احتمال ابتلا به بيماري قلبي در افراد زير پنجاه سالي كه شغل پرتنش دارند، ‪ ۷۰‬درصد بيشتر از ساير هم سن‌هاي خود است.

محققان مي‌گويند: احتمال ابتلا به بيماري قلبي در افراد زير پنجاه سالي كه شغل پرتنش دارند، ‪ ۷۰‬درصد بيشتر از ساير هم سن‌هاي خود است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از “بي.بي.سي” ،  مجله بيماري‌هاي قلبي اروپا نوشت، افرادي كه شغل پرتنش دارند، فرصت كمتري براي تغذيه مناسب و ورزش دارند و تغييرات بيوشيميايي مهمي هم در بدنشان رخ مي دهد.

اين مطالعه به طور اختصاصي از سال ‪ ۱۹۸۵‬بر روي ‪ ۱۰‬هزار كارمند اداري در انگليس انجام شده است.

محققان دانشگاه “يو سي ال” لندن در مطالعات خود علاوه بر ثبت ميزان نوسان ضربان قلب و فشار خون و اندازه‌گيري ميزان هورمون كورتيزول در خون كه در حالت تنش و اضطراب ترشح مي‌كند، احساس افراد درباره نوع كارشان، ميزان ورزش و فعاليت روزانه، تغذيه و مصرف دخانيات و مشروبات الكلي را بررسي كرده‌اند.

دكتر “تاراني چاندولا” سرپرست گروه محققان، درباره اين تحقيق مي‌گويد: “طي دوازده سالي كه افراد مورد مطالعه را زير نظر داشتيم، متوجه شديم استرس كاري مزمن با بروز بيماري‌هاي قلبي- عروقي در ارتباط است و اين پيوند در زنان و مردان زير پنجاه سال بيشتر است.”
به گفته دكتر چاندولا، ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي در اثر تنش كار در افراد نزديك به سن بازنشستگي كمتر است زيرا اين افراد در معرض تنش كمتري هستند.

به گزارش محققان دانشگاه يو سي ال‌لندن، يكي از عوامل مهم در ابتلا به بيماري‌هاي قلبي- عروقي تغيير شيوه زندگي است زيرا، احتمال كاهش مصرف ميوه و سبزي در افرادي كه در معرض كارهاي پرتنش هستند، بيشتر از ديگران است و در اين حال تغييري در ميزان نوشيدن مايعات در اين افراد ديده نمي‌شود.

به گفته محققان، آنها به ساز و كارهاي زيست شناختي ارتباطدهنده تنش با بروز بيماري قلبي-عروقي هم پي برده‌اند.

ارتباط تنش با بيماري‌هاي قلبي از قبل شناخته شده بود ولي اين موضوع پيش از اين ثابت نشده بود.

براين اساس، تنش و استرس با تاثير بر عصب “واگ” كه عصب دهم مغزي است، تپش قلب را دچار مشكل مي‌كند.

عصب واگ تنظيم ضربان قلب را بر عهده دارد.

از سوي ديگر، استرس با تاثير بر دستگاه عصبي-هورموني باعث افزايش ترشح بعضي هورمون‌ها مي‌شود.

به عنوان مثال، ميزان هورمون كورتيزول در خون كارگرهايي كه كارهاي پرتنش دارند، بالاتر از حد طبيعي است.

در اين حال، با اين كه سن افراد بر تاثير تنش‌هاي شغلي بر بروز بيماري هاي قلبي-عروقي تاثير دارد، مقام و رتبه كاري در به وجود آمدن اين بيماري ها نقشي ندارد.

به گفته “جون ديويسون” از مسوولان بنياد قلب بريتانيا، اين تحقيق نشان مي‌دهد، با شناسايي راه‌هاي كاهش تنش و ورزش و فعاليت بدني مناسب مي‌توانيم خطر بروز بيماري قلبي را كاهش دهيم.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا