استفاده طولانی مدت از آب آلوده می تواند باعث بیماری های كلیوی شود

 

سیستم رایج اهدای كلیه در ایران به تازگی مورد توجه كشورهای پیشرفته قرار گرفته و در حال بررسی این شیوه به منظور اجرایی كردن آن هستند.

دكتر پیروز داعی حق، متخصص دیالیز و كلیه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: تعداد پیوند كلیه و كیفیت انجام آن در ایران قابل توجه است. علاوه بر آن، سیستم اهدایی ایران- كه آن را خرید و فروش كلیه نمی دانم- جوابگوی نیاز بیماران دیالیزی است.

البته پیش از این كشورهای پیشرفته دید منفی به این روش داشتند اما اكنون این كشورها به شیوه اهدایی به عنوان یك راه حل برای تامین كلیه موردنیاز بیماران دیالیزی نیازمند پیوند كلیه می اندیشند.

این متخصص كلیه و دیالیز تاكید كرد: ایران در زمینه پیوند كلیه عملكرد خیلی خوبی دارد و بیماران ایرانی نسبت به كشورهای پیشرفته رفاه بسیار بیشتری پس از این عمل دارند.

وی درباره تفاوت حمایت دولت و سازمانهای بیمه گر ایران از بیماران كلیوی با كشورهای پیشرفته ای چون آمریكا اظهار كرد: در آمریكا بیماران كلیوی برای عمل پیوند كلیه هزینه ای نمی پردازند.

علاوه بر آن بیش از ۹۵ درصد هزینه های بیمارستان و داروی بیماران دیالیزی پرداخته می شود.

این متخصص دیالیز و كلیه گفت: ایران با محدودیت هایی در زمینه دارو و تجهیزات مواجه است.

از سوی دیگر بیمار در آمریكا در طول ۲۴ ساعت به پزشك یا همكار او و یا پرستار مطب یا بیمارستان دسترسی دارد اما در ایران، بیمار با پزشك یا همكار او در هر ساعت و در هر روز نمی تواند به راحتی ارتباط برقرار كند.

وی درباره مصرف آب آلوده بر سلامت كلیه ها اظهار كرد: آلودگی های آب در غلظتهای بسیار کم معمولا عامل رایج و مهمی در بروز بیماری کلیِه نیست ولی استفاده طولانی از آبی که بدرستی تصفیه نشده است، می تواند باعث بروز این نوع بیماریها شود.

داعی حق درباره جدیدترین روشها برای تشخیص و درمان بیماریهای کلیوی گفت: این روش ها شامل شناخته شدن ژن ام- وای- اچ- ۹ است که عامل انتقال بیماری کلیه در خانواده هاست.

استفاده از سلول های بنیادین در ترمیم بافت های کلیوی و پیوند کلیه بِین گروه خونی متفاوت یكی دیگراز جدیدترین روش های درمان بیماری های كلیوی است.

این متخصص كلیه و دیالیز در زمینه راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری های كلیه اظهار كرد: کنترل فشار خون و میزان قند خون در دیابت و استفاده از داروهای مانند «کاپتوپریل میتاواند» تا حد زیادی از پیشروی بیماری جلوگیری می کند.

داعی حق در پایان با اشاره به اقدامات انجمن حمایت از بیماران كلیوی اظهار كرد: این انجمن در خاورمیانه بی همتاست چون خدمات زیادی را بدون وابستگی به دولت و بیمه به بیماران كلیوی ارایه می كند كه از جمله آن ها در اختیار قرار دادن خدمات پزشكی رایگان پیوند كلیه و دیالیز و تهیه بلیت برای سفر به مناطق مختلف كشور برای درمان می توان اشاره كرد.

این در حالی است كه انجمن های خیریه در كشورهای دیگر از جمله آمریكا خدمات محدودی را به بیماران ارایه می دهند.

isna

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا