ازآفتاب گرفتن برای دریافت ویتامین Dخودداری کنند

آفتاب گرفتن می‌تواند منجر به سرطان پوست شود
رئیس مرکز بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افراد از آفتاب گرفتن برای دریافت ویتامین Dخودداری کنند زیرا این کار باعث سرطان پوست می‌شود.

علیرضا فیروز افزود: اشعه فرا بنفش آفتاب بیشترین اثر را بر روی پوست انسان دارد و این اشعه از سه جزء اصلی A ، B ، C تشکیل شده که هر کدام از این اجزا دارای اثرات مخصوصی هستند.

وی اظهار داشت: اشعه فرابنفش نوع A مهمترین عامل ایجاد واکنش‌های حساسیتی نسبت به نور خورشید است، اشعه فرابنفش نوع B عامل اصلی ایجاد قرمزی پوست، آفتاب – سوختگی، افزایش رنگ پوست، پیری زودرس و سرطان‌های پوستی بوده و این اشعه می‌تواند سبب تولید ویتامین D در پوست شود.

فیروز تصریح کرد: اما با توجه به اینکه قرار گرفتن در معرض آفتاب منجر به بیماری‌های پوستی و سرطان می‌شود، بهتر است افراد به جای دریافت ویتامین D از نورخورشید، این ویتامین را از طریق مواد غذایی و مکمل‌ها جبران کنند.

این متخصص پوست با بیان اینکه ارتباط بین پیری زودرس با تماس مداوم با نور خورشید، به اثبات رسیده است، ادامه داد: اشعه فرابنفش به تنهایی و یا در همراهی با اشعه قرمز می‌توانند سبب تخریب الیاف کلاژن و الاستین موجود در پوست شود، این الیاف عامل اصلی استحکام و کشش طبیعی پوست بوده و صدمه به آنها می‌تواند منجر به پیری زودرس پوست شود.

فیروز اضافه کرد: به همین دلیل به افراد توصیه می‌شود هنگام قرار گرفتن در آفتاب حتما از کلاه، چتر، عینک آفتابی و لباس بلند و پوشیده استفاده کنند.

رئیس مرکز بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران به مصرف کرم‌های ضدآفتاب اشاره کرد و گفت: نوع استفاده از کرم‌های ضدآفتاب ایرانی و یا خارجی چندان اهمیت ندارد زیرا هر دو دارای کیفیت و مواد محافظت کننده از پوست در برابر آفتاب هستند.

فیروز افزود: افرادی که دارای پوست چربی هستند باید از کرم ضدآفتاب فاقد چربی و پوستهای خشک از ضدآفتاب چربی بالا استفاده کنند.

وی یادآور شد: کسانی که به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار می‌گیرند باید از کرم‌های ضدآفتاب دارای اس پی اف بالای ۳۰و به مقدار زیاد استفاده و هر دو تا سه ساعت آن را تمدید کنند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اشعه فرابنفش نور خورشید می‌تواند باعث ایجاد بدخیمی‌های پوستی شود، افراد باید از آفتاب گرفتن حتما خودداری کنند.(ایرنا)

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا