آشنایی با گال

گال

گال از بیماریهای خارش دار پوست است، که به وسیله یک کرم ریز هشت پای نقب زننده موسوم به سارکوپت اسکیبی (sarcopetes scabiei) ایجاد می گردد.حضور انگل (کرم)منجر به خارش شدید در ناحیه نقب(تونل) می شود.

ناراحتی زیادی که از گال ایجاد میشود ، نیاز شدید به خارش است به خصوص زمانی که فرد در رختخواب است.

گال واگیردار است و به سرعت منتشر، به خصوص در اثر تماسهای فیزیکی در افراد یک فامیل ،محل های مراقبت از کودکان، کلاس های درس،خانه های مراقبت از بیماران .

 به خاطر طبیعت مسری بودن گال است که پزشکان اغلب درمان را برای تمامی افراد خانواده و افراد در تماس برای از بین بردن انگل توصیه می کنند.

داروهایی که به پوست مالیده می شود موجب کشته شدن انگل ها می شود ، هرچند که شما ممکن است تا چند هفته خارش را داشته باشید.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های گال عبارتند از :

–  خارش . به صورت شدید و اغلب اوقات در شب هنگام.

–   نشانه های نامنظم و ظریف که از تاول های ظریف و بلندی های کوچک در سطح پوست درست شده است.

–   نشانه های قلم شکل یا شیاری، مشخصأ در چین پوست شما دیده می شود.اگرچه هر قسمت از بدن ممکن است درگیر شود.

گال اغلب اوقات در جاهای زیر پیدا می شود:

– بین انگشتان

–  در زیر بغل

–  اطراف کمر

–  داخل مچ ها

– سطح داخلی آرنج

–  کف پاها

–  اطراف پستان ها

–  اطراف آلت تناسلی مردانه

–  روی باسن ها

–  روی زانوها

–  بر تیغه های شانه ها

علل ایجاد

انگلی که موجب بیماری گال در انسان می شود بسیار ریز و میکروسکوپی است و بدون زره بین و بزرگنمایی قابل دیدن نمی باشد . انگل ماده درست در زیر پوست شما شروع به نقب زدن می کند و ایجاد یک تونل کرده و در آن تخم گذاری می کند.

تخم ها در عرض 21 روز رسیده ، و انگل های جدید کار خود را در سطح پوست شروع می کنند، و در آنجا بالغ شده و می توانند به دیگر مناطق پوست شما و یا پوست دیگران گسترش یابند. خارش گال در نتیجه واکنش حساسیتی بدن شما به انگلها، تخم ها و بقایای بدن آنها است.

تماس فیزیکی نزدیک و نه زیاد لباس مشترک و یا به رختخواب رفتن با فرد آلوده می تواند موجب انتقال انگل شود.

سگ ها، گربه ها و انسان ها می توانند هر کدام از به وسیله گونه های خاصی از انگل در گیر شوند.هر گونه از انگل نوعی خاص از میزبان را ترجیح می دهد و به مدت زیاد در خارج از میزبان خاص خود زنده نمی ماند.

بنابر این انسانها یک واکنش موقتی پوستی در نتیجه تماس با انگل گال حیوانات دارند.ولی افراد به صورت خیلی بعید ممکن است گال را از این منبع دریافت کنند تا از منابع انسانی آن در نتیجه تماس .

چه زمان به مشاوره پزشکی نیاز است؟

دوش گرفتن و انجام کارهای خارج از بورس گال را برطرف نمی کند.در صورتی که شما علائم ونشانه های گال را دارید و یا با فردی که گال دارد در تماس هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بسیاری از وضعیت های پوستی، مانند درماتیت ها و اکزما ،همراه با خارش و برآمدگی هایی در سطح پوست هستند. اگر شما یک پوست تحریک شده ،خارش دار دارید پزشک خود را برای تعیین علت دقیق آن ملاقات نمایید، در نتیجه درمان مناسب را دریافت می کنید.

گال می تواند به عنوان یک مسئله دائمی و شایع در بعضی از گروه ها باشد، افرادی که سیستم ایمنی آنها به هم خورده است،مانند افرادی که دچار HIV ویروس ایدز یا لوسمی مزمن هستند. گال همچنین می تواند یک مشکل برای آنها که خیلی نحیف هستند،مانند افرادی که در بیمارستانها و آسایشگاه های مراقبتی  هستند.

تشخیص و غربالگری

برای تشخیص گال ، پزشک شما پوست شما را معاینه می کند، دنبال نشانه های انگل از جمله تونل مشخصه آن. وقتی که پزشک شما بر یک تونل متمرکز شد ، وی از آن ناحیه پوست درگیر تراشیده و در زیر میکروسکوپ آزمایش می کند.آزمایش میکروسکوپی وجود انگل ها و تخم های آن را  مشخص می کند.

عوارض

خاراندن شدید پوست موجب شکسته شدن پوست و اجازه به عفونتهای ثانویه باکتریایی مانند زرد زخم می دهد که ایجاد شود.زرد زخم یک عفونت سطحی پوست است که اغلب به وسیله استاف(staphylococci ) ایجاد شده و گاه گاهی به وسیله باکتری استرپ (streptococci).

درمان

درمان شامل از بین بردن آلودگی گال به وسیله دارو است.چند نمونه کرم و محلول در دسترس است.شما معمولأ دارو را بر تمام سطح بدن مالیده ، از ناحیه گردن به پایین و اجازه می دهید که به مدت حداقل 8 ساعت بر روی بدن شما بماند.

دو دارو که خیلی زیاد توصیه می کنند پرمتینpermethrin(Elimite,Acticin)  و کروتامیتونEurax)). اگرچه این داروها بیدرنگ انگل ها را می کشد، شما باید دریابید که خارش کاملأ تا چند هفته متوقف نمی شود.

پزشکان گاهی از اوقات داروهای خوراکی برای افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند و یا برای افرادی که به داروهای موضعی لو سیو ن ها و کرمها ی جواب نمی دهند توصیه می کنند.

چون گال خیلی راحت گسترش می یابد ،پزشک شما ممکن است درمان را برای تمامی اعضاء خانواده و جفت جنسی آنها توصیه کند هرچند که هیچ علامتی از آلودگی به انگل نشان ندهند.

پیشگیری

برای جلوگیری از دوباره آلوده شدن و همچنین پیشگیری از گسترش انگل به دیگر افراد، این مراحل را در نظر بگیرید:

–   تمامی لباس ها و زیر جامه ها را تمیز کنید. با استفاده از آب گرم و صابون ، تمامی لباس ها ، حوله ها و لوازم خواب که استفاده شده باید قبل از درمان شسته شود.آنها را با حرارت زیاد خشک کنید.اقلامی که به خشک شویی نیازمند است در منزل نمی توانید بشویید.

–   انگل ها را گرسنه نگه دارید.اقلام غیر قابل شستشو را در یک کیسه نایلون سربسته کرده و درجایی دور از دسترس مانند  گاراژ خود برای 2 هفته نگه دارید.انگل ها اگر برای یک هفته غذایی به آنها نرسد از بین می روند.

مراقبت های فردی

خارش ممکن است تا مدتی بعد از استفاده دارو برای کشتن انگل ها باقی بماند.این مراحل شما را برای پیدا کردن راهی جهت راحت شدن از خارش کمک می کند.

– خنک کردن وخیس کردن پوست.غوطه ور شدن در آب سرد و یا گذاشتن یک پارچه خیس و خنک بر ناحیه تحریک شده پوست شما خارش را کاهش می دهد.

–  مالیدن محلول های آرامش بخش. محلول کالامین که حتی بدون نسخه پزشک در دسترس است ، می تواند به صورت موثری موجب از بین بردن درد و خارش به خاطر محرک های جزیی پوست شود.

–  استفاده از آنتی هیستامین ها.با تجویز پزشک خود می توان از آنتی هیستامین ها برای غلبه بر خارش ناشی از آلرژی  استفاده کرد.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا