ارزش غذایی پنیر چدار

خوردن ۵۰ گرم پنیر چدار معادل یک سوم مصرف لبنیات توصیه شده در روز برای بزرگسالان است . محصولات لبنی مثل پنیر چدار، به شما مواد مغذی ضروری شامل پروتئین، کلسیم، ویتامین D و پتاسیم را می دهند . دریافت مقدار کافی این مواد مغذی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند پوکی استخوان، دیابت، بیماری های قلبی و فشار خون می شود.

ارزش غذایی پنیر چدار
پروتئین
هر ۳۰ گرم پنیر چدار، که حدود ۱ تکه است، شامل ۷ گرم پروتئین یا ۱۴ درصد از ارزش روزانه پروتئین است . پروتئین پنیر چدار یک پروتئین کامل است که تمام اسید آمینه ضروری بدن شما را تامین می کند. پروتئین نیز بسیار مغذی است و به شما کمک می کند که در روز کمتر بخورید.

ویتامین ها
پنیر چدار به شما مقدار کمی ویتامین های ضروری را می دهد . هر ۳۰ گرم حاوی ۰٫۱ میلیگرم ریبوفلاوین و ۲۸۱ واحد بین المللی ویتامین A یا ۶ درصد از ارزش روزانه آن و ۰٫۲ میکروگرم ویتامین B-12 است . همچنین مقادیر کمتری از تیامین، نیاسین، ویتامین B6، فولات و ویتامین D، E و Kرا دارند . ریبوفلاوین باعث تشکیل گلبول های قرمز و تبدیل مواد غذایی به انرژی می شود و همچنین به عنوان آنتی اکسیدان برای جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد عمل می کند . ویتامین A برای عملکرد مناسب ارگان ها، بینایی خوب و رشد سلولی ضروری است و برای تولید DNA و گلبول قرمز ویتامین B-12 مورد نیاز است.

مواد معدنی
مصرف ۳۰ گرم پنير چدار، ۲۰۲ ميليگرم کلسيم يا ۲۰ درصد از مصرف روزانه، ۱۴۳میلیگرم فسفر، یا ۱۴درصد مصرف روزانه، ۰٫۹ میلی گرم روی، یا ۶ درصد مصرف روزانه و مقادیر کمتری از پتاسیم، آهن و منیزیم را تامین می کند. کلسیم برای عملکرد مناسب عضلات و عصب ها و حفظ استخوان ها ضروری است و فسفر برای عملکرد کلیه، تولیدDNA، تشکیل پروتئین و عملکرد ایمنی لازم است.

ملاحظات
پنیر چدار را در حالت اعتدال بخورید زیرا دارای چربی و کالری بالا است . ۱۱۴ کالری و ۹ گرم چربی، از جمله ۶ گرم چربی اشباع شده در هر ۳۰ گرم مصرف می شود. این ۱۴ درصد ارزش روزانه برای چربی و ۳۰ درصد برای چربی اشباع شده است . چدار تند و تیز را انتخاب کنید زیرا طعم قوی تر به شما اجازه می دهد تا از پنیر کم برای طعم مورد نظر خود استفاده کنید . همچنین از نسخه های کم چرب به منظور کم کردن مصرف کم چربی استفاده کنید.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا