آناتومی روده کوچک و عملکرد این بخش از دستگاه گوارش

به طور کلی روده کوچک قسمتی از سیستم گوارشی به شمار می آید که بخش عمده عمل هضم و جذب غذا در آن صورت می گیرد. آناتومی روده کوچک از انتهای پیلور شروع شده و تا دریچه ایلئوسکال ادامه می یابد یعنی از پیلور معده شروع شده و در محل اتصال به روده کور پایان می پذیرد.

آشنایی با آناتومی روده کوچک

بهتر است بدانید روده کوچک یا روده باریک که با نام علمی Small intestine نیز شناخته می شود بخشی از دستگاه گوارش محسوب می شود که بین معده و روده بزرگ قرار گرفته و بیشتر گوارش و جذب مواد غذایی در آن انجام می شود. مواد شیره روده، لوزالمعده و صفرا به روده کوچک می ریزند.

خصوصیات و اناتومی روده کوچک

روده کوچک را می توان طولانی ترین بخش دستگاه گوارش دانست که تقریبا ۵ تا ۶ متر طول خواهد داشت. از آنجایی که روده باریک قطری بین ۲ تا ۴ سانتی متر دارد به آن روده باریک یا روده کوچک گفته خواهد شد.

اولین قسمت از روده کوچک که بلافاصله پس از معده قرار دارد اصطلاحا دوازدهه نامیده شده است. دوازدهه کوتاه ترین بخش از روده کوچک محسوب می شود و دو بخش دیگر نیز از روده کوچک پس از دوازدهه قرار دارند. این دو قسمت به ترتیب شامل تهی روده و درازروده خواهند بود.

جالب است بدانید که روده کوچک ۶۷۰ تا ۷۶۰ سانتی متر طول و ۳ تا ۴ سانتی متر قطر دارد و به این ترتیب طولانی ترین قسمت دستگاه گ.ارش را تشکیل خواهد داد. این بخش از لوله گوارشی از دریچه پیلور که محل اتصال روده کوچک با معده است، شروع می شود و در دریچه کورروده محل اتصال با روده بزرگ خاتمه خواهد یافت.

بخش های مختلف روده کوچک

همچنین بخش های اصلی عملکردی روده شامل دوازدهه، تهی روده و درازروده خواهد که در ادامه به بیان هر کدام از آن ها به صورت مجزا بپردازیم.

ساختمان روده کوچک

دوازدهه یکی از بخش های آناتومی روده کوچک می باشد که ۲۳ تا ۲۸ سانتی متر طول داشته و یک منحنی C شکل را تشکیل خواهد داد که سر لوزالمعده را احاطه می کند. در واقع اولین بخش روده کوچک که به لامپ دوازده معروف است وسیع ترین قسمت آن خواهد بود. این بخش کاملا افقی بوده و در قسمت عقبی پیلور و تا حدودی در پشت کیسه صفرا قرار می گیرد.

قسمت دوم دوازدهه به صورت عمودی به سمت پایین و در مقابل هیلوم کلیه راست یا همان نقطه ورود یا خروج رگ های خونی، اعصاب و مجرای ادرار جای گرفته است. درون این قسمت از دوازدهه مایعات و ترشحات پانکراس و صفرا جریان دارند.

قسمت سوم دوازدهه نیز به صورت افقی از سمت چپ در مقابل آئورت و بزرگ سیاهرگ زیرین قرار گرفته است. قسمت چهارم نیز به سمت بالا و قسمت چپ مهره های کمری پیش می رود و سپس با یک پیچش به سمت پایین خم شده و در نهایت به بخش دوم روده کوچک متصل می شود.

توجه داشته باشید که تهی روده تقریبا دو پنجم فوقانی روده کوچک را تشکیل می دهد و مانند درازروده دارای پیچش های زیادی است که توسط روده بند به دیواره خلفی شکم متصل شده است.

بخش های مختف روده انسان

درازروده نیز سه پنجم باقی مانده از روده کوچک محسوب می شود که اگرچه نقطه مشخصی به عنوان محل پایان تهیه روده و شروع درازروده وجود ندارد اما به صورت کلی تهی روده قسمت فوقانی و چپ شکم را در زیر سطح ساب کوستال ینی در سطح دنده شماره ۱۰ شعال می کند. در حالی که درازروده در قسمت پایین و راست شک قرار گرفته و انتهای آن به روده بزرگ می رسد.

لایه های ماهیچه ای آناتومی روده کوچک

به صراحت می توان گفت که ترتیب لایه های ماهیچه ای آناتومی روده کوچک در تمام طول این اندام یکنواخت است. در واقع لایه درونی آن دارای ماهیچه های حلقوی بوده و ضخیم تر از لایه خارجی می باشد. لایه خارجی از ماهیچه های طولی تشکیل شده و بیرونی ترین لایه روده کوچک معمولا توسط پرده صفاقی پوشیده شده است.

خون رسانی و اعصاب

در واقع سرخرگ روده بندی بالایی و سرخرگ دوازدهه بالایی از دسته رگ هایی به شمار می آیند که به روده کوچک خون رسانی خواهند کرد. این رگ ها بین لایه های روده بند جریان یافته اند. روده بند لایه است که روده را به دیواره حفره شکمی متصل می کند.

لایه های ماهیچه ای روده کوچک

معمولا خون از طریق روده به وسیله سیاهرگ روده بند پایینی خارج شده و به همراه خون سیاهرگ های طحال به سیاهرگ باب کبدی می ریزید و سپس از آنجا به کبد می رود. لازم به ذکر است که روده کوچک تحت کنترل سیستم های عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک قرار می گیرد البته که عصب واگ بخش پاراسمپاتیک آن را ایجاد می کند.

این اعصاب معمولا توسط انشعابات شبکه ای اعصاب به نام اعصاب روده بند بالایی و اعصاب خورشیدی کنترل خواهند شد.

ساختمان روده باریک

به طور کلی روده کوچک یا باریک از نظر ساختمانی دارای چهار لایه مختلف می باشد که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم.

این لایه غشای سروز بوده و با عنوان صفاق شناخته خواهد شد.

این لایه نیز شامل دو ردیف رشته های طولی در خارج و رشته های حلقوی در زیر آن خواهد بود.

  • لایه زیر مخاطی:

این لایه از بافت همبندی زنبوری تشکیل شده و حاوی مقدار زیادی عروق خونی لنفاوی و شبکه عصبی می باشد.

ماهیچه های روده در انسان

لایه مخاطی به صورت چین خوردگی های متعدد و نزدیک به هم می باشد که ان چین خوردگی ها باعث می شود سطح ترشحی مخاط روده مانند جذب مواد در روده بسیار وسیع باشد. این لایه باعث می شود تا غذا در روده آهسته تر عبور کند و فرصت بیشتری برای جذب مواد داشته باشد.

پس از پایان مبحث آناتومی روده کوچک پیشنهاد می کنیم که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب آناتومی معده و آناتومی دستگاه گوارش نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا