آشنایی با فناوری شارژ سریع و فرآیند شارژ گوشی

فست شارژ یا شارژ سریع یکی از فناوری های بسیار خوب برای افرادی می باشد که دوست دارند گوشی های خود را در کوتاه ترین زمان ممکن شارژ نمایند. در واقع استفاده از شارژر های فست شارژ می تواند با سرعتی بسیار بیش تر از استاندارد های فعلی گوشی های شما را شارژ نمایند. فناوری شارژ سریع را در ادامه برایتان به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

فناوری شارژ سریع

فناوری شارژ سریع و اطلاعاتی در مورد آن

این شارژر ها می توانند با افزایش میزان نیرویی که به باتری ارسال می کنند مدت زمان مورد نیاز برای شارژ کردن باتری را تا حدودی کاهش می دهند. یک پورت USB  می تواند ۲.۵ وات خروجی داشته باشد ولی این شارژر های سریع ممکن است تا ۱۰۰ وات نیز خروجی بدهند. یادتان باشد که با هر گوشی نمی توانند از این روش برای شارژ کردن آن استفاده کنید زیرا بسیاری از گوشی ها از این فناوری پشتیبانی نمی کند. در حال حاضر تنها شارژر سریع در بازار شارژر کوالکام می باشد و در بازار به راحتی یافت می شود. از این شارژر می توانید به راحتی گوشی هایی که از این فناوری پشتیبانی می کنند را شارژ نمایید.

نحوه پیدایش

امروزه بسیاری از پرچم داران موجود در بازار را می توانید با این شارژر ها شارژ نمایید و تولید کنندگان هنگام معرفی آن ها این موضوع را بیان می کنند. در واقع آن ها بیان می کنند که این گوشی ها توانایی شارژ کردن ۸۰ درصد از باتری به مدت ۳۰ دقیقه وجود دارد. از سمت دیگر زندگی های امروزه وابسته به گوشی و لپ تاپ شده است از این رو نیاز است تا از این روش برای شارژ کرنشان استفاده کنید تا بتوانید در کم ترین زمان ممکن و با هدر رفتن زمان کمتری از آن ها استفاده نمایید. بسیاری از مردم به دنبال این می باشند که گوشی های خود را به جای این که چندین ساعت به شارژ بزنند در عرض چند دقیقه شارژ کنند و این فناوری تا کنون توانسته است این نیاز افراد را از بین ببرد و صرفه جویی در زمان را دارا باشد.

شارژ و تخلیه آن

یادتان باشد تمامی گجت ها فرایند انتقال انرژی مشابهی دارند و معمولا باتری آن ها با عبور جریان شارژ می شود. در واقع در بسیاری از این گجت ها محدودیتی در میزان جریان و ولتاژ ورودی وجود ندارد. در این میان مداری وجود دارد که به جریان ها حساس بوده و می تواند میزان جریان ورودی را کنترل نماید از این رو بر عمر باتری می افزاید. در باتری های قابل شارژ و یونی واکنش هایی که درون باتری ها انجام می شود برگشت پذیر می باشد.

پیدایش فست شارژر

وسایل مورد نیاز

برای این که بتوانید از تکنولوژی شارژ سریع استفاده کنید نیاز به یک سری وسایل دارید. در ادامه تمامی وسایل مورد نیاز برای استفاده از این فناوری را به شما معرفی می کنیم.

شارژر

اگر شارژر شما از این قابلیت برخوردار نباشد نمی توانید به راحتی از آن استفاده نمایید. بهتر است شارژر استاندارد سریع را از بازار تهیه کنید. برای این که بدانید شارژر شما جزء فست شارژر ها می باشد یا خیر باید نوشته روی آن را مشاهده کنید. برای مثال اگر ولتاژ دو و آمپر ۳ نوشته شده باشد بدین معنا می باشد که خروجی کل آن ۶ وات می باشد. برای محاسبه می توانید از فرمول (W=VxA) استفاده نمایید.

کابل

نوع کابل و USB مورد استفاده نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و می تواند بر روی سرعت شارژ تاثیر گذار باشد. USB 1.0 و USB 2.0 می تواند تا ۲.۵ وات خروجی داشته باشد و USB 3.0 دارای خروجی ۴.۵ واتی می باشد. اگر از USB-C استفاده کنید می توانید ۱۰۰ وات خروجی داشته باشید به شرطی که استاندارد آن ۳.۱ باشد.

گوشی سازگار

یکی دیگر از واسیلی که می تواند به شما کمک کند تا بتوانید از فست شارژ و این تکنولوژی استفاده کنید گوشی های سازگار می باشد. در واقع اگر گوشی شما از این تکنولوژی برخوردار نباشد شما نمی توانید او را به فست شارژ ها وصل نمایید زیرا این گوشی از این تکنولوژی پشتیبانی نمی کند. برای این که بتوانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید بهتر است اطلاعات گوشی خود را چک نمایید زیرا در این بخش نوشته شده است که حداکثر سرعتی که می توانید برای این کار استفاده کنید چه میزان می باشد و می تواند اطلاعات باتری گوشی خود را از این روش بدست اورید.

وسایل لازم برای شارژ سریع

فرآیند شارژ

به صورت کلی فرایند شارژ شدن گوشی دارای سه مرحله می باشد. این مراحل را برایتان بیان می کنیم.

مرحله اول

در مرحله اولیه جریان ثابت و ولتاژ افزایشی می باشد و در این مرحله با ثابت ماندن جریان در شارژر های معمولی ولتاژ زیاد می شود و انرژی به سرعت به دستگاه انتقال می یابد. شارژر های سریع در این مرحله جریان برق را نیز افزایش می دهند.

مرحله دوم

ولتاژ ثابت و جریان کاهش می باشد و زمانی که این اتفاق رخ می دهد که ولتاژ به اوج خود برسد. در این حالت زمانی که باتری نصف شارژ خود را گرفت شارژر ولتاژ را کاهش می دهد تا بیش از حد گوشی و شارژر داغ نشوند. در این حالت سرعت شارژ به شدت کاهش می یابد.

مرحله آخر

این مرحله زمانی می باشد که شارژ باتری انجام شده است و فرایند شارژ شدن گوشی به صورت قطره چکانی می باشد و تا زمانی که گوشی به شارژ است درصد آن کامل خواهد ماند.

نکته : همانطور که گفته شد در صورتی که ولتاژ بالا باشد گرمای بسیار زیادی ایجاد می شود از این رو تا زمانی که از تکنولوژی شارژ سریع استفاده می کنید ممکن است گوشی شما بیش از حد داغ شود.

فناوری شارژ سریع

شارژ کردن با کابل USB

امروزه تمامی دستگاه ها را می توانید با پورت USB  شارژ کرد. در واقع تا قبل از این نوع پورت ها از نوع سوزنی و یا سوکتی این شارژر ها استفاده  می شد تا این که این کابل های USB  امروزه به استاندارد های واحد تبدیل شده است. شما می توانید پورت های USB  را به ۴ نوع استاندارد ۱.۰، ۲.۰، ۳.۰ و ۳.۱ تهیه نمایید. در نوع ۱.۰ و ۲.۰ حدودا ۲.۵ وات انرژی انتقال پیدا می کند و گوشی های عادی نیز با همین میزان شارژ می شوند. پورت های ۳.۰ حدودا می توانند تا ۴.۵ وات انرژی را انتقال دهند و خروجی آن ها حدودا ۴.۵ وات می باشد و پورت های USB 3.1 می توانند تا ۱۰۰ وات خروجی داشته باشند از این رو ولتاژ های بالاتری را انتقال می دهند و سریع تر می توانند گوشی ها را شارژ نمایند.

استفاده از این روش شارژ کردن برای گوشی ها بسیار ساده است و کافی است تا گوشی شما به این تکنولوژی مجهز باشد. در ادامه می توانید روش صحیح شارژ گوشی و بررسی سلامت باتری گوشی را مشاهده نمایید و برای این کار کافی است بر روی لینک های داده شده کلیک نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا