ارتباط غیر کلامی چیست؟

ارتباط غیر کلامی چیست و تعریف ارتباط غیر کلامی چیست ؟ ارتباط غیر کلامی در میان انسان ها شامل تمام حالات ارتباطی میشود که به کلمات و زبان خاصی نیازمند و وابسته نیست و بدون استفاده از مفاهیم و کلمات، با بکارگیری احساسات و عواطف و رفتار و دگرگونی های آشکار برای مخاطب تشریح و تفسیر میشود مانند طرز راه رفتن، ایستادن، نحوه خندیدن، حرکات چهره و چشم ها، لحن صدا، طرز لباس پوشیدن.

بنابراین توجه به کلیه موارد فوق می تواند در نحوه ارتباط با مخاطب و جذب کردن و همکاری و همراهی با او مؤثر واقع شود. مخاطب در آغاز ورود به محل کار یا منزل شما و با دیدن نشانه های غیرکلامی ، در مورد شخصیت و افکار و دیدگاه شما قضاوت می کند. بنابراین سعی شود که شخصیت مثبتی مطابق با واقعیت در ذهن مخاطب بوجود بیاید تا قضاوت خوبی از آن حاصل شود.

تقویت ارتباط غیر کلامی با دیگران

بسیاری از مردم در ایجاد ارتباط غیر کلامی با دیگران مواجه با کاستی هایی میشوند که برخی از دلایل آن عبارتست از:

-پیامهای غیر کلامی قابل تفسیر بر اساس میزان احساس و ادراک مخاطب است.

-پیامهای غیر کلامی مبهم است و میتواند در دو طرف، برداشت های متفاوتی ایجاد کند.

-پیامهای غیر کلامی میتواند ادامه دار باشد یعنی با محو ظاهر پیام، تاثیر آن ادامه یابد.

-پیامهای غیرکلامی وابسته به فرهنگ است مانند سنت ها و مراسم مذهبی که تاثیر آن در مخاطب کاملا متفاوت میتواند باشد.

برای کنترل و مدیریت پیامهای غیرکلامی ، چهار پارامتر از اهمیت برخوردار و مورد توجه قرار میگیرد که شامل پارامترهای آگاهی، تغییر، تقابل و حساسیت است.

اطلاع از میزان و چگونگی ابراز اشتیاق یا نگرانی یا بی تفاوتی شخصی نسبت به مخاطبش را آگاهی مینامند.

تاثیر و دگرگونی ظاهری ناشی از دریافت پیام در افراد را تغییر توصیف کرده اند.

تقابل عبارتست از نتیجه بسیار متفاوت ناشی از اختلاف در معنا و تاثیر پیام در طرفین ارتباط.

از مشخصات ارتباط غیر کلامی اینست که علائم این ارتباط معمولا جداگانه بوجود نمیآیند بلکه بصورت یک مجموعه به هم مرتبط ایجاد میشود. برای مثال برخی تغییراتی که متعاقب خشمگین شدن ایجاد می‌شوند عبارتند از: تنفس سریع، تسریع و تشدید حرکات و گفتار، عرق کردن، سفت شدن عضلات، گشاد شدن چشم‌ها، سرخ شدن چهره.

با توجه به اینکه علائم غیرکلامی اکثراً به صورت ناخودآگاه بوجود میآید، علائم قابل اعتمادی محسوب میشوند. بنابراین اگر در تشخیص هماهنگی مابین ارتباط غیرکلامی و کلامی اختلالی به وجود آید، احتمالا پیام های غیرکلامی بیشتر قابل اعتماد هستند. برای مثال اگر کسی بگوید حالم خوب است ولی چشمانش نشان دهنده غمگینی باشد، این ناهماهنگی با علائم غیر کلامی که چشمان و نوع نگاهش میباشد قابل قضاوت میشود بنابراین نتیجه ارزیابی غمگین بودن او است.

حساسیت افراد مختلف به پیام های غیر کلامی متفاوت است بطوریکه میتواند تاثیر اندک و یا بسیار زیادی را در طرفین پیام داشته باشد.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا