آشنایی با نکات کار با دستگاه فشار خون

فشار خون یکی از مهم ترین فاکتورهایی می باشد که برای سلامتی است و برخی از افراد باید دائما مراقب فشار خون خود باشند تا دچار حوادث ناگواری نشوند. برخی از افراد دوست دارند که این مراقبت ها را در خانه انجام دهند بنابراین باید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید و کار با دستگاه فشار خون را بلد باشید تا بتوانید این کار را به درستی انجام داده و فشار خون عزیزان خود را به درستی اندازه گیری نمایید.

فشار سنج با مدل های متفاوت

کار با دستگاه فشار خون در خانه

فشار خون نباید از یک حد نرمالی بالا تر و از یک حد نرمالی پایین تر برود در غیر این صورت فرد به بیماری های فشار خون مبتلا خواهد شد. بسیاری از افراد از این که دائما مورد پایش قرار بگیرند اضطراب می گیرند و این اضطراب می تواند منجر به افزایش مشکلات شدید در بدن فرد شده و در نهایت فشار خون فرد به شدت بالا خواهد رفت از این رو پیشگیری و پایش بیش از حد برای افرادی که دارای فشار خون مخی باشند توصیه نمی شود. بهترین نوع فشار سنجی که می توانید از آن در خانه استفاده کرده و فشار خود و یا دیگران را به درستی اندازه گیری کنید نوع دیجیتالی آن می باشد.

نکات اندازه گیری فشار خون در خانه

برای این که بتوانید فشار خون افراد را در خانه اندازه گیری کنید نیاز است تا یک سری نکاتی را رعایت کنید. در ادامه شما را با راهنمای این کار آشنا می کنیم تا بدون نیاز به متخصص بتوانید به راحتی در خانه به اندازه گیری فشار خون خود و دیگران بپردازید.

 • قبل از این که بخواهید فشار خون افراد را اندازه گیری کنید باید او را در وضعیتی آرام و راحت قرار دهید. در غیر این صورت اگر فرد نا آرام باشد فشار خون او درست نشان داده نمی شود.
 • در اولین اندازه گیری فشار خون به دلیل وجود اضطراب بالاتر نشان داده می شود و معمولا باید دو بار این کار را انجام داده و فشار خونی که برای بار دومین بار نمود پیدا می کند به فشار خون واقعی نزدیک تر است.
 • در سالمندان باید این کار از هر دو دست آن ها انجام شود و فشار خونی که بیش تر می باشد باید مورد نظر قرار داد و در نتیجه دارو های لازم به آن ها داده شود.

کار با دستگاه فشار خون

 • اگر فردی باردار می باشد و. شما می خواهید فشار خون او را اندازه گیری کنید لازم است تا او در حالت نشسته باشد و در این دوران استفاده از فشار سنج سنج های دیجیتالی بسیار بهتر و راحت تر می باشد و فشار خون دقیق تر نشان داده می شود.
 • به صورت کلی فشار خون در طی روز متغیر می باشد و نیاز است برای افرادی که مشکل فشار خون دارند این مورد در طی شبانه روز و در ساعات مختلفی اندازه گیری گردد. این کار برای افرادی که تحت پایش می باشند بسیار ضروری می باشد.
 • اگر فردی در پایش فشار خون می باشد و دارو استفاده می کند باید زمان هایی که فشار او را اندازه گیری می کنید را به همراه زمان استفاده از دارو نوشته شود.
 • اگر از فشار سنج های دستی استفاده می کنید سعی کنید از باد کردن زیاد آن ها خودداری نمایید در غیر این صورت رگ ها ورم کرده و بر روی فشار خون تاثیر می گذارد و عدد درستی به شما نشان داده نمی شود. در واقع این کار منجر به بالا رفتن فشار خون دیاستولی شده و فشار خون سیستولی را کاهش می دهد.
 • برای این که بیماری فشار خون در افراد تشخیص داده شود نیاز است تا چند هفته به صورت منظم فشار خون فرد مورد پایش قرار بگیرد و اگر در این مدت فشار فرد بیش از حد بالا بود می توان در مورد بیماری او تصمیم گرفت و در نهایت دارو های لازم به فرد داده شود.
 • اگر دچار ضربان قلب نا منظم می باشید بهتر است فشار خون خود را در مراکز بهداشتی اندازه گیری نمایند زیرا این مورد می تواند بر روی تعداد نبض ها تاثیر گذاشته و در نهایت عدد درستی را به شما در خانه نشان ندهد.

اندازه گیری فشار در خانه

روش اندازه گیری فشار خون

برای کار با دستگاه فشار خون نیاز است تا یک سری اقداماتی را انجام دهید و در ادامه تمامی کارهایی که باید انجام شود را برای شما بررسی کرده و اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه به شما می دهیم تا بتوانید این کار را در کم ترین زمان ممکن انجام داده و مشکلات خود را رفع نمایید.

 • برای کار با دستگاه فشار خون ابتدا باید آستین بلوز فرد را بالا داده و تا بالای بازو آن را جمع کنید. این کار را باید به شکلی انجام دهید که قسمت بازوی فرد برهنه باشد.
 • اگر از فرد به صورت نشسته فشار خون می گیرید باید دست راست او بر روی صندلی یا میز قرار بگیرد.
 • دستگاه فشار سنج را در نزدیکی بازو قرار داده و اگر درون کیسه فشار سنج هوایی وجود دارد آن را به صورت کامل تخلیه نمایید.
 • بازو بند فشار سنج را به دور بازوی فرد بسته و بهتر است ابتدا فشار سنج را بر روی دست راست ببندید.
 • این بازو بند نباید خیلی سفت و یا خیلی شل باشد و باید به صورت متناسب بسته شود.
 • در نظر داشته باشید که بازو بند فشار سنج نباید بر روی آستین فرد قرار بگیرد از این رو بهتر است در این مورد بسیار دقت کنید زیرا اشتباه کوچک در این زمینه می تواند منجر به تغییرات بسیار شدیدی را در فشار فرد ایجاد کند.
 • لبه انتهایی بازو بند نیاز است تا دو الی سه سانتی متر از گودی بین آرنج و ساعد فاصله داشته باشد. دو لوله پلاستیکی را باید به صورت قرینه در اطراف سرخ رگ بوده و سعی کنید لوله ها به صورت صاف باشند و هیچ پیچ خوردگی در آن ها وجود نداشته باشد زیرا این موارد می تواند اشکال های بسیار زیادی را نشان دهد و کار با دستگاه فشار خون را مختل می کند.

کار با فشار سنج در خانه

 • در این میان فردی که فشار او گرفته می شود نباید فاصله بسیاری با دستگاه داشته باشد و خود فردی که فشار را می گیرد نیز نباید فاصله ای بیش تر از یک سانتی متر با فرد دیگر داشته باشد.
 • اگر از فشار سنج های جیوه ای استفاده می شود ستون جیوه باید در حالت عمودی و در برابر چشمان فرد معاینه کننده باشد تا بتواند سریعا فشار خون را ببیند.
 • بعد از این که حالت دستان فرد را درست کردید می توانید پیچ مخزن جیوه را باز کرده و این کار در فشار سنج های عقربه ای انجام نمی گیرد و تنها در فشار سنج های جیوه ای انجام داده می شود.
 • بعد از باز کردن پیچ جیوه سطح آن روی صفر می باشد و در صورتی که فشاری به آن وارد نشود این عدد باید صفر را نشان دهد. در فشار سنج های عقربه ای نیز باید عقربه قبل از اندازه گیری فشار روی صفر باشد.
 • نبض فرد را از روی مچ دست او با انگشت اشاره و میانه بگیرید و زمانی که آن را حس گردید پمپ لاستیکی را بسته و هوا را وارد بازو بند کنید تا زمانی که دیگر نتوانید نبض فرد را احساس نمایید.
 • زمانی که دیگر نبض را احساس نکردید باید نگاه به عقربه جیوه کنید و سطح آن را به یاد بسپارید.
 • بعد از این کار پیچ پمپ را کامل باز کرده و هوای داخل بازو بند را تخلیه نمایید. بعد ۳۰ میلی متر جیوه به آن عدد اضافه کنید تا بتوانید حداکثر سطح باد شدن بازو بند را بدست آورید.
 • در مرحله بعدی نیاز به گوشی دارید. باید بعد از این که سطح باد شدن بازو بند را بدست آوردید ۵ الی ۶ دقیقه دست فرد را بالا نگه دارید و یا یک دقیقه صبر کنید.
 • این سری باید از گوشی پزشکی استفاده کرده و گوشی را از سمت دیافراگم بر روی سرخرگ قرار دهید و و این کار را باید در چین آرنج قرار دهید.

عملکرد دستگاه فشار خون

 • گوشی را با یک دست خود نگه داشته و سعی کنید فشار زیادی به آن وارد نکنید در غیر این صورت ممکن است مشکلات بسیاری برای میزان فشار خون ایجاد شده و عدد دقیقی بدست نیاید.
 • در این مرحله دقت بسیاری نیاز است تا گوشی پزشکی شما با بازو بند و لوله های پلاستیکی آن تماس نداشته باشد و در زیر بازو بند قرار نگیرد. این کار ها می تواند منجر به ایجاد صدا های مالشی شده و در نهایت تشخیص را مختل نماید.
 • در تمام راحل باید حواستان به عقربه فشار سنج ها باشد.
 • در این مرحله باید مجددا پیچ را ببندید و بازو بند را باد کرده تا به حداکثر برسید.
 • زمانی که به حداکثر رسیدید نیاز است تا پیچ را باز کنید و با سرعت بسیار کم باد بازو بند را تخلیه نمایید.
 • دیگر نیازی به دستکاری پیچ وجود ندارد و سطح جیوه خود به خود کاهش می یابد.
 • زمانی که اولین صدا را می شنوید نیاز است تا عددی که عقربه نشان می دهد را نگاه کرده و آن را در ذهن خود ثبت نمایید. این عدد نشانه ای از فشار سیستولی می باشد و باید هنوز تخلیه باد بازو بند را ادامه دهید.
 • همچنان که باد بازو بند در حال خالی شدن می باشد باید باز هم عقربه های جیوه را در نظر داشته باشید تا زمانی که دیگر صدایی شنیده نشود.
 • زمانی که صدا ها با تخلیه باد بازو بند قطع شود عدد را حفظ کنید تا فشار خون دیاستولی را بیابید.
 • این دو سطح را به یاد داشته باشید و بازو بند را باز کرده و باد درون آن را تخلیه نمایید. عدد اول و دومی که به دست آمد را یادداشت نمایید. عدد اول به عنوان فشار خون ماکزیمم و دومی را به عنوان مینیمم یادداشت کنید.
 • بعد از کار با دستگاه فشار خون بهتر است بازو بند را باز کرده و آن را در جای خود قرار دهید.

روش درست استفاده از دستگاه فشار خون

کار با دستگاه فشار خون بسیار ساده می باشد و بسیاری از افراد باید این کار را یاد داشته باشند. بسیاری از افراد هستند که در مراکز درمانی دچار استرس می شوند و فشار خون آن ها بیش تر از حد طبیعی نمود می کند از این رو بهتر است این افراد در خانه فشار خون خود را اندازه گیری کنند و مناسب ترین روش برای این کار این است که از فشار سنج های دیجیتالی استفاده کنند. این فشار سنج ها به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد و فرد بعد از این که این فشار سنج را به دست خود ببندد و دست خود را در حالتی درست قرار دهد می تواند با فشار دادن یک دکمه فشار خون خود را در چند دقیقه اندازه گیری نماید.

باید بدانید که افراد میان سال حدودا ۱۵ درصد دارای فشار خون بالا می باشند از این رو بهتر است سعی کنید هر از چند گاهی فشار خون خود را پایش کنید تا اگر مشکلی وجود دارد بتوانید آن را در کم ترین زمان ممکن حل کرده و رژیم غذایی درستی را در پیش بگیرید تا این فشار خون کار دست شما ندهد. هر فردی چه مشکل داشته باشد و چه نداشته باشد نیاز دارد تا هر شش ماه یک بار فشار خون خود را بررسی نماید زیرا فشار خون بالا یکی از بیماری هایی می باشد که ممکن است برای فردی در هر سنی رخ دهد و بیشتر این بیماری ها مرتبط با تغذیه و سبک زندگی می باشد.

البته افرادی که فشار خون دارند باید روزانه این کار را انجام دهند تا بتوانند از بروز مشکلات ناگهانی پیشگیری کرده و اثر داروها را بررسی نمایند.

در انتها می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعاتی را در زمینه سلامت بدن مانند ویژگی های آب سالم و روتین برای خواب بهتر نیز بدست آورید و اطلاعات خود را در این زمینه ها بالا ببرید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا