اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

آشنایی با بیماری پوستی روزاسه

رزآسه يك بيماري شايع پوستي است كه سبب قرمزي و تورم در صورت ميشود . اغلب  به آن جوش بالغين نيزميگويند . رزاسه با تمايل به برافروختگي و قرمزي صورت شروع مي شود و با پيشرفت بيماري بصورت قرمزي دائمي قسمت مياني صورت كه تدريجا“ گونه ها ، پيشاني ، بيني و چانه را نيز گرفتار مي كند ديده مي شود .

بيماري همچنين ممكن است گوشها ، سينه و پشت را نيز گرفتار كند . با استقرار بيماري  عروق خوني ظريف و برآمدگي هاي  كوچك در اطراف و روي مناطق قرمز رنگ پديدار مي شوند . معهذا برخلاف جوش غرور جواني  دانه هاي سرسياه ديده نمي شود .

در مراحل ابتدايي بيماري خودبخود عود و بهبودي نشان ميدهد . زماني كه بهبود خودبخودي مشاهده نشد و با ظهور  ديگر علائم  از قبيل جوشهاي قرمز  رنگ و نمايان شدن عروق ظريف پوست ، ديگر درنگ جايز نيست و بايد به متخصص پوست مراجعه كرد .

اين بيماري بندرت خودبخود بهبود مي يابد و ممكن است سالها ادامه داشته باشد . شرايط بيمار بدون درمان بدتر خواهد شد .

 چگونه رزاسه را تشخيص دهيم ؟

جوشهاي قرمز رنگي كه بعضي چركي نيز مي شوند ممكن است همراه با عروق ظريف خوني در پوست صورت به همراه قرمزي دائمي صورت نمايان شود . در موارد پيشرفته تر بيماري شرايطي بنام رينوفيما ايجاد مي شود  كه حاصل غدد چربي بزرگ است و سبب تورم و قرمزي و افزايش اندازه بيني به همراه گونه هاي متورم مي شود . اين رشد و بزرگي در نيمه تحتاني بيني و بخصوص نزديك گونه ها بيشتر جلب توجه مي كند . اين تغيير شكل در زنها كمتر شايع است .

حدود 50% مردم گرفتاري چشمي نيز پيدا مي كنند . بعضي از بيماران به سوزش و قرمزي چشمها بصورت ورم ملتحمه دچار مي شوند . اگر اين وضعيت درمان نشود ميتواند عوارض جدي تري به دنبال داشته باشد .

چه كساني در معرض گرفتاري توسط رزاسه هستند ؟

افراد با پوست روشن و بخصوص زنها بين سنين 50 -30 سالگي در معرض بيماري قرار دارند . گرچه زنان و مردان در هر سني  مبتلا ميشوند و حتي كودكان مي توانند بندرت دچار  شوند . دليل ابتلاي بيشتر در جنس مؤنث هنوز به درستي شناخته نشده ولي بعضي موارد در دوره يائسگي شروع مي شود .

رزاسه معمولا“ در يك دوره طولاني ايجاد مي شود . در ابتدا به صورت تمايل به قرمز شدن و التهاب صورت و حساس شدن شديد به مواد آرايشي بروز مي كند . اين وضعيت در شرايط عصبي و استرس زا نيز ممكن است برانگيخته شود .

مواردي كه بيماران بايد اجتناب و رعايت كنند :

علت دقيق بيماري هنوز شناخته نشده ولي بهترين پيشگيري اجتناب از مواردي است كه سبب قرمزي يا گر گرفتن صورت خواهد شد . اين موارد عبارتند از :

1-   اجتناب از نوشيدني هاي داغ ، غذاهاي تند و كافئين  موجود در قهوه ، و نوشيدني هاي الكلي .

لازم به يادآوري است گرچه الكل بعضي موارد رزاسه را تشديد مي كند ولي علائم در كساني كه الكل هم هيچگاه مصرف نمي كنند ميتواند شديد باشد و اين بيماري را نبايد به الكليسم ارتباط داد .

2-حفاظت خوب و مناسب از آفتاب كه شامل  كمتر قرار گرفتن در معرض آفتاب ، استفاده از كلاه و بكاربردن فرآورده هاي مناسب ضدآفتاب با فاكتور حفاظتي حداقل 15  و اجتناب  از هواي خيلي گرم و خيلي سرد كه ممكن است هريك از اين موارد  علائم بيماري را تشديد كنند .

3- اجتناب از دستكاري ، مالش ، ماساژ و شستشوي زياد صورت كه پوست قرمز با هريك از اين موارد بيشتر تحريك مي شود .

4- ورزش بايد به صورت متعادل بوده و سبب گرماي زياد نشود و حتي المقدور در محيط  سرد ورزش كنند .

5- از مواد آرايشي محرك جهت صورت اجتناب گردد واز اسپري هاي مو طوري استفاده شود كه صورت را آغشته نكنند .

6-موارد حملات قرمزي صورت ثبت شود و كليه غذاها و فعاليت ها و …. كه مي توانسته در طول روز سبب آن شود در نظر گرفته شوند .

تدابير درماني

بسياري از افراد با اين بيماري آشنا نيستند و آن را در مراحل اوليه تشخيص نمي دهند . تشخيص  بيماري اولين قدم در كنترل آن است . تشخيص و درمان توسط خود بيمار به هيچ وجه توصيه نمي شود ، چون بسياري از داروهاي پوستي كه بدون تجويز پزشك مصرف مي شوند  ممكن است شرايط را بدتر كنند .

متخصصين پوست اغلب تركيبي از درمانها را به هر بيمار تجويز مي كنند . ژلها و كرمهايي كه جهت درمان بيماري توسط متخصص توصيه شده در سه يا چهار هفته اول بهبود مختصري را باعث ميشوند . بهبود قابل ملاحظه معمولا“ بعد از 2 ماه جلب توجه مي كند . آنتي بيوتيكهاي خوراكي از درمانهاي موضعي سريعتر اثر مي كند . كرمهاي استروئيدي ( به اصطلاح عوام حاوي كورتون ) براي بيش از دو هفته نبايد بكار رود وازانواع با قدرت اثر بالاي آن حتما“ بايد اجتناب شود و بهتر است اين دسته از داروها فقط تحت نظر متخصص پوست مصرف شوند .

قرمزي دائمي احتمالا“ با روشهاي غيرطبي مثل استفاده از سوزنهاي ظريف الكتريكي و يا ليزر (Laser )   جهت بستن عروق متسع پوست گاهي قابل اصلاح است . استفاده از كرمهاي  زيبايي كه به طريقي قرمزي را استتار كند راه ديگري است .

حذف عواملي كه تحريك پوست را سبب مي شوند اهميت زيادي دارد . موادي كه روزانه استفاده مي شود مثل صابون ها ، مرطوب كننده ها و ضدآفتاب ها بايد فاقد الكل و ساير مواد پايه اي محرك باشند . مرطوب كنندهء همراه درمان  موضعي بايد زماني با دقت بكار رود كه داروي موضعي خشك شده باشد . هنگام بيرون رفتن از منزل بخصوص روزهاي گرم و آفتابي  لازم است كه ضدآفتاب  با فاكتور حفاظتي حداقل 15  بكار رود .

درمان عوارض

رينوفيما

معمولا“ از طريق جراحي بافت اضافي برداشته ميشود كه ميتوان از Laser ( ليزر) و جريان الكتريكي نيز كمك گرفت . تراش پوست  يك روش جراحي است كه قسمتهاي سطحي پوست را صاف كرده و منظره اسكار مانند بعد از جراحي را بهتر مي كند .

كليد موفقيت در درمان رزاسه تشخيص و درمان زودرس است ، همچنين ضروري است كه تمام توصيه هاي متخصص پوست را بصورت مداوم مدنظر داشت .

رزاسه در اين صورت قابل درمان و كنترل خواهد بود و در صورتيكه  به حال خود رها شود به تدريج بدتر و درمان مشكل تر خواهد شد

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *