آشنایی با روستای اخلمد و نحوه بازدید از آبشارهای زیبایش

روستای اخلمد در دل کوه های بینالود قرار دارد. این روستای سر سبز با آبشار های با شکوه و پوشیده شده از باغ های میوه، و همچنین کوه های مسطح گزینه خوبی برای گردشگری در استان خراسان رضوی محسوب می شود. این روستا از مکان های گردشگری و تفریحی ناب و طبیعی است که منظره ای فوق العاده برای گردشگران ایجاد کرده است.

روستای اخلمد و ویژگی های فوق العاده آن

یکی از از مکان های گردشگری طبیعی در اطراف شهر مشهد روستایی به نام اخلمد می باشد. که قدمتی چند هزار ساله دارد و در دره ای میان کوه بیناد واقع شده است و انواع گل ها و درختان زیبا در ان وجود دارد.

منطقه گردشگری اخلمد

موقعیت جغرافیایی روستا

این روستا در ۲۴ کیلومتری شهرستان چناران، ۸۵ کیلومتری شمال غرب شهر مشهد در امتداد جاده مشهد به قوچان در استان خراسان رضوی واقع شده است. همان طور که اشاره شد این روستا در میان کوه های بینالود قرار گرفته است که کوه های آن ادامه ی رشته کوه های البرز است. این روستا قدمتی دیرینه دارد که با توجه به فسیل های یافت شده در آن به اواخر دوران ژوراسیک بر می گردد.

اخلمد و آبشار های زیبایش

آبشار ها ی اخلمد

در کو های اخلمد در فصل بهار با شرع بارش های فصلی آبشار های زیادی شکل می گیرد که ارتفاع بعضی از آن ها به بیش از صد متر می رسد و باعث به وجود آمدن منظره ای بی نظیر می شود. ارتفاع اولین آبشار اخلمد ۲۳ متر است که یکی از بهترین و زیباترین آبشارهای ان  است، و به دلیل جنس آهکی صخره ها دارای دیواره ای حفره ای است که با بالارفتن از آن حس کم نظیری را در زیر آبشار تجربه می کنیم. بعد از گشتن از اولین آبشار با صخره های بزرگ قهوه ی رنگ که مملو از رگه های آب و خزه های سبز رنگ هستند رو به رو می شویم. بعد از طی کردن مسیری حدود یک کیلومتر به آبشار اصلی می رسیم که ارتفاعی حدود ۴۰ کیلومتر دارد و تقریبا همیشه پر آب است. آین آبشار در پستی بلندی های زیبا ادامه پیدا کرده و ما را به آبشارهای بعدی می رساند که برای صخره نوردی کاملا مناسب است.

موقعیت جغرافییای اخلمد از مهمترین مکان های مناسب صخره نوردی در این روستا می توان به دیواره عقاب، سفید و الله اکبر اشاره کرد. نا گفته نماند که اطراف آبشارهای اخلمد پوشیده از درخت های میوه گیلاس و سیب است.

چشمه های آب و رودخانه معروف اخلمد

این روستا که معروف به بهشت گمشده است دارای چشمه های آب بیشماری است، از جمله چشمه دیرباز، چشمه داجی، چشمه خواهش،چشمه سربرج و چشمه های حصار، سلیمه،غسل خانه، پونه زار، حاتم و چشمه بلبل.

زیبایی طبیعی و خیره کننده اخلمد

رود خانه اخلمد در فصل بهار بسیار پر آب است و آب اولی آن از محل پیش باغ و شیر مرغ سرچشمه می گیرد و مسیری را از بین دره های کوه منجیه طی می کند تا به دره اخلمد برسد.

کوهسار اخلمد و معادن آن

کوهسار اخلمد از سه کوه به هم پیوسته میزان، منجیه، و کوه پرو یا پر آب تشکیل شده است. کوه میزان مرتع فوق العاده ای دارد ولی کم آب است، کوه منجیه سرشار از چشمه و درخت است که شامل دره های زیبای شیر مرغ و پیش باغ می شود. و همچنین آب آبشار ها و رود خانه اخلمد از این کوه سر چشمه می گیرد. کوه پرو بسیار وسیع و هموار است که کشت زراعت دیم در آن انجام می شود. و محل اقامت دامداران در فصل تابستان است.

روستای اخلمد و چشمه های فراوان در آن

در این کوهسار معادن سرب وجود دارد که اکنون بلا استفاده اند.

پوشش گیاهی روستای اخلمد

این منطقه دارای گیاهان درمانی، صنعتی و غذایی بسیاری است. از جمله گیاهان درمانی و صنعتی می توان به گلپر، خاکشیر، پر سیاوشان، دمگاوی، کنوچه، زرشک و تمشک کوهی، پونه کبود، بابونه، کاسنی، کتیرا، سریش، باریچه، چوبک، بیرم نخودی و هواچوبه اشاره کرد.

مناطق دیدنی روستای اخلمد

و گیاهان غذایی شامل زیره، پونه، قارچ، سکنگور، بیوک و… می شود.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا