استفاده روزانه از داروی ايبوپروفن و يا استامينوفن ، موجب افزايش قابل توجهی در ميزان عضله در سالمندان مي شود

ضد دردها به ساخت عضله در افراد مسن کمک مي کند .
در يک بررسي انجام شده بر روي افراد سالمي (مرد) که بيش از سه ماه به فعاليت هاي استقامتي مشغول بودند، مشخص شد استفاده روزانه از داروي ايبوپروفن (از جمله برند ادويل) و يا استامينوفن (نظير برند تايلنول)، موجب افزايش قابل توجهي در ميزان عضله در مقايسه با افراد گيرنده دارونما مي شود.


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  دکتر چاد کرول، فوق دکترا و همکار دکتر تاد ترپ در آزمايشگاه performance human دانشگاه ايالت بال، مونسي، اينديانا گزارش فوق را اين هفته و در گردهمايي سالانه انجمن فيزيولوژي آمريکا منتشر ساخت.
استفاده مداوم از استامينوفن يا بروفن در تمرينات استقامتي شانس پاسخ گويي عضلات را به اين نوع تمرينات بيشتر کرده و باعث افزايش ساخت عضله در افراد مسن تر مي شود.
در طول 12 هفته تمرين کششي – استقامتي زانو، که 3 بار در هفته به مدت 15 تا 20 دقيقه انجام مي شد، 36 زن و مرد بين سنين 60 تا 78 ساله ,ايبوپروفن، استامينوفن يا دارونما دريافت کردند، درست  شبيه آن چه خود افراد براي کاهش درد  روزانه مصرف مي کنند.

دکتر تراپ در مصاحبه خود با رويترز در اين مورد مي گويد:”ما 1200 ميلي گرم در روز از ايبوپروفن و 4000 ميلي گرم در روز استامينوفن را که معادل حداکثر دوز بدون نسخه اين داروها است به  نمونه ها تجويز کرديم.

عضلات گروه گيرنده ايبوپروفن 60- 40 درصد نسبت به گروه دارونما بزرگ تر به نظر مي آمد. به علاوه مقاومت عضلات اين گروه نيز نسبت به گروه کنترل بيشتر شده بود”.

او هم چنين ادعا مي کند که عضلات نمونه هاي گروه استامينوفن از 13 درصد و گروه ايبوپروفن از 11 درصد افزايش حجم نسبت به 9درصد افزايش حجم در گروه کنترل برخوردار بود.

به علاوه، مقاومت عضله گروه ايبوپرفن 30 درصد و گروه استامينوفن 28 درصد و گروه دارونما 23 درصد در پايان بررسي اضافه شده بود. اين يافته ها تا حدي تعجب بر انگيز است زيرا در يک بررسي ديگر که توسط گروه دکت تاد انجام گرفته بود سنتز پروتيين در يک دوره 24 ساعته در افراد دريافت کننده اين دو دارو با مهار مسير COX سير منفي را از خود نشان داده بود.

محققان هم اکنون در حال انجام بيوپسي از عضله افراد شرکت کننده در اين آزمون و در بازه زماني 3  ماه قبل و بعد از انجام تمرينات استقامتي  هستند تا به مکانيزم اثر اين داروها بر ساخت عضله بيشتر پي ببرند.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا