اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

آیا سوزش متمادی مری بیماری ست؟

یک فوق تخصص گوارش گفت: راه‌یابی اسید معده به مری به دلیل شل شدن عضلات نگهدارنده اسلیتر تحتانی مری است، در این حالات اسید معده دیواره‌های نازک و حساس مری را سوزانده و آن را دچار خراش و زخم می‌کند.

دکتر محمدجعفر فرهوش با بیان این مطلب افزود: سوزش مری علامت شایعی است که در بیماری رفلاکس دیده می‌شود و زمانیکه ترشحات معده به سمت مری می‌رود باعث احساس سوزش و ترش کردن در بیماران می‌شود.

وی ادامه داد: این عارضه در افراد چاق، پرخور و کم تحرک بیشتر دیده می‌شود و متاسفانه در کشور ما این عارضه بیشتر شده چون فست فود خوری و اضافه وزن بیشتر شده است.

فرهوش اضافه کرد: یکی از علل راه‌یابی اسید معده به مری شل شدن عضلات و ساختمان نگهدارنده اسلیتر تحتانی مری است، وقتی غذا می‌خوریم بعد از عبور لقمه از مری به معده، مری باید بسته شود، اما در افرادی که این عارضه را دارند یا به خوبی بسته نمی‌شود یا زیادی بسته می‌ماند.

این فوق تخصص گوارش اظهارداشت: در این حالات اسید معده که ماده‌ای بسیار قوی است به سمت مری برمی‌گردد و دیواره‌های نازک و حساس مری را سوزانده و آن را دچار خراش و زخم می‌کند.

وی با اشاره به راه‌های درمان این عارضه تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات کاهش وزن است، عدم مصرف دخانیات، الکل، غذاهای چرب و پرنمک نیز از دیگر راه‌های کنترل این عارضه است. مصرف داروهایی موسوم به پروتن پمپ لیپیتور مانند امپرازول، پنتوپرازول و … در درمان این بیماران به کار می‌رود.

فرهوش گفت: سالی یک یا ۲ مرتبه هر کسی ممکن است این عارضه را تجربه کند، اما زمانیکه این عارضه در هفته چند مرتبه رخ دهد بیماری محسوب می‌شود.

این فوق تخصص گوارش توصیه کرد: افرادی که دچار این عارضه هستند باید از پرخوری دست بردارند و وزن کم کنند، بلافاصله بعد از غذا دراز نکشند و سه ساعت قبل از خواب غذا نخورند ضمن اینکه در هنگام خواب فاصله سر از زمین را افزایش دهند.طبنا

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *