آسوشيتدپرس، :داروي ضدافسردگي “پاكسيل” (‪ (Paxil‬ احتمال خودكشي را افزايش مي‌دهد

اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا و شركت “گلاسكواسميت كلاين” هشدار دادند داروي ضد افسردگي “پاكسيل” (‪ (Paxil‬خطر خودكشي را در جوانان افزايش مي‌دهد.

به گزارش پايگاه اينترنتي آسوشيتدپرس، اين دو گروه نامه‌اي را در اين زمينه براي پزشكال ارسال كردند كه تغييرات ايجاد شده در برچسب داروهاي پاكسيل و پاكسيل سي.آر ‪ Paxil CR‬نيز در آن گنجانده شده است. داروي پاكسيل سي.آر كه “پاروكسيتين” ‪ paroxetine‬نيز خوانده مي‌شود نمونه كنترل شده پاكسيل است.

بررسي اطلاعات آزمايش‌هاي باليني انجام شده بر روي حدود ‪ ۱۵‬هزار بيمار كه با پاكسيل و دارونما درمان مي‌شدند، نشانگر افزايش رفتار خودكشي در جواناني است كه از اين دارو مصرف مي‌كنند.

اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا گزارش داد در اين بررسي ‪ ۱۱‬مورد اقدام به خودكشي در بيماراني ديده شد كه پاكسيل مصرف مي‌كردند، اما هيچكدام از آنها به مرگ نينجاميد. اين در حالي است كه تنها يك نفر از بيماراني كه دارونما مصرف مي‌كردند دست به خودكشي زد.

با توجه به شمار كم افراد تحت بررسي، بايد در مورد نتايج اين مطالعه با احتياط برخورد شود. ‪ ۸‬مورد از ‪ ۱۱‬مورد اقدام به خودكشي مربوط به بيماران ‪ ۱۸‬تا ‪ ۳۰‬بوده است. تمام اين بيماران مبتلا به اختلال رواني از جمله افسردگي شديد بودند.

“مري آن راين ” سخنگوي شركت گلاسكواسميت كلاين گفت: اين شركت يافته‌هاي خود را پس از آن منتشر كرد كه اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا از سازندگان داروهاي ضد افسردگي خواست اطلاعات آزمايش‌هاي باليني خود را از نظر هرگونه ارتباط احتمالي اين داروها با خودكشي در بزرگسالان بررسي كنند.

اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا تاكيد كرد تمام بيماران به ويژه جوانان و بيماراني كه در حال بهبود هستند بايد در دوران درمان با پاكسيل دقيقا تحت نظر باشند.

تمامي داروهاي ضد افسردگي در حال حاضر حامل هشدارهايي بر روي برچسب دارو است كه در آنها به بيماران و پزشكان درباره خطر اقدام به خودكشي هشدار داده است.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا