آموزش سودوکو با روش کراس هچینگ و اسلایسینگ

سودوکو یکی از بازی های فکری جالب است که در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم به آموزش سودوکو با دو روش ابتدایی بپردازیم. تا اگر مبتدی و نا آشنا هستید شما نیز بتوانید به حل این جدول اعداد جذاب بپردازید.

آموزش سودوکو با دو روش ابتدایی

سودوکو مخفف عبارتی ژاپنی است که به نوعی مربوط به جدول اعداد می باشد. این جدول اعداد؛ امروزه یکی از سرگرمی های رایج در سراسر دنیا محسوب می شود. همچنین این بازی فکری جالب، طرفداران زیادی در کشورهای مختلف دنیا دارد. سودوکو مخفف عبارت ژاپنی «ارقام باید تنها باشند»، است.

اگرچه این بازی نخستین بار در یک مجله پازل امریکایی در سال ۱۹۷۹ منتشر شد اما انتشار آن به شیوه مستمر و مداوم برای اولین بار به سال ۱۹۸۶ در ژاپن باز می گردد و از سال ۲۰۰۵ این سرگرمی محبوبیت جهانی پیدا کرد و اولین مسابقه ملی آن در سال ۲۰۰۸ در فیلادلفیا برگزار شد.

بازی سودوکو سالیان متمادی در ژاپن و ایالات متحده امریکا حضور داشته و در واقع شاخه ای از پازل چهارخانه جادویی می باشد که انسان را از آغاز تاریخ به خود مجذوب کرده است. از این رو جای تعجب ندارد که ناگهان این چنین با استقبال روبرو شود. این بازی شامل همه آنچه است که یک انسان کنجکاو به دنبال آن است.

در ابتدا اندکی اسرار آمیز و پیچیده به نظر رسیده ولی بعد به صورت مسئله ای که ما تصور می کنیم می توان حلش کرد، تبدیل می شود و در نهایت بعد از یافتن پاسخ و حل جدول، احساس پیروزی و غرور خاصی به فرد دست می دهد. این نوع جدول سبب تقویت فکر و ذهن انسان می شود، از این رو از سودوکو در بسیاری از مسابقات به جهت سنجش قابلیت تفکر استفاده شده و در بیشتر فستیوال ها به مقام اول جهانی در بین بازی های سرگرمی دست پیدا می کند.

در کشور ما برای نخستین بار روزنامه همشهری در سال ۱۳۸۵ اقدام به چاپ جدول سودوکو به طور روزانه نمود. در ادامه به کمک دو روش ابتدایی این آموزش یعنی کراس هچینگ و اسلایسینگ به سادگی می توانید بیشتر سودوکو های ساده تا متوسط را حل کنید.

شایان ذکر است نوع متداول سودکو ، در حقیقت نوعی جدول است که شامل ۹ ستون افقی و ۹ ستون عمودی است و کل جدول نیز به ۹ جدول کوچکتر تقسیم می شود. این جدول ۹*۹ باید با اعداد ۱-۹ هم پر شود.

روش کراس هچینگ

سودوکو نوعی بازی با اعداد می باشد و قابل ذکر است پر کردن جدول سودوکو توسط کودکان نیز می تواند برای فعالیت ذهنی آن ها خیلی مفید باشد. همچنین این سرگرمی مناسب کودکانی است که به تازگی اعداد را یاد گرفته و برای تقویت ریاضی آن ها موثر است. همانطور که اشاره شد نوع متداول سودوکو جدولی ۹*۹ است که کل جدول نیز به ۹ جدول کوچکتر ۳*۳ تقسیم می شود.

در این جدول چند عدد به صورت پیش فرض نوشته شده که باید بقیه اعداد با رعایت سه قانون زیر پیدا کنید.

  1. در هر سطر جدول، اعداد ۱-۹ بدون تکرار قرار گیرد.
  2. در هر ستون جدول اعداد ۱-۹ باید بدون تکرار قرار گیرد.
  3. در هر ناحیه ۳*۳ جدول باید اعداد ۱-۹ بدون تکرار جای گیرد.

تصویر زیر یک سودوکوی معمولی را نشان می دهد. که دارای ۹ ستون عمودی و ۹ ردیف افقی است. که توسط خطوط پر رنگ تر به ۹ خانه ۳*۳ تقسیم شده اند. به هر مربع ۳*۳ که توسط خطوط پر رنگ تر احاطه شده یک جعبه اطلاق می شود. در ابتدا، تعدادی از خانه ها دارای عدد می باشند و وظیفه شما پر کردن خانه های خالی جدول می باشد. طوری که هیچ عددی در یک ستون، ردیف و جعبه تکرار نشود.

برای شروع آموزش سودوکو با روش کراس هچینگ مراحل زیر را دنبال کنید. شایان ذکر است ابتدایی ترین روش برای حل سودوکو همین روش می باشد. در این روش جدول را جعبه به جعبه باید مورد بررسی قرار دهید.

۱. به نخستین جعبه (بالا و سمت چپ) نگاه کنید. ۵ خانه خالی دارد. همه اعداد ۱ تا ۹ باید درون جعبه قرار بگیرند. به این ترتیب ۱-۲-۳-۵ و ۹ اعدادی می باشند که باید درون خانه های خالی این قسمت قرار بگیرند.

۲. از عدد ۲ شروع کنید (فرقی ندارد که با چه عددی شروع می کنید). با توجه به این قانون که  در هر ردیف و هر ستون هر عدد فقط یک بار می تواند تکرار شود به اطراف جعبه نگاه نموده بعد ردیف و ستون هایی که دارای عدد ۲ هستند را در ذهن(یا باخط) از جعبه حذف کنید.

کاملا مشخص است که عدد ۲ باید در این خانه باقی مانده قرار بگیرد.

۳. به همین ترتیب می توان جایگاه عدد ۳ را هم پیدا کرد.

این مرتبه نیز فقط یک خانه بافی مانده و جایگاه عدد خیلی زود پیدا می شود. ولی همیشه هم این طور نیست که در ابتدای کار به جواب برسید به طور مثال در مورد عدد ۵ نتیجه زیر حاصل می شود.

۴. فقط یک عدد در امتداد جعبه قرار دارد و سه خانی خالی مانده است. در مورد ۱ و ۹ هم نتیجه های مشابهی به دست می آید. از این رو به سراغ جعبه بعدی بروید.

از عدد ۳ شروع کنید. نتیجه زیر حاصل می شود:

همانطور که مشاهده می کنید دو خانه جدول خالی باقی می ماند. در این باره به نکته زیر دقت کنید.

در سودوکو اگر یکی از اعداد جعبه را اشتباه قرار دهید، اعداد جعبه های مجاور هم نادرست و یک زنجیره از اعداد اشتباه ایجاد می شود. و پی بردن به اشتباه اولیه در این حالت خیلی سخت است. از این رو تنها عددی را بنویسید که از صحیح بودن آن اطمینان دارید و این که با حدس عمل نکنید.

روش اسلایسینگ

آموزش سودوکو با روش اسلایسینگ هم تقریبا شبیه روش قبلی می باشد. با این فرق که در این روش به جای بررسی مربع تکی باید به بررسی گروه سه تایی از مربع ها یا جعبه های بپردازید.

به طور مثال در جدول زیر می خواهیم عدد ۷ را در سه جعبه سمت راست قرار دهیم. با رسم خطوط به راحتی می توان جایگاه عدد ۷ را در مربع وسطی و بعد بالایی مشخص کرد.

روش های کراس هچینگ و اسلایسینگ اساسا شبیه هم می باشند ولی در مجموع اسلایسینگ موثرتر خواهد بود. هر گاه در روش اسلایسینگ با مشکل روبرو شدید و حل جدول گیج کننده شد، کار را با کراس هچینگ ادامه دهید. به کمک این دو روش می توان سودوکوهای آسان و متوسط را حل کرد.

تنها کافی است روش را به طور مداوم به کار گیرید و هر بار ببینید که چه اعداد جدیدی را می توان در خانه ها قرار داد. به این ترتیب می توان سودوکو را تکمیل کرد. با اندکی تمرین، به تدریج متوجه خواهید شد که نیاز نیست تمام سودوکو را برای جای اعداد زیر و رو نمایید و در می یابید که کدام جعبه ها قابلیت اضافه کردن عدد را دارند.

از همراهی شما با این مطلب سپاسگزاریم و اکنون که با ابتدایی ترین روش های آموزش سودوکو آشنا شدید. در ادامه پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با انواع سرگرمی برای افراد تنها و بازی فکری روی لینک های مزبور کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا