آشنایی با ” آب درمانی “

بازدید کننده محترم :

معرفی رشته های طب مکمل و راه های درمانی غیر متعارف دلیل بر تایید تمامی آن رشته ها و یا تمامی مطالبی که در رابطه با اثرات درمانی این رشته ها گفته می شود نیست . هدف ما تنها آشنایی شما بازدیدکننده محترم با این روش ها است . و اکثر مطالب اینچنینی به دلیل درخواست خوانندگان در سایت انتشار می یابد .

آب درمانی چیست؟
آب درمانی(هیدروپاتی) یعنی درمان امراض به وسیله آب. از زمانی که به یاد می آید، هم قبایل بدوی و هم ملل متمدن آب را برای درمان به کار می گرفتند. حتی حیوانات وحشی و اهلی دریافته اند، زمانی که بیمار می شوند، باید آب بیاشامند.


مصرف صحیح آب نه تنها تندرستی ما را حفظ می کند، بلکه در صورت از دست رفتن تندرستی یا بروز اختلال در آن از طریق پاکسازی مواد زاید از بدن، آن را باز می گرداند.

آب درمانی
استفاده از آب براى حفظ و تقويت تندرستى و درمان دردها و بيمارى‏ها را آب درمانى مى‏نامند.

روش اجرا چگونه است؟

آب درمانى مجموعه كارهايى است كه در آن‏ها از آب براى بهبود وضع جسمى يا روانى، تقويت سلامتى يا زيبايى، يا درمان دردها و بيمارى‏ها استفاده مى‏كنند و اين استفاده به دو طريق درونى و بيرونى صورت مى‏گيرد. طريق درونى ساده است: نوشيدن روزانه آب خالص، يا آب شارژ شده )نقش گرفته(، يا آب معدنى خاص، يا آب دريا به مقدارى و مدتى كه آب درمانگر تجويز مى‏كند. طريق بيرونى شامل انواع حمام‏گيرى‏ها و آب پاشى‏ها به بدن است.

اين روش چه کاربردی دارد؟

آبپاشى با فشار: اين نوعى درمان است كه با كوبش شديد آب صورت مى‏گيرد. اين روش نيروبخش و فرح‏بخش است ولى تحمل آن سخت است و بنابراين كاربرد خيلى گسترده ندارد و اشخاص پير نمى‏توانند آن را تحمل كنند.

نمك مالى :
اين روش نوعى آب درمانى مخلوط با مواد معدنى است. درمانگيران مى‏گويند كه اين روش به آنان احساس بهبود و تندرستى بيش از پيش مى‏دهد.

حمام دو جفتى:
در اين روش دو جفت وان كوچك را كنار هم قرار داده‏اند. در یک وان آب سرد و ديگرى آب داغ دارد. درمانگير در وان آب داغ به نوعى مى‏نشيند كه پاهايش تا اندكى بالاى زانوها در وان آب سرد فرو رفته‏اند. يكى از نتايج اين روش بهبود گردش خون در پاها و تسكين ناراحتى‏هاى پاهاست. يكى ديگر از نتايج آن بهبود وضع كسانى است كه مشكلات لگن خاصره يا مشكلات مهره‏هاى پايين ستون فقرات دارند.

حمام نمك اپسوم :
اين نوعى حمام براى عرق ريزى خيلى زياد است. در وان حمام سه تا چهار كيلو نمك مى‏ريزند و وان را از آب داغ پر مى‏كنند و درمانگير تا چانه در آن فرو مى‏رود. بيمار در اين وضعيت عرق فراوان مى‏كند. پس از مدتى معين او را بيرون مى‏آورند و زير دوش آب داغ مى‏برند و سپس ماساژ مى‏دهند و در حوله‏هاى ضخيم مى‏پيچند كه بيش‏تر عرق كند. پس از يك دوش آب داغ نهايى بيمار را به بستر مى‏فرستند كه استراحت كند.
روشهای دیگری همچون آبپاشى سوزنى، حمام حباب هوا، ماساژ زير آبى و . . .
افزون بر آن‏ها، بسيارى روش‏هاى ديگر استفاده از آب براى فرح‏بخشى، آرام بخشى، تقويت عمومى بدن و نظام دفاعى بدن، تسكين دردهاى استخوانى – مفصلى، بهبود گردش خون، درمان بيمارى‏هاى پوستى، رفع خستگى مزمن، و مبارزه با افسردگى و غيره امروزه در درمانگاه‏هاى آب درمانى به كار گرفته مى‏شوند.

نوشيدن آب به مقدارى معين نيز خواص درمانى و پيشگيرى از بيمارى‏ها را دارد. پزشكان و بيولوژيست‏ها و كارشناسان تغذيه به ما مى‏گويند كه هر آدم نياز به حداقل هشت ليوان آب در روز دارد تا بدن او درست كار كند. برخی افراد روزه غذايى و قناعت به نوشيدن فقط آب در كل 24 ساعت شبانه روز را گاهى براى پاك كردن بدن از مواد سمى به كار مى‏گيرند.

عكاسى به روش كرليان نشان داده كه وقتى درمانگرى از مكتب شفابخشى انرژى درمانى با تمركز فكر خود آبى را كه مى‏خواهد به درمانگير دهد به اصطلاح شارژ مى‏كند آن آب پهنه‏اى از انرژى فوق‏العاده را درون خود مى‏نماياند كه آب معمولى ندارد، و چنين است كه احتمالاً انرژى طبيعى بدن آب درمانگر توان انرژيايى و درمانى آبى را كه به بيمار خود مى‏دهد بيش‏تر مى‏كند.

محققین می گویند روش آب درمانى به اين دليل مفيد است كه آب درمانگران افرادى دلپذيرند و توجه و همدلى كافى به وضع جسمى و حال روانى بيماران مى‏كنند، و نيز اين درمان در جوى و محيطى دلپسند كه در بيماران آرامش عصبى و كاهش تنش و احساس بهبود جسمى و فكرى توليد مى‏كند اجرا مى‏شود. همه اين عوامل به شخص درمانگير كمك مى‏كنند انبساط عضلات و آرامش و سبكبارى يابد.

• طبقه بندی آب از نظر درجه حرارت:

 1) آب خنك تر از دمای بدن (37 درجه)، اثر برانگیزنده، خنک کننده و محرک دارد.
2)  آب گرم تر از بدن، تقویت کننده، نیرو بخش و قدرت آفرین است.
 3) آبی که داغ است آرامش به وجود می آورد و دردها را مرتفع می سازد ، ولی ایجاد خستگی مفرط می نماید.
 4) آبی که اندکی از درجه حرارت بدن پایین تر است، یعنی آب ولرم (27 تا 32 درجه) یا آب نه سرد و نه گرم (32 تا 35 درجه) همیشه سودمند است و برای مصارف عمومی مناسب است.

* چار چوب نظری آب درمانی :
نظریه اساسی و اصول هیدروپاتی را می توان به قرار زیر تشریح کرد:
ناخالصی های بدن، علت تمام بیماری هاست.

درد، آوای طبیعت است که به مغز هشدار می دهد که پناهگاه عضو مورد تهاجم دشمن قرار گرفته است و برای دفع میهمان ناخوانده یاری می طلبد.
داروهای شیمیایی زهرآگین در چنین مواردی صرفا بیماری را کنترل می کنند، ولی نمی توانند علت را مرتفع سازند. این داروها متعاقبا صدمات شدید تری عارض می کنند.
طبیعت درمان دهنده بزرگی است. بنابراین تمهیدات ما در گرو همکاری با طبیعت، در پاکسازی زواید از طریق مصرف داخلی و خارجی آب است که سالم ترین مطمئن ترین و بی آزارترین پاک کننده است.
بدن انسان سالم بیش از 60 درصد آب دارد که درجه حرارت آن 37 درجه سانتی گراد است. بدن روزانه مقداری آب از طریق پوست، شش هاکلیه ها و روده ها دفع می کند و برای اینکه در تندرستی باقی بماند، باید مقداری آب خالص را از راه غذا و آشامیدنی به بدن برسانیم.
برای آنکه تندرستی را حفظ کنیم، همیشه باید غریزه طبیعی را به منزله راهنما قرار دهیم.

علت اولیه تمام بیماری ها، باقی ماندن مواد مرضی در سیستم بدنی است. باکتری ها ازاین مواد زاید تغذیه می کنند. هیچ گونه باکتری در خون خالص اکسیژن دار و در مکانی که این مواد زاید یافت نمی شوند، نمی تواند رشد کند.
بیماری های مزمن در اثر تجمع این مواد مرضی در بعضی از مناطق بدن که بنا به دلایلی ضعیف تر از بقیه اعضا در دفع مواد زاید است، مانند ریه کبد کلیه به وجود می آیند که این مواد زاید سبب تضعیف و تخریب عضو گرفتار می شوند.
تمهیدات ما در علاج بیماری حاد یا مزمن باید کمک به طبیعت در خروج این مواد
زاید از بدن باشد که عملکرد اعضا را مختل می کند و این کار نباید با سموم یا تزریق مواد بیگانه در سیستم باشد که حالت بیماری را مشکل تر می سازد، پس آنگاه طبیعت با ناخالصی ها می ستیزد و موادی که برای بدن لازم نیست از بدن دفع می کند.
* ما به وسیله ی آب می توانیم …

1)  هضم غذا را در بدن خود بهبود بخشیم.
 2) اجابت مزاج خود را فعال سازیم.
3)  جریان ادرار را منظم کنیم.
 4) پوست را پاک کنیم و منافذ را برای تعریق باز نگه داریم.
5)   تعریق را کم کنیم، وقتی که بیشتر از حد باشد.
6)  خواب طبیعی و سالم داشته باشیم.
 7) درجه حرارت را به هنگام تب کم کنیم.
 8) درجه حرارت را در شرایط لرز زیاد کنیم.
9)  جریان خون را تسریع نماییم.
 10) التهاب و احتقان را در هر جای بدن کاهش دهیم.
 11) از چرکی شدن هر قسمت ملتهب جلوگیری کنیم.
 12) در هنگام بیماری تشنگی را مرتفع سازیم.
 13) تمام ضایعات از قبیل زخم بریدگی، سقوط، شکستگی ها، سوختکی ها و … را ترمیم کنیم.
 14) درد را به شیوه ای طبیعی، بدون داشتن اثرات ناگوار شایع داروهای سمی آرام کنیم.
 15) به طبیعت در ریشه کن ساختن ناخالصی ها، سموم و … از بدن کمک برسانیم.
16) آسیب های کبد، یرقان، سنگ صفرا، یبوست، قولنج، کهیر، چاقی و بیماری های تحلیل برنده را شفا بخشیم.
17) اختلال در آشامیدن، تپش قلب، روماتیسم، نقرس، ضعف جنسی و … را بهبود نماییم.
18) بیماری هایی از قبیل گال، کورک و دمل، کیست سرطان، زخم های خورنده، خنازیر، لوپوس، سل، جذام و … را التیام دهیم.
19) از افراد ضعیف و خسته مراقبت کنیم و آنها را با طراوت و سرپا نگه داریم.
* موارد احتیاط

آب های خنک تر را برای مدت زمان كوتاه تری باید به کار برد.
وقتی که بدن خشک می شود، نباید آب سرد را به مصرف داخلی رساند.
در کم خونی ها، درجه حرارت پایین، سیانوز و در خلال عادات ماهانه در افراد حساس، آب درمانی توصیه نمی شود.
آب گرم را نباید در افراد ناتوان که احساس کوفتگی می کنند، یا مستعد غش و ضعف هستند، یا آنهایی که مستعد گرمازدگی می باشند و یا در سکته به مصارف داخلی و خارجی بدن رساند.
آب ولرم، نه سرد و نه گرم، در درمان اغلب بیماری ها موثر است، به شرط آنکه توسط پزشکی مجرب در زمینه ی آب درمانی تجویز شده باشد.
آب دارای مواد معدنی اولیه و ناخالصی یا آغشته به رادیوم و … را نباید برای مصارف آشامیدنی به کار برد.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا