اطلاعات دارویی قطره بیلی ناستر

زردی یکی از شایع ترین مشکلات دوران نوزادی بوده که برای درمان آن امروزه قطره خوراکی بیلی ناستر به همراه نور درمانی توسط پزشک تجویز می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این قطره با این مطلب همراه ما باشید.

روش مصرف قطره بیلی ناستر

قطره خوراکی بیلی ناستر از عصاره آبی شیرخشت حاصل می شود و در درمان زردی نوزاد تاثیر زیادی دارد. این قطره سبب می شود که با افزایش دفعات مدفوع، چرخه آنتروهپاتیک که به عبارتی مسیر پاک سازی بیلی روبین از راه کبد می باشد، سریعتر صورت گیرد.

بیلی ناستر کاهنده بیلی روبین خون بوده ولی اثر گذاری آن کمی طول می کشد. شایان ذکر است این قطره اثر سویی برای نوزاد نداشته و عوارض زیادی برای آن گزارش نشده است. تنها در اطفال ممکن است سبب اسهال شود که آن هم ناشی از مکانیسم دارو می باشد. به این ترتیب ویژگی قطره مذکور، کاهش زردی خون و درمان کمکی زردی نوزاد می باشد.

به طور کلی زردی از شایع ترین مشکلات دوران نوزادی می باشد که برای درمان آن ، روشهایی مانند نور درمانی، دارو درمانی، تعویض خون و یا طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی ایران از ماده ای به اسم شیرخشت برای درمان زردی استفاده می گردد.

امروزه از عصاره این گیاه دارویی قطره ای خوراکی معرف به بیلی ناستر تهیه شده که به همراه نور درمانی تا حدود زیادی سبب بهبود زردی نوزاد می شود به طوری که سه روز بعد از استفاده از این دو روش درمانی حدود ۹۰ درصد نوزادان درمان می شوند. مصرف این قطره کاهنده میزان بیلی روبین خون است.

محتویات قطره

این قطره حاوی ۴۰-۶۰ درصد مانیتول، ساکاروز، دکستروز، فروکتوز، و پلی ساکارید می باشد. مانیتول به عنوان اصلی ترین ماده موثر خوراکی قطره مذکور به میزان کمی توسط دستگاه گوارش جذب شده و در روده موجب اسهال اسموتیک می گردد.

این خاصیت مانیتول احتمالا سبب می شود ایزومرهای نوری و ساختمانی بیلی روبین که تحت تاثیر نور ایجاد گشته یا توسط چرخه متابولیسم وارد روده شده ، از طریق مدفوع دفع و به این ترتیب سطح سرمی بیلی روبین کاهش پیدا کند.

دلیل زردی نوزاد

دلیل رنگ زرد نوزاد تجمع رنگ دانه های محلول در چربی بیلی روبین در پوست می باشد که در میزان بالا و در وضعیت مختلف برای نوزاد سمی می باشد. زردی به طور معمول در ۶۰ درصد نوزادانی که به هنگام متولد شده و در ۸۰ درصد نوزادان نارس در طول هفته اول مشاهده می شود.

از عوامل تشدید کننده زردی نوزاد می توان به دیابت مادر، نارس بودن نوزاد، نژاد، برخی داروها، نوزاد مذکر، تاخیر در مدفوع نوزاد، شیر مادر، سابقه زردی فیزیولوژیک در خواهر و برادر و کاهش اشاره نمود.

ویژگی های دارو

این قطره حاوی ۳۰۰ میلی گرم مانیتول یا ماده موثر شیرخشت است. که ملین و کاهنده بیلی روبین خون می باشد. در ضمن برای درمان زردی نوزاد تجویز می شود و کاملا بدون ضرر است.

روش مصرف دارو

به عنوان ملین و کاهش زردی، به ازاء هر کیلوگرم وزن نوزاد سه تا پنج قطره سه بار در روز با تجویز پزشک مصرف شود. ضمنا درباره تداخل مصرف این دارو با سایر داروهای مورد استفاده در زردی نوزاد مانند شربت فنوباربیتال گزارش نشده است. شایان ذکر است مصرف این فراورده به همراه نوردرمانی اثر سینرژیسم داشته و سبب کاهش بیلی روبین خون می گردد.

نکته: دقت کنید که دارو دور از دسترس اطفال و در جای خشک و خنک نگهداری شود.

از همراهی شما با این مطلب کمال تشکر را داریم. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای اطلاع از روش مصرف قطره کارمینت و قطره کلرامفنیکل  روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا