اطلاعات دارویی شربت راسیپ (سیپروهپتادین)

شربت راسیپ یک داروی افزایش اشتها در کودکان و بزرگسالان است که با هدف رفع عوارض ناشی از بی‌اشتهایی مثل کم خوابی، کاهش وزن و لاغری تجویز می‌گردد.
اطلاعات دارویی شربت راسیپ (سیپروهپتادین)

بی‌اشتهایی کودکان از رایج‌ترین مشکلات آن‌ها بوده و حتی بزرگسالان نیز گاهی دچار بی اشتهایی می‌شوند؛ این اختلال خود به عوارضی چون کم‌خوابی، کاهش وزن و سایر اختلالات سلامت در انسان منجر می‌شود. در این میان شربت راسیپ یک داروی افزایش اشتها در دسته بندی آنتی هیستامین است که با هدف رفع عوارض ناشی از بی‌اشتهایی تجویز می‌گردد. از عوارض جدی این دارو می‌توان به خواب‌آلودگی، غلیظ شدن ترشحات دستگاه تنفس، تاری دید و مشکلات قلبی و عروقی اشاره کرد. در این مقاله به بررسی کامل اطلاعات دارویی شربت راسیپ می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

فهرست موضوعی این مطلب:

شربت راسیپ
نحوه مصرف
فراموش کردن یک دوز و اوردوز
نام‌ تجاری، موارد مصرف، عوارض جانبی و تداخل دارویی
موارد منع مصرف و احتیاط
تجویز شربت راسیپ؛ از افزایش اشتها تا رفع مشکلات پوستی
سیپروهپتادین نوعی آنتی هیستامین است که اثرات هیستامین شیمیایی طبیعی موجود در بدن که عامل اصلی عطسه، خارش، چشم تر و آبریزش بینی بوده را کاهش می‌دهد و مهم‌ترین مورد مصرف آن به عنوان داروی افزایش اشتها در بزرگسالان و کودکان است. این شربت برای درمان این علائم و برخی مشکلات پوستی از قبیل بیماری اگزما، واکنش پوست به نیش حشرات و حتی سردردهای میگرنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس گذشت ۴ الی ۱۰ روز از مصرف دارو، اثرات درمانی آن را مشاهده خواهید کرد؛ از این رو معمولاً دوره درمان طی دوره‌های ۱ الی ۲ ماهه با توقف‌های ۱۵ تا ۳۰ روزه تجویز می‌گردد.

نحوه مصرف شربت راسیپ بر اساس رده سنی
این دارو را دقیقاً مطابق دستورالعمل‌های موجود در نسخه خود مصرف کنید. گاهی پزشک میزان دوز مصرفی بیمار را تغییر می‌دهد تا بهترین نتیجه‌ ممکن حاصل گردد. هرگز از داروی سیپروهپتادین در مقادیر بیشتر یا کمتر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید. به طور کلی:

کودکان ۲ تا ۷ سال: دو بار در روز ۲ قاشق چای خوری (معادل ۵ میلی لیتر) پیش از خوردن غذا
کودکان بالای ۷ سال: دو بار در روز ۲ قاشق مرباخوری (معادل ۱۰ میلی لیتر) پیش از خوردن غذا
بزرگسالان: سه بار در روز ۳ قاشق مرباخوری (معادل ۱۵ میلی لیتر) پیش از خوردن غذا
کودکان زیر ۲ سال مجاز به استفاده از این شربت نیستند. توجه داشته باشید که برای خوابیدن کودک نباید از داروهای آنتی هیستامین استفاده شود؛ زیرا مرگ ناشی از استفاده نادرست داروی آنتی هیستامین در کودکان کم سن و سال بسیار شایع است.

داروی مایع را به وسیله‌ی یک سرنگ دوز دار یا قاشق یا فنجان مخصوص انداز‌ه‌گیری دوز، اندازه‌گیری کنید.

هرگونه تغییرات وزن را به پزشک خود اطلاع دهید. دوزهای سیپروهپتادین براساس وزن (خصوصاً در کودکان و نوجوانان) تعیین شده و هرگونه تغییر وزن می‌تواند روی میزان دوز تأثیر بگذارد.

در طول مصرف این دارو، ممکن است در آزمایش غربالگری اعتیاد خود یک نتیجه‌ی مثبت کاذب مشاهده کنید. به هنگام تحویل نمونه آزمایش ادرار برای غربالگری اعتیاد، مصرف این دارو را به کارکنان آزمایشگاه اطلاع دهید.

شربت راسیپ را در یک ظرف محکم بسته، در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.

فراموش کردن یک دوز و اوردوز
دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید؛ اگر تقریباً زمان دوز بعدی فرا رسیده، دوز فراموش شده را کنار بگذارید. ابداً دو دوز را با هم مصرف نکنید.

در صورت اوردوز (مصرف دوز زیاد) و مشاهده‌ علائمی چون خواب آلودگی شدید، توهم، خشکی شدید دهان، رنگ پریدگی پوست، استفراغ، بی قراری (در کودکان)، تنفس ضعیف یا تشنج سریعا به اورژانس ۱۱۵ اطلاع دهید.

نام‌ تجاری، موارد مصرف، عوارض جانبی و تداخل دارویی
نام‌ تجاری سیپروهپتادین
موارد مصرف
درمان بی اشتهایی در کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلالات عاطفی یا ارگانیک، بی اشتهایی ناشی از بیماری‌های عفونی، سوء تغذیه، تاخیر در رشد، بی اشتهایی در اطفال و بی‌خوابی ناشی از آن، درمان اگزما، واکنش پوست به نیش حشرات، سردردهای میگرنی، درمان بیماری کوشینگ

عوارض جانبی خواب‌آلودگی، غلیظ شدن ترشحات دستگاه تنفس، تاری دید، سرگیجه و یبوست، توهم، مشکل های قلبی و ریوی، افزایش وزن
تداخل دارویی مضعف‌های CMS، داروهای آنتی کلینرژیک، سالیسیلات‌ها و وانکومایسین، داروهای خواب آور، داروهای ضد افسردگی، داروهای مهار کننده MAO مانند ایزوکاروباکسید، لاینزولید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، رساگیلین، سلژگینین یا ترانیل سی پرومین

موارد منع مصرف و احتیاط شربت راسیپ
در صورت حساسیت به این شربت و در شرایط زیر، مصرف این دارو منع می‌شود:

ابتلا به گلوکوم زاویه بسته (درمان خانگی گلوکوم)
زخم معده یا انسداد معده
پروستات متورم یا مشکلات ادراری
شیردهی به نوزاد
ابتلا به بیماری آسم
سن بالا و ابتلا به بیماری‌های ناتوان کننده
کودکان زیر ۲ سال (مصرف شربت راسیپ برای کودکان زیر ۲ سال مورد تایید نیست.)
برای در نظر گرفتن جوانب احتیاط، موارد زیر را پیش از آغاز مصرف به پزشک اطلاع دهید:

سابقه آسم
فشار خون بالا
بیماری قلبی
تیروئید پرکار
بارداری یا قصد باردار شدن
نارسایی کلیوی

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا