آفات درخت زردآلو و نحوه مقابله با آفت های این درختان

همانطور که می دانید درخت زردآلو از جمله میوه های تابستانی به شمار می آید که اگر در شرایط مناسب نگهداری شوند طرفداران بسیار زیادی خواهند داشت. یکی از مهم ترین بخش های نگهداری زردآلو دور نگه داشتن از بیماری و آفات مانند شته سبز، لارو برگ خوار و انواع قارچ است که به درخت آسیب جدی وارد می کنند.

آشنایی با آفات درخت زردآلو

بهتر است بدانید که آفات درخت زردآلو معمولا حشراتی کوچک با جسمی نرم هستند که به هر باغی راه پیدا می کنند و با مکیدن مایعات غنی از مواد مغذی موجود در گیاهان تغذیه می کنند. در مواردی زیادی نیز می توانند گیاهان را به میزان قابل توجهی تضعیف نمایند و به گل ها و میوه ها آسیب برسانند.

انواع آفات درخت زردآلو

معمولا آفات درختان زردآلو به سرعت تکثیر می شوند و به همین خاطر کنترل آن ها پیش از شروع تولید مثل بسیار حائز اهمیت خواهد بود. همچنین بسیاری از مراحل رشد و تولید مثل این آفات می تواند در یک فصل رخ دهد. البته که حرکت اغلب آفات بسیار کند است و اگر سریعا برای درمان آن اقدام کنید از نابودی گیاهتان جلوگیری خواهد شد.

با این حال در ادامه سعی کرده ایم تا تمامی آفات رایج در درختان زردآلو و همچنین اصول رفع و نابودی آن ها را به صورت کامل شرح دهیم:

آفات شته در درختان زردآلو

به طور کلی یکی از مهم ترین آفات درخت زردآلو شته سبز می باشد که بین ۱.۵ تا ۲ میلی متر طول دارد و به سختی مشاهده می شود. این آفت گونه های مختلفی از جمله سیاه، سفید، زرد، سبز روشن، خاکستری، صورتی و قهوه ای را شامل خواهد شد.

معمولا پوشش آفت های شته سبز از جنس پشم یا موم بوده و بدن آن ها نیز گلابی شکل و با آنتن های طولانی می باشد. این شته ها دارای لوله های کوتاهی هستند که از انتهای آن ها بیرون شده است. شته های سبز کامل نیز با توجه به نوع خود از آب گیاهان مصرف می کنند و به تمام قسمت های گیاه هجوم خواهند آورد.

جالب است بدانید که برخی از این شته ها به گیاهان مختلف جمله می کنند و برخی از آن ها تنها از یک گیاه تغذیه خواهند کرد. شته های سبز معمولا به برگ های زیرین درخت زردآلو حمله می کنند.

تاثیر شته ها بر رشد درختان زردآلو

  • چگونگی مقابله:

برای کنترل این آفت بایستی در طول روز مقداری آب سرد بر روی برگ ها بپاشید. انجام این کار تاثیر بسیار زیادی بر کنترل آفات دارد. همچنین می توانید گیاه را به وسیله آرد غبار روبی کنید و یا از صابون های حشره کش، روغن های باغبانی و روغن چریش استفاده نمایید. می توانید با به کار بردن ترکیب آب و چندین قطره صابون در طول مدت زمان کوتاهی آفات شته سبز را از بین ببرید.

ترکیب دیگری که برای این آفت مناسب است شامل ترکیب آب و صابون و فلفل کاین خواهد بود. برای این کار بایستی یک لیتر آب، یک قاشق چایخوری صابون مایع و یک فلفل کاین را با یکدیگر میکس نمایید و سپس بر روی برگ ها بپاشید. همچنین برای افزایش تاثیر این ترکیبات می توانید از ایزوپروپیل الکل به صورت جداگانه برای دفع شته ها استفاده نمایید.

آفت لارو برگخوار

به صراحت می توان گفت که لارو برگخوار دشمن اصلی برگ و جوانه های درختان درختان و گیاهان زینتی از جمله زردآلو می باشد. این آفت معمولا در اوایل بهار فعالیت خود را آغاز می کند و از برگ ها و جوانه ها تغذیه خواهد کرد. این لارو ها زمان تغذیه تار های ابریشمی تولید می کنند و موجب پیچیدگی برگ های گیاه می شوند.

هجوم آفات به درختان هسته دار

همچنین حشره کامل لارو برگخوار نیز به صورت پروانه بوده که سر قهوه ای، بال هایی روبه جلو و مستطیلی شکل با زمینه زرد رنگ دارد.

بر روی هر کدام از بال ها نوار قرمز رنگی به شکل مارپیچ وجود خواهد داشت که در لارو های نر بیشتر نمایان است. در لارو های ماده نیز به وسیله خط های رنگی نامنظم پوشیده خواهد شد. طول این لارو ها معمولا ۲۵ میلی متر بوده و رنگ آن ها نیز بر اساس نحوه تغذیه شان متفاوت می باشد.

  • چگونگی مقابله:

بهتر است بدانید که اردیبهشت ماه همزمان با تخم ریزی پروانه ها و اوایل فروردین زمان تغذیه لارو هایی تازه از تخم خارج شده می باشد. برای از بین بردن این آفت بایستی از سم های نفوذی مانند دیازینون و یا کونفیدوز به اندازه یک در هزار هنگام مشاهده آفت لارو برگخوار و در زمان تعیین شده در باغ استفاده نمایید.

بیماری غربالی

این بیماری در اغلب نقاط ایران به انواع درختان میوه هسته دار مانند زردآلو، هلو، شلیل، آلبالو، بادام و در برخی مواقع به گیلاس خسارت وارد می کند و به دلیل جوش ها و لکه هایی که روی میوه زردآلو به وجود می آورد ارزش صادراتی برگه میوه و قیسی را تا حد زیادی کاهش داده و در نهایت طعم نامطبوعی به میوه خواهد داد.

چگونگی از بین بردن آفات درخت زردآلو

این بیماری نوع غربالی در درختان زردآلو موجب سوراخ شدن برگ ها می شود و با وجود اینکه بیشتر مواقع به میوه، بر و سرشاخه های درخت صدمه می زند اما اندام های مورد حمله در میزبان های مختلف با یکدیگر متفاوت خواهند بود. برای رفع این عارضه بایستی اقدامات لازم را انجام دهید.

قارچ ها

توجه داشته باشید که قارچ ها معمولا در طول فصل زمستان و سایر مواقع مساعد بر روی شاخه های بریده شده یا جوانه های آلوده تا سال بعد باقی می ماند. در هوای بارانی و مرطوب نیز در اثر ترشح آب پراکنده شده و تولید آلودگی می کند.

به طور کلی توسعه آلودگی بیماری ارتباط مستقیم با میزان بارندگی در فصل بهار و پاییز داشته و در فصل زمستان نیز ادامه دار بوده و تنها در سرمای بیش از حد متوقف خواهد شد.

  • چگونگی مقابله:

توصیه می شود که برای جلوگیری از به وجود آمدن قارچ در درختان زردآلو اقدام به سوزاندن و هرس اندام های آلوده به قارچ نمایید. همچنین می توانید هرس درخت زردآلو را انجام دهید. البته که پس از پایان هرس بایستی وسایل استفاده شده را با ماده بردوفیکس رقیق نشده به خوبی ضدعفونی نمایید.

انواع قارچ های درخت زردآلو

همچنین در ادامه نیز پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب پرورش و کاشت زردآلو و آفات درخت بادام نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا