اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

افغانستانی هایی که قصد سفر به کشور هندوستان را دارند لازم است کارت واکسیناسیون علیه پولیو داشته باشند

دکتر ثریا دلیل وزیر صحت عامه افغانستان طی یک نشست مشترک خبری با سفیر کشور هندوستان در کابل، از آغاز روند تزریق واکسین فلج اطفال برای افغانستانی هایی که قصد سفر به کشور هندوستان را دارند، خبر داد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، در همین حال برای تعدادی از افغانستانی ها که قصد سفر به کشور هندوستان را داشتند، واکسين پوليو OPV تزریق گرديد.

وزیر بهداشت عمومی ، اظهار داشت که در پنج ولایت کشور و کابل، مراکز عرضه خدمات واکسن فلج اطفال تاسیس گردیده و این واکسن، برای تمام مسافرین اعم از بزرگسالان و خردسالان که از افغانستان به هندوستان سفر می نمایند، به طور رایگان تزریق گردیده و کارت واکسن مذکور که از اعتبار جهانی برخورداراست، برایشان صادر می شود که باید در موقع سفر به همراه داشته باشند.

دکتر دلیل افزود: از دو دهه پیش به این طرف، دولت ها و جامعه جهانی و سازمان بهداشت جهانی و یونیسف در جهت ریشه کنی فلج اطفال، تلاش های جدی را انجام داده اند.

تجربه جهانی نشان می دهد که ریشه کنی پولیو با اقدامات سهل و آسان، یعنی چکاندن دو قطره واکسن پولیو از طریق دهان، امکان پذیر بوده اما مبتلایان به این ویروس، با وجود پیشرفت طب قابل معالجه و درمان نمی باشند.

وزیرصحت عامه، هندوستان را یکی از کشورهای موفق در راستای محو پولیو عنوان نموده گفت: از سه سال پیش بدین سو، هیچ نمونه مثبت فلج اطفال در کشور هند ثبت نگردیده است و این امیدواری را تقویت می کند که در آینده، افغانستان نیز عاری از بیماری فلج اطفال اعلان گردد.

همچنان، آقای امرسنها سفیر کشور هندوستان در کابل، خواستار همکاری های هرچه بیشتر مردم افغانستان برای تطبیق این روند جدید گردیده و اطمینان داد که دولت هندوستان همکاری های خود را در عرصه های مختلف به ویژه در بخش بهداشت و درمان با مردم و دولت افغانستان، تداوم می بخشد.

بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) ، هفت کشور (نيجيريه، پاکستان، افغانستان، کنيا، اسرائيل، اتیوپي و سومالي) در وضعيت بیشترین خطر انتقال پوليو از طريق مسافرين به ساير کشور ها قرار دارند و اين سازمان به دولتها توصيه نموده تا مسافرين اين هفت کشور، شش هفته قبل از مسافرت به کشور مقصد، واکسن پوليو را اخذ نمايند.

همچنان در زمينه از وزارت صحت عامه افغانستان خواسته شد تا در قسمت تعيین موقعیت مراکز عرضه این خدمات ، تهیه کارت واکسين و معرفی شهرت و نمونه امضاء موظفين ذيصلاح، اقدام و اجراات لازم نمايند که در پاسخ به آن، وزارت صحت عامه در پنج ولایت کشور که کنسولگری های هندوستان در آن وجود دارد، 8 مرکز مخصوص واکسین را تاسیس نمود.

از جمله این مراکز، 4 مرکز آن در ساحات مختلف شهر کابل، مانند شفاخانه صحت طفل اندراگاندی، کلینیک صحی حصه اول خیرخانه، پولی کلینیک مرکزی کابل واقع سینما پامیر و يک مرکز در محل صدور ويزه کشور هندوستان، تاسیس شده است. چهار مرکز دیگر در آمریت های معافیت کتلوی شهرهای جلال آباد، قندهار، هرات و مزار شریف فعال شده اند که تمام این مراکز از تاریخ 13 ماه دلو سال روان به طور رسمی فعالیت های خود را آغاز نموده است.

نشانی مراکز عرضه خدمات واکسین پولیو برای افغانستانی های که به هند سفر می نمایند.

1- کابل، شفاخانه صحت طفل اندرا گاندی، روبروی وزارت صحت عامه، شفاخانه صحت طفل اندراگاندی
2- کابل، پولی کلینیک مرکزی کابل، سینما پامير ، پولیکلينيک مرکزی، بخش واکسين
3- کابل، مرکز صحی دولتی حصه اول خيرخانه، حصه اول خیرخانه، جوار شفاخانه افغان، مرکز صحی خیرخانه
4- کابل، شرکت سیاحتی شهیر، شرکت شهیر، جوار حوزه دهم امنیتی، شهر نو کابل
5- جلال آباد، جلال آباد، ریاست صحت عامه ننگرهار، آمریت معافیت کتلوی
6- قندهار، ریاست صحت عامه قندهار، آمریت معافیت کتلوی
7- هرات، ریاست صحت عامه هرات، آمریت معافیت کتلوی
8- مزار شريف، ریاست صحت عامه بلخ، آمریت معافیت کتلوی

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *