، خربزه، هندوانه و تخم کدو را بکوبید و سپس آن را به جوشانده قبلی اضافه نمایید و در نهایت سه مرتبه در طول میل نمایید.

درمان طحال با روش های خانگی

مصرف انجیر:

یکی دیگر از راه های بسیار موثر برای رفع اختلالات مربوط به طحال این است که تقریبا ۷ عدد انجیر را که از پیش درون سرکه قرار داده اید را به مصرف برسانید. این روش از نظر طب سنتی بسیار کارساز و مفید واقع شده و توصیه می شود که این روش را حتما برای درمان مشکلات طحال خود مورد استفاده قرار دهید.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا