آشنایی با روستای هوره و زیبایی های آن

چهارمحال بختیاری یکی از استان های زیبا در کشورمان ایران است منطقه ای که به واسطه فرهنگ و چشم اندازهای زیبا خود در دنیا شناخته شده است این استان به قدری دارای چشم اندازهای زیبا و بکر است که اغلب گردشگران آن را با طبیعت زیبا و دست نخورده روستاهایش می شناسند روستاهایی که اغلب دارای قدمت تاریخی چند هزار ساله هستند.این استان ۹۰۰ روستا را در خود جای داده است و به دلیل اینکه جاذبه های طبیعی آن بی نظیر هستند هر ساله گردشگران زیاید از مناطق مختلف دنیا به این استان سفر می کنند و از نزدیک چشم اندازهای بکر و ویژه آن را مشاهده می کنند. در برخی از مناطق این استان بافت قدیمی روستاها و شهرها موجب شده است تا به یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی کشور تبدیل شوند جاذبه های همچون قلعه که از دوران قاجاریان باقی مانده اند و این روزها گردشگران زیادی را به سوی خود می کشند. در این بخش شما علاقه مندان و گردشگران قرار است با یکی دیگر از جاذبه های مهم این استان آشنا شوید روستایی زیبا با چشم اندازهای طبیعی و جاذبه های تاریخی خود در کمتر جایی از مقالات گردشگری درباره آن بحث شده است.

جاذبه های روستای هوره را بیشتر بشناسید:

این روستا در یکی از مناطق کوهستانی استان واقع شده است و جدای از چشم اندازهای طبیعی بی نظیری که دارد دارای قدمت تاریخی بسیار بالایی نیز می باشد پیشینه تاریخی و فرهنگی این منطقه به قدری بالا است که هر ساله گردشگران و علاقه مندان زیادی به این منطقه سفر می کنند و از نزدیک چشم اندازهای ویژه آن را مشاهده می کنند. این منطقه نه تنها از تاریخ غنی برخوردار است بلکه دارای پیشینه فرهنگی بسیار وسیعی است آداب و رسومی که هنوز در میان مردمان این مرز و بوم حفظ شده است و هنوز در برخی از روستاهای آن می توان سبک زندگی سنتی را مشاهده کرد یکی دیگر از جذابیت های مهم در این مناطق است. وجود جذابیت های فرهنگی درمیان دنیا مدرن که در شلوغی شهرها گم شده است علاقه مندان زیادی را به سوی خود می کشاند و یکی از جذابیت های مهمی که در سفر خود به این روستای زیبای چهارمحال بختیاری می توایند از آن لذت ببرید دیدن سبک زندگی روستایی و یا حتی عجین شدن با آن است.

زیبایی های روستای هوره

پیشینه روستا:

روستای هوره یکی از روستاهای زیبا و پر جاذبه در استان چهارمحال بختیاری است این روستا در شهرستان سامان واقع شده است کوهستان های اطراف چشم اندازهای بسیار ویژه ای را به آن بخشیده اند و و بافت قدیمی و تاریخی که در برخی از خانه های مسکونی دیده می شود آن را به یکی از مناطق پر جاذبه تبدیل کرده است. خانه های این روستا با استفاده از مصالح روستایی ساخته شده اند و در اغلب ان ها کاهگل مورد استفاده قرار گرفته است البته باید ذکر کرد که برخی از خانه های مسکونی آن بازسازی شده اند و شکل و شمایلی مدرن به خود گرفته اند اما با این وجود نیز زیبایی های یک خانه روستایی را در خود حفظ کرده اند و هنوز هم صفای خاصی در آن ها موج می زند.

خیلی از علاقه مندانی که به این استان های فرهنگی سفر می کنند و به سراغ روستاهای آن می روند نه تنها می توانند جاذبه های طبیعی و تاریخی را مشاهده کنند بلکه می توانند وارد زندگی روستایی شوند زیرا رنگ و بوی فرهنگ و سنت را می توان در میان زندگی این مردمان مشاهده کرد.

حمام هوره:

این حمام تاریخی یکی از قدیمی ترین مکان های این روستا می باشد که قدمت آن حدود ۷ قرن است . این مکان قدیمی تاریخی نشانگر قدمت و قدیمی بودن این روستا می باشد که اکنون با رسیدگی نشدن توسط دولت رو به تخریب شدن می باشد. از کنار این حمام قدیمی رود زاینده رود می گذرد و شما می توانید در کنار این حمام از صدای رود و هوای مطلوب ایم روستا لذت ببرید. اگر قصد سفر این روستا را دارید پیشنهاد می کنیم از این حمام قدیمی بازدید نمایید. هر چند که اکنون این حمام یک مکانی تخریبی می باشد و از سقف و دیوار های آن چیز کمی باقی مانده است.

بنای تاریخی هوره

پل سنگی هوره:

این پل قدیمی نیز قدمت بسیار بالایی دارد و در نزدیکی این حمام قرار دارد که می توانید هر دو مکان را همزمان بازدید نمایید. این پل قدیمی دارای ۷ دهنه است که روستای هوره و سوادجان را به یکدیگر متصل کرده است. این پل قدیمی در سال ۱۳۳۷ توسط معماران آن دوران از سنگ و سیمان ساخته شده است و یکی از مهم ترین مکان های روستای هوره می باشد و از آن به عنوان یک نماد یاد می شود. در ساخت این پل قدیمی از پل های دوران حکومت صفوی الهام گرفته شده است و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. از زیراین پل مهم تاریخی زاینده رود می گذرذ که شما مسافران عزیز می توانید در نزدیکی این پل در زیر درختان سر به فلک کشیده از یک روز تفریحی عالی را سپری کنید و از سفر خود لذت ببرید.

جاذبه تاریخی هوره

قلعه هوره:

این قلعه یکی از بناهای مهمی است که از دوران قاجاریان باقی مانده است و یکی از مهم ترین بناهای تاریخی است که می توان از آن یاد کرد این قلعه دیدنی بر بالای ارتفاعات روستای هوره واقع شده است و کابرد آن در گذشته برای محافظت از سارقان بوده است در حققیت این بنا یک قلعه دفاعی است که در دوران قاجاریان ساخته شده است. این قلعه از هفت برج ساخته شده است و در حال حاضر تنها ویرانه هایی از آن باقی مانده است اما بان این وجود یکی از مهم ترین مکان های دیدین در این روستا محسوب می شود.

طبیعت زیبا هوره

آشنایی با دیدنی های چهارمحال بختیاری شما را با یکی دیگر از مناطق مهم و دیدنی در ایران آشنا می کند جاذبه های این استان به قدری از تنوع برخوردار هستند که هر ساله گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کنند.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا